19 Kasım 2018

Online Tüketiciler Günde 3,5 Saat Telefon Başındalar

Küreselde de kullanıcılar günlük hayatlarında akıllı telefonlarıyla oldukça fazla vakit geçiriyorlar. ExactTarget’ın yaptığı araştırmaya göre ortalama bir kullanıcı günde 3,3 saatini akıllı telefonuyla geçiriyor.

470 akıllı telefon sahibiyle yapılan araştırmaya göre bu kullanıcıların 205’inin aynı zamanda tablet de kullandığı görülüyor. Akıllı telefon sahiplerinin %85’lik bir bölümü telefonlarının hayatlarında oldukça önemli bir yer tuttuğunu söylüyor. ve 19-24 yaş arasındaki kullanıcılarda bu oran %90’a kadar çıkıyor.

Kullanıcılar en çok arkadaşlarıyla iletişime geçmek için akıllı telefonlarını kullanırlarken, yüzde 75’lik bir bölüm günde en az bir kez sosyal ağlardaki hesaplarını kontrol etmek için telefonlarını kullanıyor. Bu oran tabletlerde ise yüzde 64.

Katılımcıların yüzde 53’lük bir kısmı ise mobil cihazlarından sosyal medya üzerinden bir markayı beğendiklerini veya takip ettiklerini dile getiriyor. Yüzde 43’lük bir bölüm ise akıllı telefonlarıyla bir kupon veya QR kod okuttuklarını belirtiyor. Kullanıcıların yüzde 63’ü mobil cihazlarla markaları takip etme nedenlerinin ise şirketlerin kampanyalarından yararlanmak olduğunu söylüyor.

Mobil cihazlarla en çok ziyaret edilen sosyal ağlar Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve Youtube olarak öne çıkarken, Amazon ve Groupon da en çok ziyaret edilen internet sayfaları arasında yer alıyor. Kullanıcıların en çok kullandıkları diğer uygulamalar ise hava durumu ve haber uygulamaları.

Her 10 katılımcıdan 8’i mobil site yerine mobil uygulama kullandığını belirtiyor ve Twitter mobilt trafiğin yüzde 74’ünü, Amazon ise yüzde 66’lık bir bölümünü oluşturuyor.

Kullanıcılar internet sitelerinin mobile uyumlu olmamasından dolayı, mobil uygulamaları tercih ettiklerinin üzerinde duruyor. Yüzde 54’lük bir bölüm mobil sitelerin yeterli bilgi içermediğini dile getirirken, yüzde 67’lik bir kesim mobile uyumlu hazırlanan sitelerin, bilgisayar üzerindeki sitelere kıyasla daha hızlı çalıştığının üzerinde duruyor.

Araştırmaya katılanların beklentileri sorulduğunda yüzde 91’i şirketlerin hazırladıkları içerikler her türlü cihazdan rahat bir şekilde erişilebilmesini istediğini söylüyor. Cihazlarında lokasyon servislerini kullananların yüzde 76’lık bir bölümü ise şirketlerden kendileriyle daha ilgili içerik almak için bu özelliği kullandıklarını söylüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*