18 Kasım 2018

Paraşüt Ön Muhasebe ve Fatura Programı Küçük İşletmeleri E-Ticarete Taşıyor [Röportaj]

parasut_Sean-Yu_roportaj_eticaretmag_600x340Türkiye’de e-ticaretin gelişmesinin bir yolu da mahalledeki bakkal amcanın müzik dinlemekte kullandığı laptopu fiziksel satış yapan mağazasını e-ticarete entegre etmek için de kullanması. E- fatura sistemine dayalı Paraşüt bulut muhasebe yazılımı e-ticarete atılmak isteyen, ama dijital dünya konusunda tecrübeli olmayan işletmecilerin hızla interneti kullanmaya alışmasını sağlıyor. Küçük işletmelerin kendi muhasebelerini, hatta CRM’ini buluttan yönetmesine izin veren Paraşüt ön muhasebe ve fatura programını kurucu ortak ve CEO Sean Yu ile konuştuk.

İlgili yazı: Paraşüt, Wired Dergisi En İyi Startuplar Listesine Girdi

Paraşüt nedir? Neden girişimciler Paraşüt kullanmalı?

Paraşüt SaaS (hizmet olarak yazılım) modeliyle özellikle küçük işletmelere hizmet veren bir bulut muhasebe programı. Çeşitli modüllerimiz var. Türkiye’de sokaktaki bakkal amcadan bireysel girişimciye kadar her alanda, özellikle 1 – 10 kişilik şirketlere firmalarını yönetmek için gereken B2B muhasebe çözümlerini sunuyoruz.

Böylece küçük işletmeler kendi sunucularını işletmek zorunda kalmıyor ve işletme giderlerini önemli ölçüde azaltarak bunu rekabetçi fiyatlara veya Ar-Ge’ye yansıtabiliyor. E-ticaretin ve yerel üreticiye güç katan 3D printerların hızla yaygınlaştığı günümüzde küçük işletmelerin ekonomideki önemi gittikçe artıyor ve biz de Paraşüt olarak onlara gereken profesyonel desteği sağlıyoruz.

İlgili yazı: E-Fatura e-ticaret şirketlerine neler getirecek

Paraşüt-ön_muhasebe-fatura-eticaret-muhasebe

Bu konudaki en büyük yardımcımız 3G ve 4.5G gibi geniş bant mobil internet erişimi. İnsanlar artık şirket bilgisayarları yerine kendi kişisel cihazları üzerinden çalışarak iş görüyorlar ve muhasebeyi buluta taşımaları aslında bu esnek çalışma modelindeki doğal ihtiyaçlardan kaynaklanıyor. Bulut bilişim Türkiye’ye 2000’lerin başında SalesForce ile geldi ve şimdi Paraşüt olarak bunu basit, kullanışlı, ölçeklenebilir ve ileride yeni hizmet modülleriyle desteklenebilecek bir hizmetle bir adım ileriye taşıyoruz.

Dikkatli düşünecek olursak küçük işletmelerin her zaman ekonominin yüzde 99’u ve daha fazlasını oluşturduğunu görüyoruz. Ancak bulut bilişim dünyasında küçük işletmeler ekonomiye daha etkili bir şekilde katılabiliyorlar. Türkiye’de 10’dan az çalışanı olan 3 milyon şirket var. Bir şirketin tutması gereken 4 kayıt türü var: mali kayıtlar, personel kayıtları, müşteri kayıtları ve işletme kayıtları. Beklentimiz Türk girişimcilerin CRM ve işletme kayıtları konusunda Türk şirketlerine yerel çözümler sunması.

SaaS dönüşümünü bu açıdan görmek lazım; yani bugüne kadar teknolojiyle tanışmamış veya maddi sınırlamalarla bu alana adım atmamış girişimcileri dijital ekonomiye çeken uygun maliyetli bir iş modeli.

Paraşüt’ün kullanım kolaylığı açısından ne söyleyebilirsiniz?

Çok kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Bu gerçekten de önemli bir nokta. Bugün kuaförlerden bakkal dükkanına kadar her yerde dükkan sahiplerinin en azından bir laptopu veya akıllı telefonu olduğunu görüyoruz. Ancak bunları internette gezinmek veya müzik dinlemek dışındaki alanlarda pek kullanmıyorlar.

Bu da son derece normal. Küçük işletme sahiplerinin tek kişilik ordu olarak çalıştıklarını düşünecek olursak onlardan muhasebe programı öğrenmelerini bekleyemeyiz. Paraşüt olarak biz, insanların çok kısa sürede kullanmayı öğreneceği bir muhasebe programı geliştirdik. Öyle ki bizden hizmet aldığınızda sadece muhasebe işlerinizi yürütmekle kalmıyor, temel muhasebeyi de öğreniyorsunuz. Bunun için Google Analytics gibi herkes tarafından kolay anlaşılan görsel analizlerimiz ve muhasebe raporlarımız var.

Açıkçası bugün pazardaki diğer muhasebe programları öyle kötü tasarlanmış ki parasını verip bunları satın alsanız bile eğitim görmeden kullanamıyorsunuz. Ayrıca kendi cihazınızla Gmail’i kontrol eder gibi sisteme her yerden giriş yapmanıza da elverişli değiller. Düşünün bunları satın almanız yetmiyor, bir de üstüne para verip firmadan eğitim alıyorsunuz. Küçük işletmelerin bununla uğraşacak vakti ve bütçesi yok. İşte Paraşüt olarak biz tam bir mihenk taşı olarak hareket edip bu boşluğu dolduruyoruz.

Paraşüt ile muhasebe kayıtları tutmak, bilançoyu denkleştirmek, fatura görüntülemek ve faturanın çıktısını almak son derece kolay. Muhasebe raporlarınızı incelemek de Google Analytics’ten daha kolay olamazdı. En basitinden bizde tek ekranda nakit akışınızı görebiliyorsunuz, 30 gün sonra ne kadar nakdiniz olacağını da görüyorsunuz. Ancak Paraşüt programı ne kadar basit olsa da muhasebenin sırlarını çözmek için tek başınıza çalışmak zorunda değilsiniz. Hizmet bedelimize danışmanlık dahil ve destek ekibimiz işletmenizi ayağa kaldırmak için gereken muhasebe bilgilerini iletişime geçtiğiniz takdirde seve seve paylaşıyor.

Neden danışmanlık hizmeti de veriyorsunuz?

Sadece bulutta kayıt defteri olmak istemiyoruz. Aynı zamanda müşterinin muhasebe verilerini yorumlayarak, anlamlandırarak şirketinin gidişatı hakkında doğru sonuçlara varmasına ve doğru kararlar almasına yardımcı olmak da istiyoruz. Bunun ileriye dönük bir yaklaşım olduğunu da belirtmeliyiz. Muhasebe programımız bizim veya üçüncü tarafların geliştirdiği diğer bulut yazılımlarıyla birlikte çalışabilir. Örneğin CRM’e entegre olabilir. Böylece bulut hizmetlerini Firefox browsera eklenti kurar gibi Paraşüt yazılımına entegre olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin şu anda çalışmak olduğumuz çözüm, muhasebe yazılımını her bir küçük işletmeninin kendine göre özelleştirerek kullanmasını sağlamak. Böylece genel programla sınırlı kalmadan muhasebe ve işletme ihtiyaçlarını en esnek şekilde karşılayabilirler. Paraşütü bankacılık ve online ödeme çözümleri sunan sistemlere de entegre etmek istiyoruz. Amacımız küçük işletmelerin kullandığı farklı hizmetlerin aralarında konuşarak ortak raporlama yapmasını ve şirket sahiplerinin tablonun bütününü görmesini sağlamak.

Banka entegrasyonunda böyle yapıyoruz. Banka hizmetlerini muhasebe yönetim yazılımıyla geliştiriyoruz. Onlar da muhasebe yönetim yazılımımızı, o yazılım üzerinden bankacılık ürünleri sunarak geliştiriyorlar. Bütün bunlar API entegrasyonu üzerinden yürüyor ve API entegrasyonu paylaşım ekonomisinin en önemli parçası. Özellikle de bazı müşterilerimizin bizden CRM entegrasyonu istediğini göz önüne alırsak çok önemli bir parçası.

Paraşüt-ön_muhasebe-fatura-eticaret-muhasebe

Verinin sahibi kim? Muhasebe en kritik veri gruplarından biri

Sözleşmemizde açıkça belirtildiği gibi verinin sahibi müşterilerimiz; yani herkes kendi verisinin sahibi. Paraşüt müşterinin verisini üçüncü taraflarla paylaşmıyor. Ancak, CRM verisinin muhasebeye entegrasyonu gibi konularda müşterinin iznini alarak bu veriyi kısmen üçüncü taraflarla, örneğin CRM veya işletme yazılımları sunan şirketlerle paylaşmamız söz konusu olabilir.

Sonuçta Paraşüt muhasebe raporlaması hizmeti sunarken müşteri verisini analiz etmek zorunda ama bunu izinli olarak yapıyoruz. Müşterinin izni olmadan verileri kendi iş geliştirme faaliyetlerimiz veya işbirliklerimizde kullanmıyoruz. Müşteri verilerini paylaştığımız durumlarda bunu metadata olarak yapıyoruz, yani müşterinin kimliğinin belli olmadığı anonim data olarak. Sonuçta Paraşüt bir reklam platformu değil ve müşterinin verisini alarak o müşteriye reklam gösterilmesini sağlamıyor. Buna ek olarak bize sunucu hizmeti veren barındırma ortaklarımız da veriyi yasalara uygun şekilde Türkiye’deki veri merkezlerinde tutuyor.

Bununla birlikte verilerin Amazon’da tutulmasının çok noktada veri saklama anlamına geldiğini ve doğal afet veya internet kesintisi gibi durumlarda müşterinin verisinin yedeklenmesine veya veriye kolay erişim sağlanmasına izin verdiğini de belirtmek isterim. Kısacası veriyi sadece yurt içinde tutmak o kadar da pratik bir çözüm olmayabilir.

Paraşüt’ü kullanacak girişimcilere ne tavsiye edersiniz?

Bulut çözümleri ve SaaS modeli işletmelere daha girişimci olmaları için yeni olanaklar sunuyor. Bir bakkal dükkanını bile internete taşıyarak çok kanallı pazarlama üzerinden e-ticaret atılmaya, fiziksel mağaza ve pazar yeri entegrasyonuna imkan tanıyor. Bu da mahallenin bakkalının bile sadece o mahalle ile sınırlı kalmadığı anlamına geliyor. Paraşüt işletme sahiplerinin modern muhasebe sistemini tanıması, en uygun maliyetlerle normalde ayrı bir meslek olarak kabul edilecek finansal konularda pratik bilgiler edinmesi için iyi bir fırsat sunuyor. Her alandaki girişimcileri dijital ekonominin üretken birer parçası olmaya davet ediyorum.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*