17 Kasım 2018

Online Ürün Aramaları En Çok Google ve Amazon’da Yapılıyor

Bir ürün satın almadan önce eş-dost tavsiyelerini önemsemeyenimiz yoktur herhalde. Bu tavsiyeler olumsuz olursa şayet birçoğumuzun o ürünü satın almayacağı da aşikar. Bunu gayet iyi bilen pazarlamacıların en önemli amacı da pazarladıkları ürün hakkında insanları iyi bir şekilde konuşturmak. Ancak son yıllarda online dünyada arkadaş gibi güvendiğimiz başka mecralar da var anlaşılan: Google ve Amazon. Tüketiciler bir ürün bilgisi almadan önce markanın kendi sitesinden ziyade bu sitelere güvenmeyi tercih ediyor. Online tüketicilerin %20’si internetten alışveriş yapmadan önce bilgi edinmek için Google’ı en güvenilir mecra olarak nitelendiriyor. 2400 kişi arasında yapılan araştırmaya göre Amazon.com ise %19 ile hemen Google’ın ardında yer alıyor.

Gerek online gerekse offline mecralarda gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları arasında yer alan en iyi iki cevap olan Google ve Amazon; bu şekilde internette ürün aramalarında rakipsiz olduklarını kanıtlamış oldular diyebiliriz. Araştırmaya katılan kullanıcıların ürün tavsiyesi almak amacıyla başvurdukları mecralar arasında yalnızca iki tanesinin offline olduğuna dikkat çekmekte yarar var. Bunlar %12 ile geleneksel mağazalar, %4 ile de arkadaşları ve aile çevresi olarak belirtiliyor. İnsanlar artık bir ürün satın almadan önce yakın çevrelerine güvenmiyor anlaşılan ancak geleneksel perakende mağazaları hala tüketicilerin satın almak için tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Ankette tüketicilerin %67’si bu mağazaları tercih ederken, %58’inin ise masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarından online alışveriş yapmayı tercih ettiklerini anlıyoruz.

ABD’deki online tüketicilerin yarısından fazlasının “dijital araştırmacılar” olarak nitelendirildiği araştırmada % 28’i ise “dengeli araştırmacılar” olarak adlandırılıyor. Buna göre bu grup online ve offline kaynakları birlikte kullanarak almak istedikleri ürün hakkında bilgi toplayabiliyorlar. Gazete, radyo gibi internet dışı kaynakları tercih eden ise %18’lik geleneksel bir kesim dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde biz de ülkemizde yapılan buna benzer bir araştırmayı sizlerle paylaşmıştık. Buna göre Türk tüketicilerin sosyal medyada en çok güvendikleri platformun forumlar olduğuna dikkat çekiliyordu. Facebook, Twitter bloglar, forumlar ve sözlüklerin satın alma sırasında nasıl bir etkileşim yarattığı ile ilgili yapılan araştırmada, forumların diğerlerine kıyasla en az vakit geçirilen yer olmasına rağmen, elektronik ürün satın alımı öncesinde tavsiye ve öneri bulmak için en sık uğranılan yer olduğu dikkat çeken diğer bir bilgiydi.

Türkiye tüketicisi arasında yapılan bu araştırmada birçok ilginç detay da mevcut. Facebook‘un en az ciddiye alınan mecra olarak belirlendiği ankette elektronik ürün satın alımı öncesinde Facebook’tan bulduğu tavsiyeleri dikkate alma konusunda katılımcıların %78′i negatif görüş belirtiyor. Twitter da Facebook ile benzer kaderi paylaşıyor: %67,5 oranla negatif, %23,5 ile ise çekimser oy verilmiş. Bloglar %44 negatif görüş bildirirken, forumlar önceki kısımdaki pozitif durumu devam ettiriyor: Her 10 katılımcıdan 4′ü elektronik ürün satın alımı öncesinde forumlarda bulduğu tavsiyeleri dikkat aldığını belirtiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*