12 Kasım 2018

Outletim.com Kurucusu Bulut Dur Röportajı

Aynı fakültede okuduğum ve o yıllarda arkadaşım da olan Bulut Dur’un öğrencilik yıllarında kurduğu e-ticaret girişimi Outletim.com istikrarlı ve başarılı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Türkiye’nin en eski e-ticaret sitelerinden biri olan Outletim.com, Bulut ile benim yıllar sonra bir araya gelmemizi sağladı ve çok keyif aldığımız bir sohbete vesile oldu. Bu sohbetin Outletim.com ile ilgili kısımlarını paylaşma talebime Bulut’un verdiği olumlu yanıt sonrasında bu söyleşiyi siz çok değerli EticaretMag okuyucuları için gerçekleştirdik.

Umarım bir solukta okuyacağınız bir paylaşım olur.

Röportaja geçmeden önce Outletim.com’u daha yakından tanımak isteyenler için;

Outletim.com, üyelerine tam 8 yıldır kaliteli giyim lüksünü indirim üstüne extra indirim ile sunarak, alışverişi keyfe dönüştüren Türkiye’nin ilk ve en iyi online giyim outleti adresidir.

Outletim.com üyeleri, dünyanın en iyi giyim markalarına ait giyim ürünlerine yüksek güvenlikli alışveriş deneyimiyle ulaşarak, 365 gün ücretsiz kargo farkını kullanarak, %70 indirimli ürünlere ek olarak haftalık ekstra büyük indirim fırsatlarından yararlanarak, sınırsız hizmet kalitesini yaşayarak, koşulsuz iade garantisi güvencesini hissederek, ertesi gün teslimat hızını bilerek, alışverişini keyfe dönüştürür.

Not: Röportajın sonunda, Outletim.com ekibinin EticaretMag.com okuyucuları için hazırladığı infografikte Outletim.com hakkında ayrıntılı rakamlara ve verilere ulaşabilirsiniz.

Volkan Kırtok: Outletim.com nasıl kuruldu? İlk günlerinden biraz bahseder misin?

Bulut Dur

Outletim.com Kurucusu Bulut Dur

Bulut Dur: Outletim.com, ben İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyken, Türkiye e-commerce pazarındaki gelecek potansiyel ile moda ve stil konularına olan özel ilgimin birleşmesi sonucu ortaya çıktı.

2004 yılında ben dahil toplam üç kişilik bir kadromuz vardı. Daha hiç bir kuralın oturmadığı, müşterileri bırakın satıcıların bile sektörle ilgili kafasında çok fazla soru işaretinin bulunduğu bir dönemde yurt dışındaki birkaç örneği takip ederek ufak bir sermaye ile yola çıktık.

İlk günler çok sürpriz olmadı. Çok büyük bir beklenti içerisinde değildik zaten. Ama önüme baktığımda neler olabileceğini hissediyordum.

Volkan Kırtok: Peki e-ticaret girişimcisi olmanızı yakın çevreniz nasıl karşıladı? Anlatmakta zorlandın mı?

Bulut Dur: Ailem ve arkadaşlarım direkt olarak “internette giysi satılmaz!” bakış açısı ile yaklaştılar diyebilirim. 🙂 Hatta web sitesinin kodlarını yazan mühendisler bile boşu boşuna çalıştıklarını düşünmüş olduklarını itiraf ettiler yıllar sonra. İnsanlara yaptığım işi anlatmakta çok zorlandım. Hatta sadece 2-3 yıldır mesleğimi zorlanmadan söyleyebiliyorum.

Şöyle bir de komik hikayem var: Mesleğimi e-ticaret diyerek anlattığım bir tanıdık, uzun bir süre “et ticareti” yaptığımı sanmış.

“SEKTÖRDE STOKLU VE ERTESİ GÜN TESLİMATLI ÇALIŞAN İLK VE TEK FİRMAYIZ”

Volkan Kırtok: 2000’li yılların başında e-ticaretle uğraşmış herkesin benzer hikayeleri var demek ki. Peki, bugün bulunduğunuz noktayı bize özetler misin? Outletim.com sekiz senede nereden nereye geldi?

Bulut Dur: Bugün bulunduğumuz noktadan gayet memnunuz. Ama Türkiye’nin e-ticaret potansiyeli düşünüldüğünde halen erken gelişme dönemindeyiz diyebilirim.

Üç kişi ile 90 metrekarelik bir alanda başladığımız yolculuğumuza, bugün 24 çalışan ile 800 metrekarelik bir alanda devam ediyoruz. Sektörde, stoklu ve ertesi gün teslimatlı çalışan ilk ve tek firmayız. Kontrollü ve düzenli bir şekilde büyüdüğümüz için müşteri hizmetleri konusunda da sekiz yıl boyunca cirosal büyüme oranlarına paralel bir şekilde kalitemizi artırdık.
2011 yaz sezonunu günde ortalama 72 TL tutarında 350 sepet ile bitirdik. 2011 Sonbahar sezonu için 2010 sonbahar sezonuna göre %60’lık bir büyüme öngörüyoruz.

Volkan Kırtok: Outletim.com bu sekiz yılda teknik açıdan nasıl bir yol izledi? Geri planda kullandığınız altyapı ile ilgili bize biraz bilgi verebilir misin?

Bulut Dur: Kullandığımız platform tamamen JAVA tabanlı. İlk kurulduğumuzda tek sunucu ile çalışan sistem, şu anda altı yüksek performanslı sunucudan oluşan bir cluster yapısında çalışıyor.

Volkan Kırtok: E-ticaret siteleri için altyapı seçimi, bütün iş süreçleri içerisinde sizce ne kadar önemli bir noktada? Ürün seçimi veya pazarlama kadar önemli mi?

Bulut Dur: İş süreçleri içinde önem sıralaması yapmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum e-ticaret için. Zira e-ticaret çok ince bir iş ve her başlık çok önem taşıyor. Alt yapısı kötü olan bir e-ticaret sitesi, ürün seçimi veya pazarlaması kötü olan bir e-ticaret sitesi ile aynı kaderi paylaşacaktır. Altyapı uygunluğu konusunda da hazır paketlerin custom paketlerin yanına yaklaşamayacağını düşünüyorum. Daha maliyetli olsa da iş verimliliğini ve iş yapma hızını arttıracağı için kısa veya orta vadede kesinlikle daha avantajlı olacaktır custom paketler.

Volkan Kırtok: Altyapının yıllar içerisinde daha da geliştirilmesiyle gelen paralel büyüme ve geliştirme evreleri nasıldı peki?

Bulut Dur: Büyüme ve gelişme evrelerimiz çok dramatik olmasa da hep homojen şekilde gerçekleşti. Her sene aynı oranlarda (%100-150) büyüdük diyebilirim 2009 krizine kadar. 2009 krizinde büyüme oranlarında haliyle azalan bir artış yaşadık ama yine de büyüdük.

İlk yılın sonunda yeni bir ofise geçme isteği doğdu. Ama nedeni tamamen keyfiydi. Daha düzgün ve otoparklı bir bina seçtik. Bundan sonra neredeyse her sene şirket merkezini yeni bir yere taşımak zorunda kaldık. Zira depomuzu sürekli büyütüyorduk ve personel sayısı durmadan artıyordu. Şu an bulunduğumuz binaya iki yıl önce, iki yıl kalabileceğimizi öngörerek taşındık ve çok büyük ihtimalle bu yıl sonuna kadar yeni bir binaya geçmemiz gerekecek.

“PRIVATE SHOPPING, TÜRKİYE’DEKİ VE DÜNYADAKİ E-TICARET PAZARINI BÜYÜTTÜ”

Volkan Kırtok: Klasik e-ticaret modeline dayalı örnekler ülkemizde gerekli arzı yaratamamış ve tam anlamıyla ana köşeleri bile dolduramamışken son zamanlarda gündemimize giren private shopping modeli büyük ilgi gördü. Bu durumu bizlere nasıl yorumlarsın? Ve private shopping’e olan ilgi sence artarak devam edecek mi?

Bulut Dur: Private shopping’in e-ticaret pazarını dramatik şekilde büyüttüğü ortada. Bu büyüme sadece Türkiye’ye özgü bir durum değil, dünyada da private shopping e-ticaret pazarını büyüttü. Türkiye’ye özgü olan kısmı ise, dikey e-ticaret sitelerinin daha emekleme-ergenlik döneminde private shopping’le karşılaşması oldu. E-ticaretle yeni tanışan çok büyük bir kesim, e-ticaretin private shopping olduğunu, yani e-ticaretin fırsat olduğunu sandı. Haliyle içinde fırsat ihtiva etmeyen veya kampanya barındırmayan tüm e-ticaret sitelerine dezavantaj sağladı bu. Ama zamanla bu algının da değişeceğini ve dikey e-ticaret sitelerinin bir iki sene içinde private shopping sitelerini aratmayacak cirolara ulaşacağını tahmin ediyorum.

Volkan Kırtok: Bu algının değişimi nasıl gerçekleşecek peki?
Bulut Dur: İnternet kullanıcısı private shopping’in farkına vardığı gibi dikey hizmet veren e-ticaret mağazalarının da varlığının farkına varacak. Fırsat algısı, kolaylık algısına dönüşecek. İnternet üzerinden alışverişin hayatı kolaylaştıran tarafı öne çıkacak. Kaliteli ve hızlı hizmet veren internet mağazaları da orta vadede daha çok kazanmaya başlayacak.

Volkan Kırtok: Peki, Outletim.com olarak sizler de private shopping üzerine bir girişim veya ortaklık yapmayı hiç düşündünüz mü? Yoksa başından beri bilinçli bir şekilde mi uzak durdunuz?

Bulut Dur: Açıkçası private shopping bana bir girişimci veya bir tüketici olarak hiçbir zaman çekici gelmedi. Fikir olarak çok başarılı olduğu ortada ama private shopping ve grup satın alma sitelerine kendimi hiçbir zaman yakın hissetmedim. Bu tamamı ile kişisel ve keyfi.

Yatırım konusunda da tüm gücümüzü Outletim.com’a harcıyoruz. Bir yandan pazar büyüyor, bir yandan biz büyüyoruz ve sürekli bir şekilde kendimize yatırım yapıyoruz. Tabi bu sırada dışarıdan da yatırım teklifleri geliyor ama komple satış dışında yatırım tekliflerine bu zamana kadar sıcak bakmadık.

Volkan Kırtok: Aslında ben de ya yarı yarıya yapılmış kader ortaklığı gibi modellerin ya da kurucusunun know-how’ından faydalanmaya devam etme amaçlı çok küçük bir hissenin kurucuda kalmasına yönelik ortaklık modellerinin daha faydalı olduğu düşüncesindeyim. Geldik en önemli ve son soruya: Bundan sonra Bulut Dur’u ve Outletim.com u nerelerde göreceğiz?

Bulut Dur: Pazarla beraber büyüyebildiğimiz kadar büyümek ve Türkiye’de iyi giyinmek isteyen her bilinçli tüketicinin giyim alışverişi yapmadan önce aklına ilk gelen alışveriş opsiyonu olmak istiyoruz. Outletim.com’dan bir kere alışveriş yapmak, Outletim.com’un düzenli müşterisi olmak için gayet yeterli. Bu konuda kendimize çok güveniyoruz. Bu sebeple, kalitemizi koruyarak büyüyebildiğimiz kadar büyümek şu an için tek hedefimiz.

Volkan Kırtok: Vaktini ayırdığın ve bu röportajda EticaretMag.com okuyucuları ile değerli bilgiler paylaştığın için teşekkür ederim.

Rakamlarla Outletim.com

Outletim infografikSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS
Hakkımda Volkan Kırtok

E-Ticaret girişimcisi olarak 2005 yılında internet sektörüne adım attı. Daha sonra New York merkezli internet pazarlaması danışmalığı veren bir firmada direktörlük yaptı. Şuanda dijital yayıncılık ve reklamcılık hizmeti veren Adsmrt'ta yönetici direktör olarak çalışmaktadır.

Twitter - Bütün Yazıları - Kişisel Blogu

Yorumlar

 1. Bulut Bey’e başarılarının devamını dilerim. Güzel bir röportaj olmuş.
  Yazıyla ilgili infografikler de çok başarılı; yapan arkadaşın eline sağlık.

 2. Çok güzel bir büyüme yakalanmış, yalnız aşağıdaki cümleyi net olarak anlayamadım.

  “2011 yaz sezonunu günde ortalama 72 TL tutarında 350 sepet ile bitirdik. 2011 Sonbahar sezonu için 2010 sonbahar sezonuna göre %60′lık bir büyüme öngörüyoruz.”

  Burada günlük 72* 350 sepetlik bir satış mı söz konusu ? Eğer öyleyse çok iyi bir satış rakamı olarak gözükmekte…

  • bi sorum olmuştu ama 🙁

  • Evet Sezin Hn.;

   Aynen söylediğiniz gibi günde ortalama 72 tl harcayarak alışveriş yapan 350 farklı kişi bulunuyor.

   Gerçekten de Outletim.com bu başarıyı yakalamış ve daha da geliştirmek için sürekli uğraşan başarılı bir e-ticaret sitesi.

   • Sezin der ki:

    Yıllık 9 trilyonluk bir ciro rakamı çıkıyor. Sadece giyim üzerine çalışan bir eticaret sitesi için büyük bir başarı gerçekten.. Başarılarının devamını diliyorum…

    Geri dönüşünüz için teşekkür ederim..

 3. Kerem der ki:

  Outletim.com unki tam bir başarı hikayesi olmuş. Yalnız bu yıllık 9 trilyonluk ciro doğru mudur ? Merak ettim açıkçası..

Geribildirimler

 1. […] tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Benzer Yazılar:Kampüste Marketing 2011Bilgi Üniversitesi Dijital Pazarlama […]

 2. […] satışlarını sürekli artırdığı belirtilen Outletim.com hakkında, geçtiğimiz haftalarda EticaretMag’de bir röportaj ve infografik yayınlanmıştı. Outletim.com hakkında merak edilen soruları röportajdan […]

Fikrini söyle

*