12 Aralık 2018

Online Tüketici Alışverişte Hangi Kriterlere Dikkat Ediyor? [Araştırma]

Kliksa online tüketici 1

Tüketiciler her geçen gün daha da bilinçleniyor ve kendilerini anlayarak ihtiyaçlarına cevap vermek için özel çözümler sunan markaları tercih ediyor. Teknolojinin hızlı gelişimine bağlı olarak mobil cihazların yangınlaşmasıyla birlikte çoklu ekran dünyasına geçiş gibi sebepler e-ticaret müşterilerinin sayısını ve online perakende alışverişi artırıyor.

Peki online tüketici alışverişte hangi kriterlere dikkat ediyor? Kliksa.com, hangi markaların neden tercih edildiğini gösteren ve online tüketici ile geleneksel tüketicinin benzerlikleriyle farklarını ortaya koyan yeni araştırma sonuçlarını açıkladı.

Ortak yanlar:

  1. Her iki kitle için de fiyat avantajı en başta geliyor.
  2. Taksitli ödemeyi tercih ediyorlar.
  3. İki kitlenin de alışveriş yapmaya yönelik online/fiziksel mağaza tercihlerinde mağazaya özel kampanyanlar önem taşıyor.

kliksa online tüketici 3

Farklılıklar:

  1. Offline tüketiciler ürünle fiziksel teması esas alırken, online tüketiciler farklı ürünleri ekranda karşılaştırarak seçiyor ve ürün incelemelerine önem veriyor.
  2. Offline tüketiciler internetten alışveriş yapmayı güvenli bulmuyor. Online tüketiciler ise güvenilir sitelerden alışveriş ediyor.
  3. Offline tüketiciler fiziksel alışverişi sosyal yaşamın bir parçası olarak görüyor. Online tüketiciler ise internetten alışveriş yapmanın zaman kazandırdığını ifade ediyor.
  4. Offline tüketiciler aradıkları ürünün detaylarını satış görevlilerine soruyor. Online tüketiciler satış görevlisine güvenmek yerine ürün incelemelerine ve karşılaştırmalara bakıyor.
  5. Offline tüketiciler satış görevlileri ile eş-dost tavsiyelerini dikkate alıyor. Online tüketiciler ise ürünü satın alıp kullananların ürün incelemelerini okuyor.
  6. Offline tüketiciler olumlu veya olumsuz alışveriş tecrübelerini yakın çevreleri ile paylaşma eğilimi gösterirken, online tüketiciler tecrübelerini sosyal medyada herkese duyuruyor.
  7. Offline tüketiciler özellikle bebek bezi gibi sarf malzemelerini otomobilleriyle büyük market zincirlerinden satın almayı tercih ediyor. Online tüketiciler ise online sipariş veriyor. Online sipariş Y kuşağı anneleri arasında hızla yaygınlaşıyor.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*