20 Kasım 2018

Online Tüketicilerin Dijital Kupon Kullanım Rakamları Artmaya Devam Ediyor

Digital Coupon2009 yılında başlayan ve etkilerini hala gösteren Amerika merkezli global ekonomik kriz The Great Recession, özellikle A.B.D vatandaşlarında paralarını biriktirme eğilimine neden olurken, aynı sebepten dijital kuponlara da olan yönelimi arttırdı.

eMArketer’ın raporuna göre; 96,4 milyon kullanıcı dijital kupon kullanırken, bu rakamın 2014 yılında 100 milyonun üstüne çıkması bekleniyor. Akıllı telefonlar bu yükselişte önemli bir rol üstleniyor. 2012 yılında 30.1 milyon mobil kupon kullanılırken, 2013 yılı sonunda ulaşılacak rakamın 40.8 milyon şeklinde düşünülüyor. Mobil cihaz kullanıcılarının günden güne artması, bu rakamların 2015 sonunda altı katına çıkacağını da beklentiler arasın alıyor.

Dijital kupon kullanım oranlarının yanı sıra, AYTM Market Research‘ün yaptığı araştırma, herhangi bir ürünü satın almadan önce fiyat karşılaştırması yapan kullanıcı sayılarını ortaya koyuyor. Online tüketicilerin yüzde 42,7’si fiyat karşılaştırma sitelerini kullanma sıklığı sorulduğunda ”çoğu zaman” cevabını verirken, ”her zaman” diyenlerin oranı yüzde 21. Araştırmada bu siteleri kullanmayanların oranı ise, yalnızca yüzde 2,7.

Kupon siteleri başka bir ifadeyle grup satın alma sitelerinin, son zamanlarda kan kaybı yaşadığını söylemek mümkün. Hatta bu süreç kupon sitelerinin önderliğini yapan Groupon‘un kurucusu Andrew Mason‘ın, şirketin açıkladığı zarar tablolarının ardından istifa etmesine kadar uzanmıştı. Groupon örneğinden devam edecek olursak, 2013 ilk çeyreğinde şirketin hisselerinin yüzde 40 artması, bu tarz araştırmalarında doğruluğunu bir kez daha kanıtlıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*