18 Kasım 2018

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da İnternet Erişim Oranları

Mena yazıİnternet kullanımının global anlamda tüm ülkelerde arttığından bahsedebiliriz. Son zamanlarda dijital hareketlilikleriyle gündeme gelen Orta Doğ ve Kuzey Afrika bölgelerinde ise bu artışını biraz daha hızlanması gerekiyor. Ipsos MediaCT‘nin yaptığı araştırma ”Arap Dünyasının” online katılımının ortaya koyuyor.

Suudi Arabistan’ın 8,5 milyon kullanıcı ve yüzde 60 penetrasyon oranıyla en tepede yer aldığı listede, Fas 7,7 milyon kullanıcı ve yüzde 35’lik oranıyla ikinci sırada yer alıyor. Mısır 5,2 milyon, Birleşik Arap Emirlikleri 4,7 milyon internet kullanıcısıyla Suudi Arabistan ve Fas’ı takip eden ülkeler olarak göze çarpıyor. Bölgeyi bir bütün olarak ele aldığımızda, listede yer alan 11 ülkenin toplam kullanıcı sayısının 39,2 milyon olduğunu görüyoruz. Bu sayı Türkiye’deki kullanıcı sayısından yalnızca 7 milyon fazla.

Listeyi penetrasyon oranına göre değerlendirdiğimizde Birleşik Arap Emirlikleri’nin liderliğinden söz etmek mümkün. Nüfusunun yüzde 71’nin internet ulaşımına sahip olan ülkeyi sırasıyla Kuveyt(%62), Katar(%61), Suudi Arabistan(%60) ve Lübnan(52) takip ediyor. Tüm bölgenin ortalama internet erişimi oranı ise yüzde 40 civarlarında seyrediyor.

Ipsos’un yaptığı araştırma, MENA(Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesindeki internet kullanıcılarının nereden online olduklarını da ele alıyor. Bölgedeki kullanıcıların yüzde 87’si internete kendi konutlarından girmeyi tercih ederken, yüzde 34’ü bu amaç için iş yerlerini kullanıyor.

Sosyal medya kullanımı açısından ülkelere göre farklılık gösteren bölgede Facebook’un en çok kullanıldığı ülke olarak Ürdün dikkat çekerken; Twitter’ı Suudi Arabistan, Linkedin’i Birleşik Arap Emirlikleri taşıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*