21 Kasım 2018

Online Tüketiciler Aşırı Çok Seçenek Karşısında Alışverişten Vazgeçiyorlar

Online mecralardaki aşırı bilgi seviyesi tüketicilerin karar verme yetilerini sakatlıyor. Bu durum, kullanıcıların bir iki güvenilir site ile yetinmelerine ve başka sitelere bakmamalarına yol açıyor.

Carat’s Consumer Connection System tarafından verilen verilere baktığımızda internet kullanıcılarının %55’i yalnızca bir iki tane site ile yetinip, var olan yüzlerce alışveriş sitesini göz ardı ediyorlar. İngiltere’de 11 bin kullanıcı ile yapılan bu araştırmanın sonuçlarına göre, İngiliz tüketicilerin kullandıkları bir avuç site sırasıyla BBC, Amazon, Google, ITV ve eBay.

Tüketicilerin %40’ı, internette bulunan aşırı bilgi fazlalığı ve aşırı çok miktardaki ürün seçeneği yüzünden karar vermekte çok zorlandıklarını belirtiyorlar. %26’sı aşırı seçenek arasında aslında ne istediklerini bilemediklerini belirtiyorlar.

İnternette ürün araştırması yapmak yerine kullanıcılar, arkadaşlarının tavsiyelerine ve güvendikleri bir kaç markanın sitelerine yöneliyorlar.

Bu durum markalara hem bazı fırsatlar hem de bazı dezavantajlar getiriyor. Akıllı içerikler ve bu içeriklerin hangi müşterilere dağıtılacağı stratejilerini iyi analiz etmek gerekiyor. İnovatif partner anlaşmaları ile pazarlamacılar içerik stratejilerini geliştirip, internetin kalabalığının ve gürültüsünün içinden sıyrılıp, doğru içeriği, doğru kişiye ve doğru zamanda dağıtabilirler. Bu da, iş süreçlerine elle tutulur gerçek bir katkı sağlar.

Araştırmadan bazı notlar:

  • Araştırmaya katılan bireylerin %33’ü arkadaş tavsiyelerine reklamlardan daha çok güveniyorlar. Bu oran milenyum kuşağında %49’a çıkıyor.
  • %44’ü arkadaşları tarafından paylaşılan içeriklere en azından haftada bir kere bakıyor.
  • %29’u arkadaşları tarafından paylaşılan sosyal medya iletilerine her gün bakıyor.
  • Milenyum kuşağının %33’ü bir sosyal ağ üzerinden tavsiye edilen internet sitesine bakacaklarını belirtiyorlar.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*