13 Kasım 2018

Kurucu Serdar Yaman Konuştu: Pabbuc Neden Kapandı?

Pabbuc.com’un faaliyetine son vermesi haberini aldıktan sonra görüşlerine başvurmak üzere telefonla ulaştığımız kurucu Serdar Yaman, Türkiye’nin ilk online ayakkabı sitesinin kapanması hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

2009 yılında Gittigidiyor’un kurucularından 160 bin TL’lik bir yatırım alan Pabbuc.com’un kurucusu Yaman, kapatılma sürecinde özellikle ortaklarıyla yaşadığı uyuşmazlığın etkili olduğunu ifade etti. Pabbuc.com’da yüzde 20’şer hisseleri bulunan Burak Divanlıoğlu ve Serkan Borançılı’nın uzun vadeli planlarının, Pabbuc.com için hedefledikleri strateji ile uyuşmadığını belirten Yaman, özellikle eBay’in Gittigidiyor’u satın almasıyla beraber bu uyuşmazlığın daha da görünür olduğuna vurgu yaptı.

Yaman’ın bize aktardığı bilgilere göre Divanlıoğlu ve Borançılı ikilisi Pabbuc.com gibi dikey projelerden ziyade daha az riskli işlerde yer almak istemişler ve bu yüzden Pabbuc.com ile yollarını ayırma kararını almışlar. Yaptığımız telefon konuşmasında Rocket‘in yaptığı çıkışın ardından piyasada yaşanan dalgalanmaya dikkat çeken Yaman, yabancı yatırımcıların istekli göründüklerini ancak maddi yatırım anlamında o kadar hevesli olmadığını ifade etti. Bu durum da Pabbuc’un yaptığı görüşmelerde geleceğe dair alınan kararları etkilemiş gözüküyor.

Pabbuc.com’un deposundaki ürünlerin devredildiği ve çalışanlarla da yollarını ayrıldığı, ancak bu karar öncesinde verilmiş olan siparişlerin ve iadelerin iletilmesi için faaliyetlerin bir süre daha devam edeceği aldığımız bilgiler arasında.

Pabbuc.com’un kapanması Türk e-ticaret tarihinde, özellikle dikey e-ticaret tarafında çok konuşulacak bir gelişme. Dikey e-ticaret sitelerinin gelecekleri ve izlemeleri gereken yolun yanı sıra, Türkiye’deki yatırımcı-girişimci ortaklıkları açısından da birçok girişimcinin ve yatırımcının alması gereken dersler olacaktır.

Önümüzdeki günlerde çok konuşulacak olan bu gelişmenin sektörümüze ders kazandıracak şekilde değerlendirilmesi taraftarıyız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. uygun bodur der ki:

  Üzücü bir olay olsa da bazı dengelerin hala tam oturmadığını gözler önüne seriyor. Ülkemizde eticaret sektöründe niş projeler için daha zaman var ve şu an hala genele yayılan işlerin uzun soluklu olduğunu görebiliyoruz.

  Müşteri sadakati sağlamak çok zor. Fırsat ve Özel Alışveriş siteleri sektöre ciro anlamında pozitif rakamlar getirse de müşteri psikolojisi açısından olumsuz katkılarda sağladı.

  2500 eticaret sitesinin çoğu kurumsal site pozisyonunda açık ve bu nedenle kar getirmeselerde işlerine devam edebiliyorlar.

  2013 klondan çok inovatif yeni fikirleri ve kampanyaları ortaya çıkarabilenlerin başarılı olacağı bir dönem olacaktır

 2. Muhsin Tolun der ki:

  Gittigidiyor’a onmilyonlarca dolarlık Ebay yatırım geliri ile milyarder olan Serkan Borançılı ve Burak Divanlıoğlu’nun kendilerini bugünlere getiren sektöre karşı böyle bencil yaklaşması üzücü. Herşeye rağmen Serdar beyi başarısı için tebrik etmek lazım!

 3. Kaderhan der ki:

  Pabbuç.com un bugüne kadar çalışanıydım, bu olay benimle bereber birçok arkadaşımızı üzdü fakat mağdur değiliz bu yüzden ayrıca teşekkür ediyorum Serdar Bey e, inşallah hak ettiği daha güzel bir yer de olur. Kendi durumumuzdan ziyade Serdar Bey in üzüntüsü hepimizden çok çünkü bizleri düşünen samimi ve çok dürüst bir kişi Allah yar ve yardımcısı olsun

  • Bizim siparişlerimiz kargoya verilmedi. iade işleminin gerçekleşeceğinden şüphem var. 600 TL gitti mi gitmedi mi ona cevap verirseniz sevinirim. Allah herkese yar ve yardımcı olsun derken bize dua edin lütfen alacağımız kalmasın…

 4. Cihan der ki:

  Bir de markapon’da can turanlı’nın nasıl devre dışı bırakıldığını markapon’dan birilerine sormalı. Burak Divanlıoğlu ve Serkan Borançılı’nın çıkarları kalmayınca nasıl insanların fişlerini çektiklerini o zaman anlarsınız…

 5. Uzun bir süre Pabbuc.com da çalışmış eski bir personel olarak şunu söylemek isterim ki Pabbuc.com firma olarak daha önce çalıştığım en iyi firmalardan biriydi. Gittigidiyor.com gibi dev bir ismin desteğini alabilmek, dikkatini çekebilmek çok basit bir durum değil. Çoğu girişimci ve firma sahibinin hayallerini süsleyen %500 lük gibi büyüme oranını çok kısa sürede yakalayabilmiş bir firmaydı. Ancak kontrolsüz şirket büyümeleri maalesef hiçbir zaman olumlu sonuçlanmamıştır. Ticaret hayatı maalesef inişler ve çıkışlarla doludur. Pabbuc.com dönemi Serdar bey için her ne kadar bitmiş olsa da inanıyorum ki olayları iyi analiz edip çok daha güçlü bir şekilde karşımıza çıkacaktır. Kaderhan’ ın, Serdar bey hakkında yaptığı açıklama sonuna kadar doğrudur ve daha fazlası da vardır. Umarım ilerde tekrar beraber çalışma fırsatımız olur.

 6. Ahmet Demirci der ki:

  Çok üzüldüm.Güvenli , Dürüst ve Özverili bir siteydi.

 7. Asli Karataş der ki:

  Pabbuc.com kurucusu Serdar beyin haksızlığa uğradığını düşünüyorum.Dürüst ve özverili olmak bize göre değil zaten.Çalacaksın,çirpacaksın ki değerli olasın.Allahtan korkun yoksa tabii ki.

 8. ali ak der ki:

  e ticaret iyi bir girişim olarak görülsede demek ki dikkatli olmak gerekiyor..

 9. ezgi s. der ki:

  Müşterisi olduğum ve ihtiyacım olduğunda ilk aklıma gelen siteydi pabbuc.com. Bugüne kadar bir problem yaşatmayan emektarlarına,çalışanlarına teşekkür ederim.

 10. funda der ki:

  çok severek alışveriş yaptığım sitenin kapanması benim içinde üzücü oldu.herkesin yolu açık olsun.

 11. CANAN GÜZEL der ki:

  PABBUCTAN ALDIĞIM ÜRÜNÜN KALİTELİ OLMAYIŞINI SİTELERİNE YAZDIM YAYINLAMADILAR BU AÇIDAN İSABET OLMUŞ.

 12. yeşim der ki:

  Bende pabbuc.comun çalışanı olarak iş yerimizin kapanmasına çok üzüldüm Çünki ortam olarak çok güzeldi Serdar Bey örnek verilecek patronlardan birisidir.Yollarının açık olmasını diliyorum.inşallah kendileriyle tekrar çalışma fırsatımız olur.

 13. Ali mazı der ki:

  Pabbuc almış olduğumuz hizmetler gayet güzeldi üzüldüğümü belirmek istedim bende. hizmetlerinden ve başarılarından dolayı kutluyorum tüm personeli.umarım tekrar yeni bir projeyle tekrar çıkış yaparlar.

Geribildirimler

 1. […] Pabbuc.com ‘un neden kapandığını E-Ticaret Mag’in haberinden öğrenebilirsiniz. […]

Fikrini söyle

*