18 Kasım 2018

Orta Doğu ve Afrika, E-Ticarette Dünyayı Geriden Takip Ediyor

Orta Doğu ve Afrika’daki kullanıcıların bu sene internetten 20 milyar dolar değerinde alışveriş yapması bekleniyor.

Seyahat harcamaları, dijital dosya indirmeleri ve etkinlik biletleri de dahil olmak üzere Orta Doğu ve Afrika’daki B2C e-ticaret satışlarının dünyanın diğer bölgelerinden daha hızlı bir şekilde büyüyeceği düşünülüyor. Bu bölgedeki e-ticaret hacminin sene sonunda %10 artması uzmanların tahminleri arasında. Her ne kadar online alışveriş hacmi büyüse de alışverişe harcanan rakamlar henüz o kadar da fazla değil.

eMarketer‘ın haberine göre uzmanlar, bu bölgedeki kullanıcıların 2012’in sonunda internetten 20,61 milyar dolarlık harcama yapmasını bekliyor. Bu rakam dünyanın en küçük ikinci e-ticaret pazarı olan Latin Amerika’nın neredeyse yarısı kadar. Latin Amerika’daki online alışverişçilerin 2012 sonunda 36.82 milyar dolarlık bir harcama yapması bekleniyor.

Az saydı internet kullanıcısının olması, düşük penetrasyon (toplam nüfusun, internet kullanıcılarına olan oranı), internet bağlantı ücretlerinin yüksek oluşu ve online alışverişin henüz bölgede yaygınlaşmamaış olması Orta Doğu ve Afrika’da e-ticaretin büyüyememesinin sebepleri arasında gösterilebilir. Bunların yanında bölgede online alışveriş ile satılan ürün seçeneğinin oldukça kısıtlı olması, online ödeme sistemlerinin henüz gelişmemesi ve kredi kartı kullanımının kullanıcılar arasında yaygın olmaması da e-ticaret sektörünün gelişmesini büyük ölçü de sekteye uğratan etmenlerden biri.

Orta Doğu ve Asya’da imkansızlıklara rağmen büyümeye devam eden B2C e-ticaret harcamalarının 2016’da, bugünkü hacmini ikiye katlayarak 40 milyar doları geçmesi beklentiler arasında.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*