18 Kasım 2018

PayPal, Fiziki Mağazalardaki Kullanımını Artırmak İçin Yeni Bir Sistem Geliştirdi

paypal qr kod
Online alışverişlerde kullanıcılara ödeme kolaylığı sağlayan PayPal, son dönemlerde fiziki mağazalara gözünü dikmiş durumda. Fiziki mağazalarda da PayPal kullanıcılarına ödeme işlemlerinde kolaylık sağlamaya başlayan şirket, offline alışverişlerde ödeme kolaylığı sağlayacak yeni bir sistemi tanıttı.

PayPal’ın bu sefer ki hedefi ise QR kodlar oldu. Kullanıcılar fiziki mağazalarda alışveriş yaptıklarında ödeme işlemlerini, mobil uygulamalarına gelen QR kodu kasaya okutarak yapabilecekler. QR kod kullanmak istemeyen ya da QR kod okutucusu olmayan kullanıcılar da mobil uygulama üzerinden kendilerine gönderilen tek seferlik, 4 haneli şifreyi kasaya girecekler.

Kullanıcılar bir mağazaya girdiklerinde PayPal’ın uygulaması üzerinden mağaza içinde check-in yapacaklar ve sonrasında hangi mağazada olduklarına göre kullanıcılara bir QR kod ya da PIN şifresi gelecek. Tabii ki bu sistemin kullanıcıların gittiği mağazalara da entegre edilmiş olması gerekiyor.

Ancak sistem şu an için henüz kullanıma açılmış değil. Şirket QR kod ve PIN sistemini 2014’ün başlarında piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

PayPal geçtiğimiz Eylül ayında yine fiziki mağazalarda kullanılacak yeni bir sistemi tanıtmıştı. PayPal Beacon adındaki bu sistem ile kullanıcının, ödeme yaparken kasadaki görevliye sadece ödemenin yapılması için sesli bir komut vermesi yeterli oluyor. Kullanıcının akıllı telefonu, mağazadaki PayPal Beacon ile etkileşime geçerek ödeme işlemini otomatik gerçekleştiriyordu.

Bunun yanı sıra PayPal, 2013’ün başından beri ABD’deki perakendecilerle anlaşarak fiziki mağazalara kendi sistemini entegre etmeye çalışıyor. 2013 yılı içinde anlaştığı mağaza sayısını artırarak, yeni ödeme sistemlerini bu mağazalar ile kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor diyebiliriz. Büyük bir fiziki mağaza ağına ulaşan ödeme platformunun, ilerleyen günlerde mobil ödeme işlemleri konusunda yaptığı güncellemeleri de sizinle paylaşıyor olacağız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*