13 Kasım 2018

Panoversite.com: Üniversite Öğrencilerinin İlan Platformu

PanoversiteÖğrencilik zamanlarının en zorlu zamanlarından birinin ev taşırken eşya bulma veya mezun olurken eşyaları satma dönemleri olduğunu söylemek mümkün. Öğrenci olunduğu için para konusu taşınırken sıkıntılı bir durum olabiliyor, ayrıca mezun olurken evdeki eşyaları satmak da ayrı bir sorun haline geliyor. Panoversite öğrencilerin bu problemlerini çözmek için yola koyulan ve 20 üniversitede 200’den fazla öğrencinin fikri alınarak sistemi kurulan bir girişim.

2013’ün başlarında çalışmaya başlayan ekip, Nisan ayının başında bu projeyi hayata geçirdi. Panoversite, üniversite öğrencilerinin ücretsiz olarak ilan verebildiği bir ilan platformu olarak öne çıkıyor. Tabii ki burada verilen ilanlarda kategorilerin ucu oldukça açık ve ilanı verilen ürünler sadece taşınma durumunda ihtiyaç duyulacak ürünler değil. Site üzerinde ev arkadaşı ilanlarından kozmetiğe ve koleksiyon antika ürünlere kadar çeşitli ilan kategorileri bulunuyor. Bunların yanı sıra dileyen öğrenciler özel ders ilanlarını da site üzerinde paylaşabiliyor.

Uygun fiyatlarla ellerindeki eşyaları satmak ya da yeni bir şeyler satın almak isteyen öğrencilere hitap eden sitede şimdiden 166 farklı üniversiteden öğrencinin ilanları bulunuyor. Her gün yeni ilanların girişinin yapıldığı sitenin gelir modelinde ise ilerleyen dönemlerde öne çıkan reklamlar gibi bir bölüm düşünen Panoversite, normal ilanların devamlı olarak ücretsiz bir şekilde verileceğini belirtiyor.

Panoversite
Siteye üye olmak için .edu.tr uzantılı bir e-posta şartı koyulmuyor; ancak ilan listeleyebilmek için hangi üniversiteden olduğunuzu seçmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra Panoversite’nin mobil uygulaması da yakın zaman içinde App Store’daki yerini alacak.

İlan sayfaları ise son dönemlerin en popüler tasarımları arasında yer alan Pinterest benzeri tasarıma sahip. Siteye üye olmadan da ana sayfanın sol üst köşesinde yer alan incele bölümünden sayfadaki ilanlara göz atmak mümkün. Tek bir ilanı seçtiğinizde ise bu ilanları sosyal ağlarda paylaşabiliyorsunuz. İlanın yanında bulunan istiyorum butonu ve ilanın kaç kez görüntülendiğinin gösteriliyor olması Panoversite’nin sosyal ticarete doğru bir yaklaşım içinde olduğunun da sinyallerini veriyor.

Panoversite’de bir de harita seçeneği bulunuyor. Bu harita seçeneğini tıkladığınızda verilen ilanların hangi bölgelerde olduğunu görebiliyorsunuz; ama henüz beta sürecinde olan sitede harita üzerinde gösterilen noktalardaki ilanları görebilmek mümkün değil. Sitede böyle bir özelliğin bulunması mobil uygulamanın da etkisiyle beraber, kullanıcıların harita üzerindeki ilanları görüp, yakınlarındaki ilanlara göz atabileceklerinin habercisi olarak değerlendirilebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Nevzat Akın der ki:

    Çok güzel ve başarılı bir fikir bence sistemi az önce kurcaladım aşırı hoşuma gitti çalışma şekli ve tasarımı Harita kısmınıda tamamlamışlar nerede hangi ürün satıldığıda artık görünüyor uzun zamandır gördüğüm en iyi girişimlerden biri diye bilirim girişimci arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun başarılarının devamını dilerim…

  2. Fikri gerçekten çok beğendim kesinlikle böyle bir şeye ihtiyaç vardı üniversite yıllarımda ben ve tüm arkadaşlarımın 2.ele nekadar meraklı olduğunu biliyorum zaten genel olarak üniversiteli arkadaşların 2.ele nekadar meraklı olduğunu biliyoruz bence hedefinde çok başarılı bir site olmuş doğru bir tanıtımla çok kısa bir sürede istenilen kullanıcı sayısına eminim ulaşacaktır ve kısa bir süre içinde iyi bir yatırım yapılır bu projeye diye düşünüyorum hepimize şimdiden hayırlı olsun diyorum.

  3. Gökhan der ki:

    Başarılı bir çalışma. Yakında kesinlikle yatırım alacaktır. Diğer sitelerden farklı olarak harita kısmını çok sevdim insanın baktıkça bakası geliyor.

Fikrini söyle

*