14 Aralık 2018

Aydın: Grup Satın Alma Özelinde Kemikleşmiş Bir Kullanıcı Bazı Mevcut [13/14 Dosyası]

groupon

Geçtiğimiz yılki yıl sonu değerlendirmelerimize de konuk olan Groupon Türkiye Genel Müdürü Onur Aydın; 2013 değerlendirmeleri ve 2014 öngörüleriyle ilgili görüşleriyle bu seneki 13/14 dosyamızın da konuğu oldu.

Geçtiğimiz yıl belli alanlarda network etkilerini iyi kullanan şirketlerin liderliklerini ilan ettiğini dile getiren Aydın, bu yıl genel olarak e-ticaretin büyüme verileri hakkında kesin bir şey söylemenin mümkün olmadığını söylüyor. Röportajımızın devamında Onur Aydın’ın Türkiye ve dünyadaki grup satın alma ve fırsat sektörünün nasıl bir yıl geçirdiği ve önümüzdeki yıl bu pazarın nereye gideceği hakkındaki görüşlerini okuyabilirsiniz.

Türk e-ticaret sektörü 2013’ü sizce nasıl geçirdi? Önceki yıllardaki gibi bir büyüme yaşandı mı? Görüşleriniz nelerdir?

Büyüme verileri hakkında kesin bir şey söylemek zor, gerçek anlamda e-ticaretin geçen senelere göre daha az büyüdüğünü düşünüyorum. Hem ülke büyümesinin yavaşlama eğiliminde olması hem de yazın gerçekleşen olayların her sektörü olduğu gibi 1 ay için bile olsa e-ticareti de çok ciddi vurmuş olması bu seneyi etkilemiş olabilir. Bunlara ek olarak, geçmiş yıllarda çok ciddi büyümüş; fakat henüz çok ciddi karlılığa ulaşamamış ama şirketlerin karlılığa odaklanması, maliyet kısıtlamalarına gitmesi de büyüme hedeflerini küçültmüştür diye tahmin ediyorum.

Yine de bu yılın uzun vadedeki büyüme hedeflerini ciddi şekilde etkileyeceğini sanmıyorum. 2015, 2020 için daha önce yapılmış e-ticaret sektör büyüklük hedefleri gerçekleşebilir çünkü e-ticaret halen yolun daha çok başında ve ülkemizin en büyük şirketlerinin ciroları içindeki payı halen çok düşük.

Yeni girişim olarak baktığınızdaysa maalesef çok olumlu bir sene geçirildiğini düşünmüyorum. Mevcut isimler ve markaların konuşulduğu ve çok ciddi yeni bir ismin çıkmadığı bir yıl oldu.

Diğer röportajlar için: E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

Türkiye’de ve dünyada grup satın alma ve fırsat sektörü 2013’ü nasıl geçirdi? Önceki yıllara kıyasla sektörde neler değişti? Grup satın alma ve fırsat sektörünün sona yaklaştığı iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

2013 sektör için tam da tahmin ettiğimiz üzere gerçeklerle yüzleşildiği bir sene oldu. Bu sene içinde artık bize göre Groupon dışında sadece iki, kriterleri biraz genişletirseniz üç ciddi rakip kaldı. Bunlar dışındaki şirketlerin bu sene tamamen sektörü bırakabileceğini düşünüyoruz.

Ciddiye aldığımız firmaları sıkı şekilde takip ediyoruz ve uygun şartlar oluşursa sektörde konsolidasyon olabilir diye öngörüyoruz. Bu yıl içinde bize gerçekçi değerlemelerle yaklaşan şirketlerle satın alma için konuşabiliriz, daha önce de 2013’te çeşitli firmalar satın alma görüşmeleri için Groupon’la temasa geçti ama değerlemeleri gerçekçi olmadığı için görüşmeler ilerlemedi.

Grup satın alma özelinde lokal hizmetlerin indirimli satışından bahsedersek bu sektörün sona yaklaşması söz konusu değil. Tam tersine kemikleşmiş bir kullanıcı bazı mevcut. İlk zamanlarda belki AB gelir grubundan da çok fazla ilgi olmuş olduğu için sektör daha göz önündeydi ama toplam ilgi de bir düşüş yok, bunu sitelerin özellikle Groupon’un trafik verilerinden de görebilirsiniz.

Groupon Türkiye olarak 2013 yılını nasıl geçirdiniz? Sene başındaki hedeflere ulaşıldı mı?

2013 bizim için karlılığa odaklandığımız bir yıl oldu ve yıl sonunda tam da hedeflediğimiz noktaya geldik.  Karlılığa odaklanırken yine de aktif müşteri sayımızı ve aylık satılan kupon adedimizi arttırdık. Çok fazla sayı paylaşamıyorum ama sadece Kasım ayında 200 bine yakın kupon satışı gerçekleştirdik. Her ne kadar ciro ve brüt kar hesaplamalarımız crawling verilerine dayansa da hem trafik hem ciro hem de brüt kar anlamında sektörün açık ara lideri olduğumuzu görüyoruz, 2011 Ekim ayında yine benzer verilere göre lider girdiği sektörde üçüncü sırada bulunan markamız 2013 sonunda tekrar liderlik koltuğuna oturmuş bulunuyor.

Groupon Türkiye’nin 2014’teki hedefleri nelerdir? Pazarlama ve reklam çalışmalarında offline kanallara ya da geleneksel pazarlama mecralarına yönelmeyi planlıyor musunuz?

Karlılığımızı korurken bu sene artık ilk senelerdeki çift haneli büyüme hızına tekrar çıkmayı hedefliyoruz. Pazarlama tarafında tamamen online marketing odaklı çalışmalarımızı sürdürüyor olacağız, özellikle affiliate marketing tarafında retargeting ve kısa süre önce başladığımız alışverişlerde sepeti terk etme oranını azaltacak teknikleri çok daha iyi kullanacağımız bir yıl olacağını öngörüyoruz. Onun dışında Turkcell’le halen devam eden kampanyamız gibi çeşitli joint promosyonlar yapabiliriz ama TV, dergi gibi mecralara girmeyi düşünmüyoruz.

Sektördeki en önemli pazarlama aracının ulusal markalarla exclusive çalışmalar yapmak olduğu gerçeğini de hiç unutmuyoruz. Şu an halen devam eden ve sadece Groupon’da olan Cinemaximum kampanyamız buna bir örnek, sadece 2 haftada 20 binin üzerinde bir satış yakaladığımız bu kampanyanın yanı sıra Metro Turizmle yaptığımız ve 80 bine yaklaşan satışı yakalayan çalışmamız da mevcut. Bu tip çalışmalar bizim için en önemli yeni müşteri kazanma ve mevcut müşteri bazımızı aktif hale getirme araçları olarak 2014’te de devam edecek.

2014’te uygulayacağımız bir başka değişiklik yeni e-posta platformumuza geçmek olacak. Artık sadece e-postanın içeriğindeki kampanyalar değil, epostaların başlığı dahi kişiye özel olarak değişecek. Diğer ülkelerimizdeki sayılara bakarak bu değişiklikten % 15-20 seviyesinde bir artış bekliyoruz.

GrouponCEO Onur Aydin

2014’te Türk e-ticaretini sizce neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak?

Yabancı ilgisi açışından bakarsak, 2014’te çok sayıda küçük ve orta ölçekli yabancı girişimin Türkiye operasyonlarının başlayacağını düşünüyorum. Bu mobilde bir app’in Türkiye versiyonunun açılması olabileceği gibi Güney Amerika’da başarılı olmuş bir Rocket Internet girişiminin Türkiye’de stand alone şekilde hayata geçirilmesi şeklinde de gerçekleşebilir.

Artık yabancı yatırımcılar Türk internet sektörünün zorluklarını çok daha iyi anladılar, sadece internet sektöründe değil özellikle perakende de birçok yabancı şirketin neden ve nasıl zorlandığını analiz ettiler. Dolayısıyla artık girmeyi düşünen şirketler çok daha düşük maliyetlerle ve adım adım bir giriş stratejisi izliyorlar. Burada önemli fark bu girişimlerin büyüklüğü olacak, bir süre çok büyük fonlamalarla büyük operasyonlarla girişler olmayacaktır. Ayrıca online perakendeden çok bilgi odaklı ve yaygın sosyal medya kullanımından faydalanan girişimlerin girişleri olacaktır.

Türkiye içerisinde yerel oyuncuları değerlendirdiğimizdeyse private shopping alanında en büyük oyuncuların bazılarının yeni bir tur yatırım yapması gerekebilir, bu yatırım turlarının şirketlerin gelecek hedefleri açısından kritik olduğunu düşünüyorum. Doğru zamanda doğru tutarları doğru yabancı yatırımcılardan alamayan olursa bu şirketlerin yerel holdinglere çok daha düşük değerlemelerden satılması veya zora girmeleri muhtemel. Yine holdinglerin internet yatırımlarını arttıracağı bir yıl olacak, şuan bir çok perakendeci için yüzde 5’i aşmayan online ciro payı, yıl sonunda iki üç katına çıkmış olabilir. Diğer bir deyişle, büyük holdinglerin ağırlığı her geçen gün artmaya devam edecek, bir nevi bakkal süpermarket karşı savaşı iyice ateşlenecek.

2014 yılında şuan üstü örtülmüş bile olsa sosyal gerginliklerin tekrar patlak vermesi sektörü derinden sarsabilir. 2013 yazının bir çok şirketin planlarını alt üst ettiğini ve çok düşük seyreden satışların nakit sıkıntısı yarattığı aşikar. Bunun tekrarı olursa ve daha uzun bir süre devam ederse sektörde konsolidasyonlar ve kapanmalar çok daha hızlanır.

İlgili röportaj: Groupon Ülke Müdürü Aydın: 2012, E-ticaretin Olgunlaşma Yılıydı [2012/13 Dosyası]

2014’te fırsat sektörü ve grup satın alma pazarına olan ilgi nasıl olacak? Fırsat siteleri bu rekabette ayakta durmak için sizce neler yapmalılar? Sizce şu anda yeni bir fırsat sitesinin pazara girmesi ne kadar mantıklı?

Grup satın alma pazarına ilginin yavaş yavaş tekrar arttığını gözlemliyoruz. Bunun arkasında yatan en önemli faktör sektörde kalan belli başlı firmaların nicelikten çok niteliğe odaklanmaya başlamaları. Kaliteli iş yerlerinin kampanyalarını yayınlama konusunda artık çok daha dikkatli olunuyor, bu da mevcut hedef kitlenin kaybolmamasını sağlarken küsmüş kitlelerin de az oranlarda da olsa geri dönmesini sağlıyor.

Ayakta kalan şirketler kesinlikle dev markalarla çalışarak aktif müşteri sayılarını her geçen gün arttıranlar ve sitelerinde pazaryeri mantığıyla her kategoride çok sayıda alternatif kampanya bulunduranlar olacak. Groupon globalde de Türkiye’de pazaryeri mantığıyla herhangi bir zamanda sitede artık binlerce bazı ülkelerde on binlerce kampanya bulunduruyor. Bu da müşterilere daha çok seçenek ve bu seçenekleri almak için daha çok zaman veriyor.

Yeni bir oyuncunun girmesi pek mantıklı gözükmüyor. Şu an sektörün ihtiyacı olan konsolidasyon, yeni oyuncular değil diye düşünüyorum.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*