13 Kasım 2018

Para İle Değil, Takas İle E-ticaret

Hafta başında ilginç bir girişim gözümüze takıldı. E-ticaretin ne kadar geniş kapsamlı olabileceğini göstermek konusunda iyi bir örnek oluşturacağını düşündüğümüz için yer vermeyi gerekli gördük.

Normalde alıştığımız yöntem, e-ticarette ürün veya hizmet karşılığında belli bir para alınıp verilmesidir. Tüm ekonomik sistemimiz ürün / hizmet karşılığında para vermek / almak ve bunların piyasanın arz talep dengelerine göre şekillenmesi artık o kadar kanıksadığımız bir durum ki, bu ikilemlerin dışında neredeyse düşünemiyoruz bile.

Fakat daha çiçeği burnunda diyebileceğimiz kadar yeni bir girişim olan takasyolu.com sitesi, bu yöntemleri bırakıp, bir kaç bin yıl öncesindeki atalarımızın yöntemlerini benimsemiş: Takas.

Girişim henüz 7 aylık ve yavaş yavaş büyüyor. Çoğu satış yapan e-ticaret sitesinin aksine, gelir modellerinde satıştan belli bir pay almak yok; zaten alınabilecek bir pay da yok. Çünkü kullanıcılar ürünlerini takas ediyorlar. Takas ettiğiniz mutfak robotunun %10’unu siteye veremeyeceğiniz için, bambaşka gelir modelleri geliştirmişler. Neredeyse hiç paraya dokunmadan nasıl e-tiaret yapılıp para kazanılabileceği konusunda dünyada sayılı örneklerden. Biz, yazıişerimize ulaşan bültenlerini aşağıda paylaşıyoruz, siteyi incelemesi sizden.

 Bilindiği üzere, tüm dünyada baş döndürücü bir hızla gelişen bilişim teknolojileri, ülkemizde de benzer paralellikte bilişim sektörünün gelişmesini sağladı.

Bunun yanı sıra internet kullanıcıları tüketim çağının içinde, neredeyse günlük tüm ihtiyaçlarını internet ortamında giderme gereksinimi duymaya başladı.

“Takasyolu” ekibi, ülkemizin bu alandaki ihtiyaçlarına ve sektörel bazda yapılacak inovasyon çalışmalarına katma değer yaratabilmek amacıyla, yaklaşık 20 yıldır sektörün içinde yer alan profesyonel insan kaynağıyla, farklı bir hizmeti sizlere sunuyor. Takasyolu, kullandığınız veya çeşitli nedenlerle kullanmadığınız eşyaları, diğer kullanıcılara ait eşyalarla takas yapma imkanı sağlayan bir platformdur.

İsteyen kullanıcılar kullanmadıkları eşyalarını, takas yapmayarak yalnızca nakit para karşılığında da değerlendirebilmektedir.

Oldukça geniş bir yelpazede ürün içeriğine sahip olan Takasyolu’nda, telefon, bilgisayar, oyun, vb. teknoloji ürünlerinin yanı sıra, mobilya, kitap, kıyafet, spor, hobi gibi günlük kullanıma yönelik ihtiyaç duyulabilecek  tüm ürünlere ilişkin ilanlar, ücretsiz olarak yayınlanmaktadır (gayrimenkul ve yasaklı ürünler hariç).

Gelir modeli reklam odaklı olan sitede, sunulan tüm hizmetlerde tamamen ücretsizdir.

Takasyolu sizlere, yeni/farklı bir ticaret platformu veya alışverişlerinizi yöneten farklı bir sistem sunmuyor.

Yalnızca, “Sizi, eşyalarınızı takaslayabileceğiniz veya değerlendirebileceğiniz diğer eşya sahipleri ile buluşturuyor”.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Buna benzer uzun süredir hizmet veren takasmerkezi.com var fakat bir türlü beklenen ilgiyi görmedi. Ülkemizde takas vb. girişimler çok ilgi görmüyor.

 2. Ufuk Gezginli der ki:

  http://www.takasyolu.com benim kullandığımı bir site kullanışlı ve kolay pek çok takas işlemi yaptım.
  Herkese Tavsiye ederim. takas yapmak isteyen olursa profilimden ürünlerime bakabilirsiniz.

  http://www.takasyolu.com/profil/ufuk.gezginli

 3. Uzun süredir takip ettiğim bir site. Fikir gerçekten güzel, yaratıcı ve ihtiyaca yönelik. Şu ana kadar henüz herhangi bir işlem yapmasam da sistemin biraz daha oturması ile birlikte ilerleyen zamanda sürekli kullanılabilecek bir site.

 4. Cem Arda der ki:

  Bence fikir harika, site de son dönemde gördüğüm en yalın en pratik sitelerden biri, kullanıcı dostu bir site diyebilirim. Nitekim 3-4 aydır kullanıcısıyım 🙂 http://www.takasyolu.com/profil/cemarda
  Takas da yaptığım oldu, direk nakit olarak sattığımda oldu. Özellikle kullanmadığım eşyalarımı değerlendirmiş oldum. Bence bir gün herkesin yaşadığı yerde bir sürü ilan olur, kendi aradığını kolaylıkla bulur ve buluşarak değiş tokuş yaparsa, o gün bu sitenin patladığı gündür derim 🙂

 5. İstanbul mesela bulunduğumuz yere yakınmı, verilen takas ilanlarında lokasyond a belirtilirse daha iyi olur

Fikrini söyle

*