14 Kasım 2018

Outletim Kurucusu Bulut Dur: E-ticaret Sektörü Salı Pazarına Döndü [Röportaj]

Bulut Dur RöportajKuruluşunun 10. yılını kutlayan Outletim.com‘un kurucusu Bulut Dur, EticaretMag röportajlarında bu haftanın konuğu oldu.

Aslına bakarsanız daha çok Outletim.com‘un 10 yılı hakkında konuşmayı planlarken, sohbetimiz bir anda Türk e-ticaret pazarının ve özellikle Outletim.com’un asıl rakipleri olarak düşünebileceğiniz özel alışveriş kulüplerinin son dönemdeki durumu üzerine yoğunlaştı. Daha az tıklanan e-posta çalışmaları, düşük kar marjları, sezon ürünleri satışında yapılan indirimler ve sektörün genel gidişatı hakkında Bulut Dur’un epey cesur açıklamaları var. E-ticaret sektöründe yer almak isteyen genç girişimcilere seslenişi ise röportajın özeti olabilir: “Sakın girmeyin, boşu boşuna paranız yanmasın.”

Batuhan: Outletim.com nasıl gidiyor?

Bulut: İki sene önceki rakamlarla kafa kafayayız ki bu bence bir başarısızlık. Sepet tutarımız 70 TL’lerde. Son zamanlara göre biraz daha düştü. Sepet başına düşen ürün sayısı da 1,5-2 arasında. Ödeme tarafında ise Paypal kullanımı arttı, havale kullanımı azaldı.

Batuhan: İki yıl önceki röportajımızdan beri Outletim.com’da neler değişti?

Bulut: İki yıl önce özel alışveriş siteleri bu kadar popüler değildi ve Outletim.com daha büyüktü. Maddi sebeplerden dolayı pazarın gerektirdiği kadar reklam yapamadığımız için organik yollarla büyümeye çalışıyoruz. Outletim.com için bir bekleme süreci içerisindeyim açıkçası. Trafiğimiz, işlem adedimiz düştü. Toparlamaya çalışıyoruz şu anda. Bunun başlıca nedenlerinden biri de pazarın kirlenmiş olması. Bizim avantajımız az personel ile büyük iş yapmayı biliyor oluşumuz. 10 yıldır sektörde var olduğumuz için bu anlamda kendimizi epey geliştirdik. Bizim hacmimizdeki başka bir şirket bizim ekibin üç katı kadarına ihtiyaç duyardı. Bir seneye kadar, yani iki sezon kadar sonra hem sektördeki hem de Outletim.com’daki durgunluğun geçeceğini düşünüyorum.

Batuhan: Outletim.com’un büyüyememesinin sebebi nedir sence?

Bulut: Maddi nedenlerden dolayı reklam yapamamak başı çekiyor. Outletim.com çok iyi giderken yatırım ve ortaklık tekliflerinin hepsini geri çeviriyordum. Öngöremedim pazarın böyle bir duruma geleceğini.

Batuhan: Neden kabul etmedin teklifleri?

Bulut: İşler gayet güzel gidiyordu. Özel alışveriş sitelerinin bana bu kadar problem yaratacağını düşünmüyordum.

Batuhan: Peki iki yıl içinde e-ticaret sektöründe nasıl değişimler oldu?

Bulut: İşini doğru yapan e-ticaret siteleri için işler biraz daha basitti. Örneğin iki yıl önce sitelerin attığı e-mailler çok daha fazla okunuyordu. Normalde bir e-ticaret sitesinden haftada 3-4 e-mailing yapması beklenir. Doğrusu buydu. Özel alışveriş kulüpleri ile beraber günde 1 e-mailing’e çıkıldı. Pazarda tezgahından bağıran satıcıyı düşünün. Fazla bağırırsa müşteriyi rahatsız eder. Şimdi dikey e-ticaret siteleri de dahil olmak üzere birçok site günde 4 e-mailing yapıyor. Böylece e-mailinglerin tıklanma ve açılma oranları düştü. Outletim.com’un iki sene öncesine kadar yüzde 60’ı bulan açılma oranları şu anda yüzde 4’lerde. Artık sıkıldı insanlar.

Batuhan: O zaman bu kadar yoğun e-mail gönderimine neden hala devam ediliyor?

Bulut: Doğru yolun bu olduğu düşünülüyor. Bir e-maili 1 milyon kişiye yolladık diyelim. Kitlenin yüzde 3’ü, yani 30 bin kişi açmış olsun. “Gün içerisinde dört kere atarsam bu 30 bini 4’le çarparım” diye bir mantık yürütülüyor. Kısa vadede doğru ama uzun vadede sen o yüzde 3’ü, yüzde 1’e düşürürsün. Bir de e-mailde ya da yapılan reklamda vaat edilen ürünün sitede yer almaması durumu var. Böylece müşteri mutsuz oluyor, online alışverişten soğuyor ve dolayısıyla pazar zarar görüyor.

“İnternette ucuz ürün yoksa giderim fiziksel mağazadan alırım”

Outletim Ekran Goruntusu

Batuhan: Kötü bir tablo çizdin. Neden böyle oldu peki, nasıl oldu sence?

Bulut: Tabi sonuçta serbest piyasadayız. Bakkallar kapandı diye süpermarketleri suçlayamayız. Ama burada işler tam olarak böyle yürümedi. Özel alışveriş kulüpleri şu anda kar etmek zorunda değil, çünkü kasaları dolu. Pazar paylarını büyütmeyi istiyorlar ve satışlarının odağında kar elde etmek yok. Özel alışveriş kulüplerine ve Outletim.com’a aynı ürünün teklifi gidiyor tedarikçilerden. Şimdi, 15 TL’ye alınan ürünü satarken normalde ikiyle çarpmanız gerekir. Para kazanmak istiyorsanız ise üçle çarparsınız. İşinizi çok iyi yapıyorsanız ve müşteriyi alıştırdıysanız dörtle, beşle çarpılır. Bazı siteler 15 TL’ye aldıkları ürünü, 15-16 TL’ye satmaya başladılar. Çünkü kar etmek zorunda değiller. Bir de yalan indirim oranları durumu var. Zaten 95 TL’ye satılan bir ürünü, 150 TL’den 95 TL’ye düşürdük diye satanlar var. Çok basit bir şekilde aranarak bulunabilecek ürünler bunlar.

Batuhan: Hala yapılıyor mu bu?

Bulut: Hala yapılıyor. Aslında yine kendi problemleri ama uzun vadede pazara zarar veriyor. Biri yalan söylediğinde diğer benzer e-ticaret siteleri de yalan söylüyor gibi algılanabiliyor.

Batuhan: Tüketici bunları anlamıyor mu peki?

Bulut: Anlamaz olur mu? E-ticaret sektöründe satışlar o yüzden düştü. Şu anda markalar yıllardır ellerinde biriken malları e-ticaret siteleri üzerinden sattı ve bu ürünler artık bitti. Bu ürünler bittikten sonra aynı ciroların devam edebilmesi için bir şeylerin satılması gerekiyor, o yüzden de üçüncü sınıf ürünler satılmaya başlandı.

Batuhan: Stoklar bittiği için de bir kısmı kendi markalarını yaratmaya başladı, değil mi?

Bulut: Birkaç tanesi gerçekten güzel iş yapıyor. Ancak bir kere yıkandığında mahvolan ürünleri 150 TL’den 15 TL’ye indirdik diye satanlar da var. Ben 15 TL’ye ürün satmıyorum. O yüzden “sana ne” diyebilirsiniz ama benim müşterim de bu sitelerden alışveriş yapıp, sonra da bu işten soğuyor. Bu yüzden de salı pazarına döndü bu sektör.

Batuhan: Özel alışveriş kulüplerinin Türkiye’deki online alışveriş pazarını büyüttüğünü düşünmüyor musun?

Bulut: Pazarı büyüttükleri bir gerçek. Ama çok daha büyük olabilirdi bence şu an. “Aman zarar gelmesin, yatırımcılar korkmasın” diye konuşulmuyor ama sonuçta yatırımcılar korktu kaçtı işte. Şu anda niye yatırımcı yok? Pazarı hoş göstermek adına bu yatırımcıları kaçırdık. Aslında Rocket’ın Türkiye’den çekilmesi her şeyi özetliyor; Rocket Türkiye’den “biz bu işi yapamadık” diye gitmedi, “bu iş Türkiye’de 1-2 yıl içinde olmayacak” diye gitti. Kimse full-price bir şey satamıyor. Sezon ürünü satacağım diye yola çıkan bir site geçen gün bana “erkek t-shirt reyonlarında sezonun son indirimi” başlıklı bir e-mail gönderdi. T-shirtün sezonu daha yeni başlıyor, ne zaman indirim oldu? Sen daha sezon başlamadan indirim yapıyorsan nasıl sezon ürünü satacaksın? Müşteri şu anda “internette ucuz ürün yoksa giderim fiziksel mağazadan alırım” diye düşünüyor.

Batuhan: Peki yeni online alışveriş tüketicilerinin bütüne oranı nasıl?

Bulut: Outletim.com’da bunun oranı yüzde 10-15 arası. Pazarda da yüzde 30 civarında olduğunu tahmin ediyorum. Bu da kredi kartı kullanımının artması ile paralel bir oran. Artık yeni nesil online alışverişi alternatif olarak görmüyor. Onlar için online alışveriş normal bir kanal.

Batuhan: Peki yeni girişimciler ne yapsın?

Bulut: E-ticaret ile alakalı hiçbir şey yapmasınlar. Ben şu anda “sakın girmeyin, boşu boşuna paranız yanmasın” diyorum. Eskiden 0,2-0,15 TL arası olan bir üyelik maliyeti şu anda 3-4 TL’ye çıktı. Şu anda Türk e-ticaretinde en anlamlı parayı reklamlar ile Google, komisyon oranları ile bankalar ve bir de tabi kargo şirketleri kazanıyor. Girişimciler e-ticarette yer almayı çok istiyorlarsa o zaman şu anda iyi durumda olan sitelerde tedarikçi olarak mağaza açıp, bu fırtınalı dönemin dinmesini beklemeliler.

Batuhan: Yani tavsiye olarak ya girmeyin ya da sabredin diyorsun?

Bulut: En büyük problemlerden biri aceleci olmak, sabırsız olmak. Pazarın biraz daha normale dönmesini beklemeleri gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Murat Çoşmaz der ki:

  Bu Türkiye’de hep böyle oldu, baktı millet İnternet te iyi para var bilende bilmeyende e-ticaret sitesi açtı bu yüzden Bulut Beyin dediği gibi Salı pazarına döndü iş. Ama ben kendisi kadar kötümser değilim, yakında çoğu ister istemez kapatacak sitelerini ve kaliteli, gerçekten bu işi yapanlar ayakta kalacak, artık insanlar eskisi gibi değil çok daha bilinçli diye düşünüyorum.

 2. ales.. der ki:

  Ben isminden dolayı outletim.com’u , son zamanlarda outlet kavramının yozlaşmasından dolayı hep ucuz ve basit mallar satan bir site zannederdim ve hiç girip bakmamıştım, röportajı okuduktan sonra ilk defa girip bakayım dedim ve ürünlerin marka ve kalitesine hayran kaldım, sitede gerçekten çok çok güzel markalar ve ürünler var. Hakkaten de Bulut Bey’in dediği gibi pazar malı ve markasız ürünler hiç yok, hatta herkesin çok iyi bildiği bir alışveriş kulübünün marka müdürünün açıklamasına dayanarak söylüyorum, kendileri diyor ki bazı markaların ismi var logosu yok onu biz burada çiziyoruz, bazılarının ismi bile yok onu burada buluyoruz demişti bir videoda, işte o tarz markasız markaların hiçbiri burada yok.. işte işini böyle güzel yapan bir sitenin sahibi bile işler iyi değil diyorsa bu iş gerçekten hoş bir durumda değil demektir. Allah (cc) yardımcıları olsun, inşallah iyi bir yatırım alır veya da bi şekilde karlılığı arttırarak yollarına iyi bir şekilde devam ederler.

 3. Kadir der ki:

  Güzel teşhisler. Ancak sektör salı pazarıysa outletim de buradaki tezgahlardan biri. Outletim dahil olmak üzere tüm özel alışveriş sitelerinden alışveriş yaptım. Daha da yapmam. Ürünler o kadar kalitesiz ki insandaki güveni sıfırlıyor. Ayakkabısından t-shirte, aynı ürünün mağazadaki ve internetteki halleri çok farklı.

 4. Evet sonunda birisi kral çıplak demiş.

  Yatırım almak için piyasayı şişiren siteler şimdi sektörle birlikte aşağı iniyorlar (kasaları dolu olarak)

  PTT dahi bu işe soyunduysa tüyü bitmemiş yeni girişimci ne yapsın.

  • Özkan Bedi der ki:

   Zaten sektör büyük oyuncuların eline geçti öne çıkanlar hep büyük sermayeler, 2 yıl önce girişimci olarak bu işe girenlerin bazıları yatırımcılarla anlaşarak onların rüzgarıyla yürüyorlar geri kalanlar ise hala ortada top çeviriyorlar..

 5. Sinan der ki:

  Yıllar öne güzel bir atılım yaparak giyim sektörüne hızlı bir giriş yaptınız. indirim indirim diye ne paralar vermişiz sizin markasız marka fiyatına olan ürünlere !

 6. Bulut u 5 yıldır takip ediyorum siteyi uzun süredir biliyorum . Ben outletim.com un izinden gitme yolunda bir e-ticaret girişimi kurmuştum vakti zamanında modapasaji.com . Outletim.com nerelerden mal aldığını , kalitesini , işleyişi iyi biliyorum . Ve tam benim yapmak istediğim iş modeli idi .

  Yaptımda zaten ama üç kuruşa beş köfte olmuyormuş 🙂 para kazandım ama sermayem kadar ilerleyebildim . Güzel tecrübe olmuştu bana 3 sene geçti ben girişimimi kapatalı .

  Girişimcilik geçmişim bir yana , şimdi e-ticaret danışmanlığı yapıyorum ve kesinlikle e-ticaret e girmeyin diye sesini yükseltenlerden birisiyim. Hem kendi bloğumda hemde bir çok sitede yorumlar ile konuya değinmiştim . Hatta bu yazdığım “doğrulardan” rahatsız olan çok kişi olmuştu ama durum aşikar , sektörün durumunu kendi bloğumda da detaylıca bir çok yazımda belirtmiştm , müsayit zamanınızda okuyabilirsiniz.

  Çok güzel bir röportaj elinize sağlık , yerinde ve zamanında.

  Outletim.com a işlerinde başarılar dilerim.

 7. Bulut’un söyledikleri gerçekten de doğru. Birkaç ay önce Karaca’nın bir kazağını görmüştüm Markafoni’de 90 TL yerine 65 TL diye satıyordu. Almayı düşünüyordum ta ki siparişin 2 hafta sonra gerçekleşeceği ibaresini gördükten sonra. Ardından acaba çevremde Karaca mağazası var mı diye gezindim ve şans eseri buldum. Aynı ürünün fiyatını sordum ve bana 65 TL dediler.

  Sonuç olarak private shopping olayı artık büyüsünü kaybetti. Mağazalarda satılanlarla aynı fiyata, üstelik 2 hafta sonra gönderimle ürün satışı yapıyorlar. Tabi bunun yanında bir de kargo parası ödüyorsunuz.

  Bulut’un son olarak yaptığı tespitte çok iyi. E-ticaret olayından kazananlar site sahipleri değil; bankalar, Google (adwords) ve kargo firmaları.

  Çok iyi bir röportaj olmuş. Umarım bu şekilde gerçekleri konuşan kişilerin röportajlarını sık sık görürüz.

 8. Özkan Bedi der ki:

  Bizde 2 yıl önce girişimci olarak e-ticaret sitemizi kurduğumuzda olumlu geri dönüşlerden umutlanarak yaklaşık son bir yılda borçlanarak sitemize 150.000 TL gibi bir yatırım yaptık ama büyük sermayelerin bu işe girişi, özel alışveriş kulüplerinin pazarı fazla boğmasından dolayı kar marjlarımız yarı yarıya düştü reklam giderlerimiz arttı aynı Bulut’un dediği gibi bir üyenin bize maliyeti 4 tl civarında reklamı durdurduk organik büyüme ile yavaş ilerliyoruz çalışan kadromuzu yarı yarıya düşürdük şu anda tüm kazancımız giderler ve borçlarımıza gidiyor, yani para kazanamıyoruz.. Sanıyorum son bir yıl içinde talepten daha fazla bir arz oluştu bu rekabeti arttırdığı için reklam giderleri 3-4 katına çıktı ve kar marjları çok düştü, ama 1-2 yıl içinde bir kırılma gerçekleşecek e-ticaret yatırımları artacaktır bu süre içinde sermaye durumuna göre stabil kalmak en iyisi sanki..

 9. Burak Yasin der ki:

  Bu düşüşün nedeni müşteri hizmetleri kalitesinden kaynaklı olmasın. Yaşadığım bir olay var ve ondan sonra hiçbir şekilde bu siteden alışveriş yapmadım yapmam da!

 10. Öncelikle belirtmek isterimki Türkiyede E-Ticaret ilk başladığında herkes çok sakin güzel karlar ile ürün satıyordu. Ne Zaman bu işi önüne gelen (işsiz kalan herkes) yapmaya başladı fiyatlar spot a,müşteri deliye,imalatçı ve ithalatçı şaşakına döndü. Kısacası 13 seneden beridir yürüttüğümüz bu işte bizede yol göründü…. İhtiyaçtan Satılık E-Ticaret Firması İlgilenenleri bekleriz…!!!!!

 11. Gerçekten e-ticaret zor bir iş. Ben de bunu bizzat yaşayarak gördüm. Ancak yine de bu iş matematik gibidir. Hesabını kitabını iyi yapacaksın, hayat devam ediyor ve ticaret de durmayacak. E-ticaret de durmayacak, sorun şu ki genel cirolar para babalarının dikkatini çekti ve büyük sermayedarlar bu işe yatırım yapmaya başladı. Ama yine de görülecek ki bu işe para dayanmaz. Harcadıkça girdap gibi yer. O yüzden aklı selim olmak, soğuk kanlılıkla işine devam etmek gerekiyor. Bu ticaretin ilerde değişecek çok şeyi var diye düşünüyorum. Herkese bol kazanç ve sabır diliyorum.

 12. Faydalı röportajınız için teşekkür ederim, internetten satış gerçekten gün geçtikçe artıyor ve önem kazanıyor. Biz de http://www.hirdavatfirsati.com online satış sitemizde kapı kolu,hırdavat malzemesi,kilit,kulp,ankastre gibi ürünleri satıyoruz. Zaten işyerimizde sattığımız bu ürünleri internette de sattığımız için hizmet ve stok konusunda hiç sıkıntı yaşamıyoruz. Bunu normalde mağazası olan firmalara fikir vermesi için söylüyorum, bence herkes yavaş yavaş bu konuda harekete geçmeli ve pazarda yerini bulmalı. Çünkü gelecek internetten satışta ve erken kalkan yol alacak. Ama tabi çoğu kişinin yaptığı gibi çay taşıyla çay kuşunu vurmaya çalışan siteler de yavaş yavaş silinecek. Saygılarımla. Öner TÜRKSEVER

 13. üye maliyeti ne demektir.bir siteye sınırsız üye almak mümkün değilmi.

  • Batuhan Apaydın der ki:

   türkçe’ye tam olarak nasıl çevriliyor bilmiyorum ama ing. cost per acquisition. müşteriyi üyeliğe ya da satın almaya ikna ederken harcanan tutar, bu süreçteki maliyet.

Fikrini söyle

*