18 Aralık 2018

OtelSonDakika: Lüks Otelleri Cebe Sığdıran Mobil Uygulama

OtelSonDakikaSeyahat ettiği yerlerde birinci sınıf otellerde, son dakika fırsat fiyatlarıyla konaklamak isteyenlerin yüzünü güldürecek bir mobil uygulama var sırada: OtelSonDakika.com.

Yurt dışında da oldukça başarı sağlamış bir uygulamadan yola çıkılarak hazırlanan OtelSonDakika‘nın kullanıcı dostu arayüzü ile otellerin o günkü boş odalarına özel olarak sunulan son dakika fiyatları kolayca görüntülenebiliyor ve satın alınabiliyor. Fiyatların yanı sıra otelin konumu, odaların fotoğrafları ve otelin sunduğu tüm hizmetler de uygulama ile görüntülenebiliyor.

Uygulamanın özellikleri ve kullanıcıya faydası bununla da sınırlı değil. Sadece birkaç tıklamayla istenen odanın anında satın alınabildiği uygulama sayesinde otelin doluluk durumuna göre sadece aynı gece için değil, 5 geceye kadar odadan yararlanılabiliyor. O an bulunulan konuma en yakın otellerin görüntülenebildiği OtelSonDakika’da kullanıcılar, belirli bir bölge seçilerek de arama yapılabilme şansına sahipler. Biz de bu doğrultuda girişim hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak amacıyla OtelSonDakika Pazarlama Müdürü Gizem Aksakarya‘nın görüşlerini aldık.

Uygulama, oteller ve misafirler için kazan-kazan kurgusuna dayanıyor

OtelSonDakika’nın Ocak 2012’den Mayıs 2012’ye kadar devam eden süreçte geliştirildiğini belirten Gizem Aksakarya, uygulamanın Mobtur A.Ş.’nin bir ürünü olduğunu ve iPhone ve Android cihaz sahipleri tarafından ücretsiz olarak indirilebileceğini belirtiyor. Birçok fırsat alanını barındıran turizm sektöründe yurt dışında neler oluyor diye araştırma yaparken, çıktığı ilk 3 ay içinde 3 milyon kişiye ulaşan bir mobil uygulamanın başarısına rastladıklarını ifade eden Aksakarya, oteller ve misafirler için kazan-kazan kurgusu üzerine dayanan bu uygulamadan yola çıkarak OtelSonDakika’yı geliştirdiklerini söylüyor.

Aksakarya: “Uygulamanın geliştirme aşamasında anladık ki, aslında turizm sektöründe yepyeni bir pazar yaratıyoruz. Şimdiye kadar sadece aynı geceden başlamak üzere son dakika fiyatlarına odaklanan bir acente yok. Üstelik Türkiye’de sadece mobil platform üzerinde çalışan bir acente de yok. Bu nedenlerle, kurumsal deneyimleri daha fazla, pazarlama bilgisi ve yeteneği kuvvetli olan bir yatırımcı bularak iyi bir ekip oluşturmak istedik. Böylece yatırımcı arayışlarımız, uygulama geliştirme aşamasına paralel başladı.”

1,5 ayda sadece iOS platformlarda uygulamayı 25 bin kişi indirdi

Gizem AksakaryaAynı dönemde küresel bir girişimcilik programı olan Global Entrepreneurship Program’da final aşamasına kadar ilerleme başarısını gösterdiklerini ve Foreks Grubu ile tanıştıklarını belirten Aksakarya, birkaç görüşmeden sonra projenin tam ihtiyaç duyduğu formu oluşturarak Foreks Grubu ile anlaştıklarını ve acente olabilmek için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nden (TÜRSAB) lisans alarak çalışmalara başladıklarını söylüyor: “Turizmde son dakika fiyatları kavramına yeni bir boyut kazandıran uygulamamız için, Foreks Grubu’nun desteği sadece maddi olarak değil; bir yol gösterici olarak da bizim için çok değerli.”

Çoğunluğunu satış ve yazılım ekiplerinin oluşturduğu henüz 20 kişilik bir ekibe sahip olduklarını belirten OtelSonDakika Pazarlama Müdürü, uygulama yazılımını her geçen gün iyileştirmek, içine yenilikler katmak ve aynı zamanda otel portföylerini genişletmek için çalıştıklarını ifade ediyor. Lansmandan sonraki 1,5 ay içinde sadece iOS platformlarda 25.000 kişinin uygulamayı indirdiğini vurgulayan Gizem Hanım, geçtiğimiz hafta içinde ise Android platformlar için uygulamayı GooglePlay’e eklediklerini ve günde ortalama 1.000 kişinin indirdiğini belirtip, ekliyor: “Her kullanıcımız 1 ay içinde en az 2 frekans ile uygulamaya giriş yapıyor.”

Aksakarya: “Öncelikle, uygulamada yer vermeyi planladığımız otelleri belirliyor ve direkt kendileri ile görüşüyoruz. Sistemi ve sisteme dahil olmak isteyip istemediklerini anlatıyoruz. Sözleşmeden sonra bilgi formunu iletiyoruz. Formlara göre oda tiplerini ve özelliklerini extranet sistemimize giriyoruz. Fotoğrafları da otellerimizden alıyoruz ve özenle sisteme uygun olacak şekilde düzenleyerek uygulama içerisine ekliyoruz. Uygulamada yer alan otellerde aynı gece son dakika fiyatları sunduğumuz için, platformda oda satışı yapan tüm oteller Best Available Rate (BAR) üzerinden indirim yapıyorlar. Bu sınırdan daha düşük fiyata olduğu sürece, belirli bir indirim oranı talep etmiyoruz. İşbirliğimiz, OtelSonDakika platformu üzerinden yapılan satışlardan Mobtur’un komisyon alması üzerine yapıldı. BAR üzerinden indirim yapmaları yani tüm mecralardaki en düşük fiyatı bize vermeleri koşuluyla oteller OtelSonDakika’ya dahil olabiliyorlar.”

Otel Son Dakika

OtelSonDakika’da şu an 44 otel bulunduğunu ve hem uygulama indirme sayıları hem de satış sayılarının günden güne artış gösterdiğini söyleyen Aksakarya, şu anda en çok ilgiyi Boğaz manzaralı otellerin gördüğünü de açıklıyor. Hedef kitlelerinin çoğunluğunu birinci sınıf hizmet kalitesine sahip lüks bir otelde zaman geçirmek isteyen tüm iPhone ve Android kullanıcıları olduğunu da belirten Aksakarya, bu kitlenin içinde bir de ‘plansız’ seyahat etmeyi sevenler olduğunu belirtiyor: “Örneğin geçtiğimiz hafta yurt dışından gelen bir kullanıcımızın üç gün süresince her gece İstanbul’da farklı bir otelde kalmayı tercih ettiğini gözlemledik. Şehrin farklı noktalarındaki otelleri tercih ederek şehir turunu kolaylaştırdığını düşünüyoruz.”

Yıl sonuna kadar 500 bin aktif kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor

2013 yılındaki hedeflerinin, OtelSonDakika’yı farklı mobil platformlar için geliştirmeye devam etmek ve Türkiye genelindeki otelleri kapsamak olduğunu açıklayan Aksakarya, bir sonraki hedeflerinin hızlıca kar otellerini ağlarına katmak olduğunu belirtti. Sonrasında da yaza doğru Çeşme, Bodrum gibi kritik turizm bölgelerinde yayılacaklarını söyleyen OtelSonDakika Pazarlama Müdürü, yurt dışı bağlamında ise ilk olarak Foreks’in Yunanistan’daki şirketinin desteğini alarak Yunanistan’a açılmayı planladıklarını, bu konuda Yunanistan’da bir turizm acentesi kurulması yönünde çalışmalarının başladığını belirtti. Aksakarya ayrıca, Türkiye için yıl sonuna kadar 500.000 aktif kullanıcıya ulaşmayı hedeflediklerinin de altını çizdi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*