14 Aralık 2018

Özbugutu: ”Pazarın Büyümesi İçin Alternatif Ödeme Sistemlerinin Entegre Edilmesi Gerekiyor” [Röportaj]

iyzi payments Barbaros Özbugutu_CEO_600

Nisan ayında açılan ve aldıkları yatırımın ardından isimlerinden söz ettirmeye başlayan ödeme sistemleri yönetim platformu iyzico‘nun Kurucu Ortağı ve CEO’su Barbaros Özbugutu ile geçtiğimiz hafta iyzico’nun yeni ofisinde bir röportaj gerçekleştirdik.

iyzico’nun çalışmalarından, markalara neler sunduğundan, Türkiye’deki ödeme sistemleri ve e-ticaret pazarından bahsettiğimiz röportajda, iyzico‘nun gelecek planlarını da Barbaros Bey’e sorduk.

“Sadece B2B’ye hitap eden bir şirketiz”

Sinan: iyzico’yu daha önce duymayanlar için nasıl anlatırsınız?

Barbaros: iyzico, üstüne basarak söylemek gerekirse bir ödeme metodu değil, bir ödeme metodu yönetim platformudur aslında. Ödeme metotları tarafında her zaman B2B ve B2C tarafı vardır. Örnek vermek gerekirse PayPal, tüketiciyle tüccarı birleştiren bir noktadır ve kapalı bir sistemdir. Bizim sistemimizde ise B2C tarafı yok, sadece B2B’ye hitap eden bir şirketiz.

Yaptığımız iş, kompleks ödeme metotları dünyasını bir platformda birleştirip, tek API, yani bağlantı üzerinden e-ticaret şirketlerine sunmak; bu platformun içinde değişik problemleri çözmek diyebiliriz.

S: Nisan 2013’te açılmadan önce, iyzico’nun hikayesi ne zamana dayanıyor?

B: iyzico açılmadan bir yıl öncesine dayanıyor aslında hikaye. O zamanlar Klarna’nın Almanya Genel Müdürü’ydüm ve o esnada da Tahsin Isin ile tanıştım. Tahsin Bey o dönemde bize ödeme sistemlerini entegre yapmak için modüller yazıyordu.

Bir akşam yemeğinde konuşurken, konu Türkiye’ye geldi. O dönemlerde e-ticaret sektörü Türkiye’de de bir patlama yaşamaktaydı ve ikimiz de çoğalmakta olan ödeme metotlarına Türkiye’de de ihtiyaç olacağını düşünüyorduk.

Bu görüşmeler ardından, Klarna aracılığıyla bir etkinlik için Türkiye’ye geldim ve burada da birkaç kişiyle de görüşme şansım oldu. Sonrasında da çok somut bir karar vererek ilk projemizi hazırlayıp, kendi networkümüzle konuşalım istedik.

Networkümüz ile yatırımcıları kazanıp, kazanamayacağımızla ilgili görüşmeler yaptıktan sonra 2012’nin 11. ayında şirketi kurarak, yazılımlarımızı hazırladık ve 2013’ün 4. ayında da iyzico’yu yayına soktuk.

iyzico aslında ilk çözümümüz ve düşüncelerimiz arasında yoktu; ama buraya geldiğimizde bankalarla görüştükten sonra, çoğu problemin küçük şirket ve kobilerin kolayca sanal pos alamadıklarından kaynaklandığını; bu başvurularda %80 gibi bir ret oranı olduğunu gördük. Burada aslında büyük bir piyasa olduğunu düşündük ve o açıdan da stratejimizi biraz değiştirerek ilk çözümümüz olarak iyzico’yu piyasa sunduk. Çünkü taksitlendirmenin Türkiye’de çok önemli olduğunu biliyoruz.

S: Taksitlendirme seçeneği henüz aktif değil sanırım, internet sitenizde bunun yakında zamanda olacağı yazıyor. Belli bir tarih var mı bunun ne zaman yayınlanacağı konusunda?

B: 10. ayda yani önümüzdeki ay bunun lansmanını yapmayı planlıyoruz diyebilirim.

S: Öncelikli olarak küçük ve orta ölçekli şirketlere yönelik çözümler sunduğunuzu belirttiniz. Bunun asıl nedeni bankalarla olan süreçler mi?

B: Biz aslında kendi iş planlarımızı ilk yaptığımızda şu an itibarıyla piyasaya giriyor olmamız gerekiyordu; fakat sene başında bankalarla görüştükten sonra piyasayı görünce, burada da bir çözüm gerekiyor diye düşündük. Bunun sonucunda da iyzico’yu böyle kurgulayalım ve küçük çaplı şirketlere hızlı bir şekilde sanal POS verebilecek, kolayca sisteme entegre edilen bir ödeme altyapısı kuralım dedik.

“Alternatif ödeme sistemleri entegre edilmiyor, bu nedenle de pazar büyümüyor”

S: Diğer ödeme sistemlerinden farklı olarak şirketlere neler sunuyorsunuz? Neden bu şirketler sizinle çalışmalı?

B: Bizim en büyük avantajımız, şirketler hiçbir zaman bir aidat veya başlamak için bir ücret ödemiyorlar ve bu durum taksitlendirme seçeneği geldikten sonra da değişmeyecek. Bizim kurgumuz her zaman “siz kazanıyorsanız, biz de kazanalım” prensibinde olacak.

Burada da küçük ölçekli şirketlerin ciddi bir şekilde fiyatlandırmada avantajları oluyor. Bunun yanı sıra bizim genel prensibimizde “kolaylık” ana husus olarak öne çıkmış bulunuyor ki bu prensip ismimize de yansımış durumda (easy [iyzi] = kolay). Her şeyi çok kolay tutmak istiyoruz kısaca.

Fiyatlandırmanın yanında teknik konularda da kolaylık üzerinde duruyoruz. Şu an şirketlere 1-2 gün içinde entegrasyon işlemini tamamlıyoruz.

S: Entegrasyon işleminin tamamlanmasının ardından şirketler hemen ödeme almaya başlayabiliyor o zaman?

B: Evet, hemen başlayabiliyorlar; çünkü bizim iş modelimizde karşı taraf işlem yaptığı zaman biz para kazanıyoruz. Onlar transaction yapana kadar kendi tarafımızda bir yatırım yapmış oluyoruz diyebiliriz.

S: İşlem başına şirketlerden aldığınız komisyon oranları ne kadar?

B: Tek çekimlerde şirketlerden %2,95 oranında bir komisyon alıyoruz.  Başka bir ücret almıyoruz.

S: Şu an için İzlandalı bir bankayla çalışıyorsunuz. Türkiye’de bu işlemlerin gerçekleştirilebildiği bir banka bulunmuyor mu?

B: İlk kurulumumuzu İzlandalı bankayla yapmamızın amacı, verdiğimiz 48 saatlik sözü tutabilmek içindi. İlk başlarda Türkiye’deki bankalarda bu süreç daha uzundu, bu nedenle tercih etmedik.

Fakat yeni modellerimizde, yani taksitlendirme seçeneğine geçtiğimizde bankaların aracılığını biz üstlenerek, e-ticaret şirketleriyle kontratlarımızı yapacağız. Bu açıdan süreçleri hızlandırmak bizim elimizde olacak. 10. aydan sonra da bütün sistemimizi aslında Türk bankaları üzerinden devam ettireceğiz.

S: iyzico’nun ekibinde kaç kişi bulunuyor?

B: Şu an itibariyle dünya genelinde de iyzico için çalışanları sayarsak 15 kişilik bir ekibimiz bulunuyor. Bu senenin sonunda da bu sayıyı 20-22 kişiye kadar yükseltmeyi düşünüyoruz.

S: Teknik ekibiniz şirketlere ne gibi destek sağlıyor?

B: Türkiye’de birçok olay tamamen fiyatlandırmaya dayalı oluyor; bu nedenle hizmet kısmı biraz daha geri planda kalıyor. Biz bu sebeple tam anlamıyla servis sağlayıcı olmak istiyoruz. İşin başlangıcından başlıyoruz; yani soruları yanıtlayan bir destek hattı, site üzerinde ne gibi düzeltmeler yapılması lazım, entegrasyon işlemleri nasıl yapılıyor gibi konularda markalara destek sağlıyoruz.

Entegrasyon yapıldıktan sonra geriye dönük ödemelerde ya da sistemle ilgili sorular olduğu zaman destek ekibimiz müşteriye yardımcı olmaya devam ediyor.

iyzi payments Barbaros Özbugutu_CEO

S: Markalara sunduğunuz modüller hangi platform ve ara yüzlerle uyumlu olarak çalışıyor?

B: Entegrasyon kısmında 3 farklı model var.  Bir tanesinde kişilerin kendi kurdukları bir sistem var. Yazılımcılar bu kodları kendi sistemlerine entegre ediyor.  Bunun yanı sıra Open Cart, Magento gibi açık kaynak altyapı kullanan şirketler var. Biz de bu platformlar için modüller yazarak yazılım kısmını üstlenmiş oluyoruz ve bu işlemi de ücretsiz olarak yapıyoruz.

Bir diğer yöntem ise bizim de şu an üzerinde çalıştığımız ve ağırlık verdiğimiz hazır altyapılara entegre olmak. Çeşitli firmalarla iletişim içindeyiz bunun için ve bu işlemler tamamlandıktan sonra kendi çözümümüzü ve ödeme alt yapımızı entegre edeceğiz.

Böylelikle hem küçük hem de büyük şirketlerin hangi altyapıyı kullandıkları fark etmeksizin bizim sistemimizi kullanabilecekler.

S: İlk ödemelerin, markaların hesabına belli bir süre sonra yatmasının nedeni nedir?

B: Şu anki kurguda yurt dışında çalıştığımız bankanın fazla risk almak istemediği için böyle bir süreç var ve bunun yanı sıra ters ibraz (chargeback) prosedüründe aşılması için ilk üç hafta içinde ödeme yapılmıyor. Dördüncü hafta içinde ödeme yapılmaya başlanıyor ve sonrasında haftalık bir şekilde ödemeler şirketlerin hesabına yatıyor.

Fakat 10. aydan itibaren Türkiye’deki bankalarla çalışacağımız için bu süreçlerde de bir değişikliğe gidilebilir.

S: Mayıs ayında 2,5 milyon TL’lik bir yatırım almıştınız. Yatırım süreci nasıl gelişti?

B: Yatırım süreci, geçen senin 11. ayında başladı diyebilirim. Ödeme dünyasından melek yatırımcılarla görüşmeye başladık ve hızlı bir şekilde süreç ilerlemeye başladı. Görüşmelerde Türkiye’de böyle bir sistemin olmadığına onları inandırmak ilk başlarda biraz zordu; çünkü melek yatırımcılar bu sistemlerin dünyada çok yaygın olduğunu söylüyorlardı.

Biz de Türkiye’de bu sistemlerin yeni yeni gelişmekte olduğunu söyledik ve projemize olan inançlarını sağladıktan sonrası zaten kolay bir şekilde gelişti. İlk prototiplerimizi yaptıktan sonra yatırım süreci başladı.

Yatırım konusunda anlaşma sağlandıktan sonra konsolidasyon süreci biraz uzamış olsa da genel olarak yatırım süreci benim açımdan oldukça pürüzsüz gerçekleşti diyebilirim.

S: Yatırımdan sonra ekip büyüdü mü?

B: Aslında biz üç kişi başladık; fakat yatırım sonrasında yazılım ekibimizi kurduk. Maliyetleri düşük tutmak için yazılım konusunda Hindistan tarafından destek aldık.

“İleriye yönelik planlar arasında yurtdışına açılmak da bulunuyor”

S: Türkiye’deki online ödeme sistemleri ve pazar hakkında neler düşünüyorsunuz? Ne gibi geliştirmeler yapılması gerekiyor?

B: Türkiye’de ödeme sistemleri çok üst düzey bir seviyede. Bankalar tarafında doğru; ama öbür tarafta kullanıcılar bu üst düzey sistemleri anlayamıyor.  Bu nedenle de arada bir boşluk oluşuyor ve biz de bu boşluğu dolduruyoruz.

Genel ödeme metotlarına bakıldığında kredi kartı ve taksitlendirme en çok kullanılan yöntemlerden biri. Bu açıdan piyasanın ileriye dönük büyüyebilmesi için, kredi kartı kullanan kitlenin dışında yeni kitlelerinde bu pazara dahil edilebilmesi gerekiyor.

Tüketici bir internet sitesinde ödeme sayfasına geldiğinde sizin seçmek istediğiniz her ödeme metodunun bu sayfada yer alması gerekiyor.  Çünkü markalar ne kadar pazarlama bütçesi ayırırlarsa ayırsınlar, kullanıcı bu sayfada kendi istediği ödeme sistemini göremezse siteyi terk ediyor.

Bu nedenle, markaların kullanıcılara tüm ödeme sistemlerini sunmaları gerekiyor; fakat Türkiye’de bu ne yazık ki şu an için yaygın bir şekilde yapılmıyor. Çünkü Türkiye’de tüm ödeme metotlarını markaların kendileri entegre ediyor. Ancak burada e-ticaret şirketleri “ben 6 tane bankayı alsam yeterli, gerisi olmasa da olur” diyor.

Bu noktada da bir paradoks ortaya çıkıyor. Alternatif ödeme sistemleri entegre edilmiyor, bu nedenle de pazar büyümüyor ve bir kısır döngüye giriyor.

Bizim burada yapmak istediğimiz, altyapımıza tüm ödeme metotlarını entegre etmek. Bu sadece bankalarla değil, diğer tüm ödeme sistemlerini entegre ediyoruz ve ileriye dönük bakıldığında iyzico’yu kullanan şirketler birkaç tık ile tüm ödeme metotlarını sitelerine yerleştirmiş olacaklar. Bu ödeme sistemlerinin yönetiminin de tek bir panelden yönetebilmeleri de markalara kolaylık sağlayacak.

S: Sektörde son dönemlerde bazı kapanma haberleri oldu ve e-ticaret rakamlarının şişirildiği söyleniyor. Siz Türk e-ticaret sektörü hakkında neler düşünüyorsunuz?

B: Ben bu konuyu çok normal buluyorum aslında. Yurtdışında da birçok firma kapanabiliyor. İşini doğru ve profesyonelce yapan da büyüyor. Türkiye’deki piyasa daha başlangıç aşamasında.

Türkiye’deki e-ticaret rakamlarının da şişirildiğine katılıyorum; ama bu bir bakıma da iyi. Çünkü aşamanın ne kadar başında olduğumuzu fark etmemizi sağlıyor. Şu an yolun başında olduğu için ben sektörün ilerleyen zamanlarda daha da büyüyeceğine inanıyorum, belki 3-5 yıl gibi bir süreç alabilir ama piyasanın potansiyeli oldukça yüksek.

S: Son olarak iyzico’nun gelecek planları neler?

B: iyzi Payments olarak ileriye yönelik planlarımız arasında yurtdışına açılmak da var. Çünkü altyapısı yeni oluşan birçok ülke var ve o açıdan ilk olarak piyasaya girip, bu altyapı standartlarını kurmak ve her ölçekteki şirketlere bu hizmetleri sunmak ileriye yönelik planlarımız arasında bulunuyor.

Yurtdışı planlarımız arasında daha çok doğu ülkeleri bulunuyor; çünkü Avrupa’da bu işi yapan çok fazla firma va. Ama diğer tarafta daha çok imkan bulunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Iyzico’yu bütün müşterilerimde kullanıyorum. Çok başarılı. Ama API seçeneği bir tane. Bu noktada alternatif oluşturmaları gerekli.

  2. iyzico der ki:

    Muhammed Bey, değerli görüşleriniz için teşekkür ederiz. Her türlü görüşünüzü support@iyzico.com üzerinden doğrudan bizimle paylaşabilirsiniz. Bizim için iş ortaklarımızın görüşleri çok önemlidir. İyi günler…

  3. düsünmüyor degilim..anlasailirsek neden olmasın..

Fikrini söyle

*