16 Aralık 2018

Otomotiv Sektöründe E-Ticaret Dönüşümü Başladı

Konuk Yazar Hakkında: Mahir Erkan, Google Türkiye’de Perakende ve Teknoloji / Telekom sektörlerinden sorumlu sektör yöneticisi ve Google Analytics ürün uzmanı olarak çalışıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak dijital pazarlama sektörünün geleceğine katkıda bulunmaya çalışırken; interneticaret.blogspot.com isimli blog’u ile e-ticaret sektörünün büyümesine destek olmayı amaçlıyor.

Netpop Araştırma Şirketi’nin geçen hafta yayınladığı Otomobil Alıcısı – Türkiye 2010 araştırmasına göre yeni oto alıcılarında ilk araştırma alanı olarak internet’i kullananların oranı %51 iken bu kitle, araçlarını alacakları satıcıyı bulmak için de %47 oranında internet’ten yararlanmış.

Aşağıda grafiği bulunan dünya çapında yapılan Consumer Barometer Araştırması sonuçlarında da otomobil hakkında internet’ten araştırma yapıp daha sonra internet dışında satın alanların oranı %61 olarak ortaya çıkarken %6 oranında bir kitle de araçlarını internet üzerinden aldıklarını belirtmişler.

Büyük Grafik İçin Tıklayın - Otomotiv Sektörü İnternet Araştırması

Büyük Grafik İçin Tıklayın - Otomotiv Sektörü İnternet Araştırması

Türkiye’de işlemler henüz internet üzerinde sonuçlanmasa da dünyada bu tip uygulamalar gitgide artıyor. Otomotiv sektöründe son yıllarda otomotiv müşterilerinin en önemli araştırma kanalı haline gelen internet, artık karar aşamasına gelinen ve satışın gerçekleştirildiği bir platform olmaya da aday. Bu konudaki tartışmaya daha önce bir yazı ile katılmıştım.

Yurt dışındaki son araştırmalarda birçok ülkede yeni araç alacak kişilerin %40 üzerinde oranlarda Online olarak araçlarını satın almak istedikleri görülüyor. Hatta bunu destekleyici bir bilgi olarak, ABD’de 2010 yılı Aralık ayında en önemli özel alışveriş sitelerinden olan Gilt üzerinde satışa çıkan 3 adet 2011 model Volkswagen Jetta otomobilin beklenin üzerinde ilgi gördüğünü ve kısa süre içerisinde Online olarak satıldıklarını ekleyelim. Üstüne üstlük bu araçlardan birinin iPad üzerinden satılmış olması, sektördeki profesyoneller için otomobil alışverişinin geleceğine farklı bakma zamanının geldiğinin de bir kanıtı olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Türkiye’de satış adetleri yüksek otomotiv markalarının müşterilerinin büyük çoğunluğu artık internet üzerinden iletişim kurmayı tercih ediyor.
    Otomotiv sektöründeki müşteri ilişkileri deneyimim doğrultusunda, otomotiv sektöründe gerçekleşecek e-ticaret dönüşümünün müşterilerde memnuniyet yaratacağını düşünüyorum. Bu dönüşümün otomobil satış adetlerini çok artıracağını sanmıyorum. Ancak aksesuar ve yedek parça satışında ciddi bir artış olacağından eminim.
    Artık otomobil satışında eskisi kadar kar edilemiyor. Bu nedenle firmalar satış sonrası hizmetler ve yedek parça/aksesuar satışından kar elde etme hedefine doğru yol alıyorlar. Bu hedefte e-ticaretin de rolünün olması gerektiğini düşünüyorum.

  2. Yedek parça için sektor halen iyi değil. Müşteriler e-ticarete yatkın değil netten almakta zorluk çekiliyor. Hala telefonda sipariş geçerlilik taşıyor.

Fikrini söyle

*