17 Kasım 2018

Onan: Türkiye’de 1,6 Milyondan Fazla PayPal Kullanıcısı Var [2012/13 Dosya]

Tüketicilerin internetten alışverişlerde en çok çekindikleri noktalardan biri ödeme aşamasındaki kişisel bilgi güvenliği ve şirketler de bu sorunların azaltılması için yeni yeni ödeme sistemleri geliştiriyorlar. Hatırlarsanız geride bırakmakta olduğumuz bu yıl içinde birçok şirket yeni ödeme sistemleri geliştirerek kullanıcılarına kolaylıklar sundu. Biz de 2012-13 dosyamızda, PayPal Türkiye Ülke Direktörü Kıvanç Onan‘ın Türkiye’deki ödeme sistemlerinin bugünü ve yarını, 2012’nin nasıl geçtiği ve 2013’te neler olabileceği hakkındaki görüşlerini aldık.

2012 yılında birçok inovasyonun gerçekleştiğini; ancak bu gelişmelerin Türkiye’de 2013 yılından itibaren daha etkili olacağını belirten Onan, PayPal için 2012’nin Türkiye’deki ilk tam yılları olduğunu söyledi. Onan, Mart 2011’den beri Türkiye’de işlem yaptıklarını ve o günden bugüne kadar 1,6 milyonu aşan bir kullanıcı hesabına ve 3.000’in üzerinde işletme ile hizmet verdiklerini de sözlerine ekledi.

Kıvanç Onan, 2012 yılında Türkiye’de PayPal üzerinden gerçekleşen işlem sayısının 2011’e kıyasla iki katına çıktığını ve ellerindeki teknolojiler sayesinde PayPal kullanıcılarının her an, her yerde istedikleri gibi alışveriş yapabildiklerini söyledi.

Onan: Tüketicilerin talepleri ve beklentileri her an, her yerde ve her şekilde alışveriş yapabilme doğrultusunda şekilleniyor. Bugün internet teknolojisinin mobil imkanlara kavuşmasıyla sadece e-ticaret değil, m-ticaret (mobil ticaret) ve hatta x-ticaret demek gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü kullanıcılar herhangi bir cihazdan – mobil telefon, tablet, televizyon, oyun konsolu, GPS sistemleri ve bu gibi internete bağlanabilen her platformdan herhangi bir ortamda ve zamanda alışveriş yapabilir durumdalar.

PayPal olarak, bu doğrultuda tüm bu cihazlardan operatör ve banka seçiminden bağımsız olarak global bir “bulut cüzdan” sağlayıcısı olarak hizmet veriyoruz. Bu açıdan tüketiciler ve satıcılar açısından da birçok kolaylığı güvenli bir biçimde müşterilerimize sunuyoruz.

2012 yılında birçok perakende şirketinin de değişen teknolojilere adapte olmak için çalıştıklarını belirten PayPal Türkiye Direktörü, fiziksel dünya ile online dünyanın 2013 yılında daha çok kesişeceğine inandıklarını ve 2013’te Akıllı TV’lerden yapılan satışların konuşulacağını da sözlerine ekledi.

PayPal Ülke Direktörü Kıvanç Onan

PayPal olarak 2012 yılında farklı ödeme sistemleri oyuncularının da Türkiye pazarına girmesinden hoşnut olduklarını belirten Kıvanç Bey, çeşitliliğin hem işletmeler hem de tüketiciler için her zaman olumlu sonuçlar getirdiğini dile getirdi. Onan, rakiplerin bu pazarda yer almasıyla birlikte, hem yeni ürün geliştirme konusunda hem de alternatif ödemelere daha hızlı alışılması açısından kendileri için de olumlu sonuçlar doğuracağını düşündüklerini söyledi.

Kıvanç: PayPal üzerinden Türkiye’de gerçekleşen işlemlerin %8’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleşti. Geçmiş senelere kıyasla bu %500’ün üzerinde bir mobil işlem artışına denk geliyor. Türkiye’deki satış yapan işletmelerimize gelince onların da %25’inin en az bir mobil PayPal işlemi ile ödeme aldıklarını gözlemledik. 2013 senesinde bu trendin katlanarak artacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız mobil alışverişi daha fazla yaygınlaştırmak üzerine olacak.

PayPal’ın sabit, aylık veya entegrasyon ücretinin bulunmadığına değinen Onan, işletmelerin sadece satış gerçekleştirdiklerinde bir ücret ödediklerini ve PayPal’ın komisyonlarının işletmenin PayPal hacmine göre belirlendiğinden bahsetti. Bu komisyonların da hacim arttıkça düştüğünü söyleyen Onan, özel alışveriş sitelerinden yerel gıda üreticilerine kadar uzanan geniş bir şirket profiliyle çalıştıklarını da sözlerine ekledi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Temucin der ki:

    Internetten alisverisin onunde halihazirdaki en buyuk engellerden olan guven sorununu kuresel duzeyde cozmeye en yakin sirketlern olan Paypal’in Turkiye pazarindaki faaliyetleri ve hizli buyumesi hem sirket hem de sektorun gelisimi icin onemli.
    “Bulut” hizmet saglayabilmesi ve Akilli TV gibi yeni donem platformlarina da uygunluk konusunda entegrasyon calismasi, Paypal’in yukselen mobil ticaret trendine de hazirlandigini gosteriyor.

Geribildirimler

  1. […] ülkemizde hizmet vermeye başlayan PayPal’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısı 1,6 milyonu geçmiş durumda. Özellikle 2012 yılında birçok ödeme sistemi ve dijital cüzdan uygulaması (Turkcell […]

Fikrini söyle

*