16 Aralık 2018

Özel Alışveriş Kulübü Siteleri Nasıl Başarılı Oldu?

Dünyada Vente-Privee, Gilt, Hautelook, Buyvip; Türkiye’de Markafoni, Trendyol ve Limango gibi sitelerinin başını çektiği özel alışveriş kulüplerinin başarı nedenlerini irdeleyelim istiyorum.

Özel Alışveriş Kulübü (Private shopping, Amerika’da “flash sales” siteleri diyorlar) konseptini icat eden Fransız VentePrivee‘nin şu anda $1 milyar cirosu bulunmakta.

NŞA’da (Normal Şartlar Altında) internet dünyasının iş modelleri genelde Amerika Silikon Vadisi’nden çıkar, tüm dünyaya transfer olur.

Bu sefer Fransa’dan doğmuş, Amerika’ya ve bütün dünyaya transfer olup, 100’lerce klonları çıkmış bir iş modelinden bahsediyoruz. İşin çıkış noktası anlamıyla da enteresan olan bu iş modelinin klonları dünyanın dört bir yanında bulundukları ülkenin en başarılı ve kazançlı eticaret siteleri oldu. Ve sadece 2-3 yıl gibi kısa bir sürede.

Peki, nasıl oldu da bu kadar hızlı başarılı oldular?

1) Kadınları hedeflediler

Özel Alışveriş Siteleri kuruluna kadar  e-ticaret sitelerinin hedef kitlesi erkeklerdi. (Hatta özellikle kitap ve elektronik alan erkekler)  Özel Alışveriş Kulübü siteleri dünyanın bir gerçeğini dünyaya hatırlattı; Alışverişe karar verenlerin ve satın alanların büyük çoğunluğu kadın tüketiciler! Sitelerine koydukları markalar kadınların ilgisini çekecek markalar oldu. Sitelerinin tasarımından tutun da iletişim çalışmalarına kadar kadın tüketicilerine yönelik yaptılar.  Bu strateji en önemli stratejiydi.

2) Çıkış noktası; sistemin kapalı ve davetiye usulü olması

Özel Alışveriş Kulüpleri, kendilerinden konuşturacak birşey buldular. Sisteme girişin kapalı ve davetiye usulü olması insanların bu siteleri merak etmesi anlamına geliyordu. Siteye girmek isteyenler birbirinden davetiye istiyordu. Özel alışveriş siteleri bunu avantaja çevirmekle kalmadı, bir de havuç verdiler. Arkadaşlarını davet edip, siteye üye ettirenler $10 (veya 10 TL) hediye kuponu aldılar. Tabi bu davetiye çılgınlığını doğurdu. Bu viral etki, çıkış için muazzam bir üye toplama  sonucunu getirdi.

3) Üç sihirli kelime yan yana; “Marka, indirimli ve limitli”

Perakende dünyasının indirim sezonlarındaki sihirli kelimeleri; ucuz ve limitli (cheap and limited). Özel Alışveriş Kulüpleri fiziksel mağazalardaki başarılı noktaları yeni ekonomiye taşımada üstün bir performans gösterdiler.  İnsanların sevdiği markaları internete indirimli fiyatlarla taşıdılar. Üstüne bir de kampanya sürelerini 2-3 günle limitli hale getirip, tüketicinin gözünde kıtlık etkisi yarattılar. Normalde indirim sezonlarında bulacağınız fiyat ve markaları bir arada gördüğünüzde ‘Bu fırsatları kaçırmamalıyım” diyerek alışveriş yapıyorsunuz.

4) Tedarikçiler özel alışveriş kulüplerini çok sevdi

Bir tabir vardır bilirsiniz; “Akarı yok, kokarı yok”. Özel alışveriş kulüpleri tedarik açısından bu tabiri hakediyor. Çünkü sitenin içinde bir markanın kampanyası bittikten sonra satış adedine göre tedarikçiden ürün geliyor. Daha sonra ürünler paketlenip tüketiciye gönderiliyor. Yani bir stok maliyeti vesaire yok (anlayacağınız tam JIT! Just-in-Time). Dahası 1-2 gün içinde bir kampanyada 1000’lerce ürün satılıyor. Mağazalarında birkaç ayda erittiği malı 1-2 gün içinde eritince tedarikçi küçük bir şok geçiriyor. Haliyle tedarikçi de bu iş modelini sevince işler daha kolay ilerliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Çok güzel paylaşım, teşekkürler yazı için 🙂

 2. Teşekkürler

 3. Gayet hap bir yazı olmuş,eline sağlık Nurettin.4. maddeyi çok önemsiyorum,birçok marka private shopping siteleri sayesinde (markafoni,trendyol,limango diyelim aslında) bilinirliklerini artırdılar,perakendede belki 5 senede olacakları bir yere 1 sene içinde geldiler.Birçok private shopping markası da doğdu bu anlamda,örnek olarak tabe kıyamet,missist,sertaç delibaş diyebiliriz.

 4. private shopping sistemlerin aslında en önemli yararı kendisine değil e-ticaret ile alışveriş yapacak olan kitleye olmuştur. Bu kitleye güven kazandırıp e-ticareti, uygun fiyat ve merak politikaları ile güzel empoze etmiştir

 5. Zamanın su gibi akıp geçtiği günümüzde, 24 saatin yetersiz geldiği bir dönemde böyle sitelerin ortaya çıkması, insanları oturdukları yerden zahmetsiz alışverişe teşvik etmesi gerçekten güzel

 6. Murat der ki:

  hepsine bir yerden ulaşmak ve istediğiniz markalarda kampanya olduğunda haber almak isterseniz http://www.privateall.com‘u tavsiye ederim.

 7. Onurdurak der ki:

  bende www.markafonim.com’u tavsiye ederim.

 8. artık insanlar patates almak için bile masa başından kalkmaz oldu trendyol bence en güzel olanı

Fikrini söyle

*