21 Kasım 2018

PayPal Türkiye E-Ticaret İhracatını Arttırmaya Hazırlanıyor

E-ticaretin dış ticaret hedeflerindeki yeri, tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de giderek daha fazla önem kazanıyor. Ödeme sistemleri sektöründen PayPal da 2009’dan beri hedeflerini ve stratejisini bu doğrultuda belirleyerek, bu potansiyelin gerçekleşmesindeki kararlılığını ortaya koyuyor.

Dünya genelinde yaklaşık 90 milyon tüketici düzenli olarak yurtdışındaki web sitelerinden alışveriş yapıyor. Toplamda 2 trilyon doları aşan e-ticaret sektörünün 200 milyar doları, sınır ötesi (ülkeler arası) alışverişten sağlanıyor.

PayPal, gerekli çalışmaların yapılması halinde, Türkiye’den yurtdışına online satışların gelecek beş yıl içinde 1,5 ila 2 milyar dolar seviyesine ulaşabileceğini öngörüyor. Bu alanda Türkiye’nin durumuna genel bir bakışı ve detaylı bilgileri ortaya koyacak kapsamlı bir araştırmanın sonuçlarını çok yakında açıklamaya hazırlanıyorlar.

Türkiye’de şu anda 250-300 milyond olar civarında olan online ihracatın 1,5-2 milyar seviyelerine çıkması doğal olarak teorik. Bu konuda devlet kurumlarına da büyük iş düşüyor, özellikle gümrük kanunlarının düzenlenmesi konusunda.

PayPal Türkiye Direktörü Kıvanç Onan ile yaptığımız kısa söyleşide verilen bu rakamlara göre, 2 milyar dolarlık ihracat hacmi, 2013 toplam e-ticaret hacmimizin %28’i ediyor. Doğal olarak toplam e-ticaret hacmimiz de beş yıl içerisinde yükselecek.

Fakat bu kadar çok potansiyel varsa neden şu anda iç e-ticaret olanaklarında değerlendirilemediğini Kıvanç Onan’a sorduk. Onan: “Bu ekonomik olduğu kadar kültür ile de ilgili. Örneğin İngiltere dünyada en çok e-ticaretin olduğu ülkelerden biri. En büyük sebeplerinden birisi, İngiltere’de yapılan ticaretin hala mağazacılık tarzında olması. İngilizler çorabını bile internet üzerinden alıyorlar, çünkü basitçe evlerine yakın bir yerde çorap mağazası olmayabiliyor. Bizim ülkemizde durum böyle değil. Özellikle büyük şehirlerde sayıları hızla artan AVM’ler sebebiyle tüketici istediği ürünü, oturduğu mekanın göreceli olarak çok yakınlarında mutlaka bulabiliyor. Bu yüzden basitçe, internetten alışveriş yapmasına gerek kalmıyor. Biz de istatistiklerimize baktığımızda, e-ticareti en çok yapılan ürünlerin, tüketicilerin fiziksel olarak kolayca erişemeyecekleri ürünler olduklarını görüyoruz. Türkiye e-ticaret hacmi her yıl %30 civarında artıyor. Fakat ani ve çok büyük bir artış ile OECD ülkeleri oratalaması olan %3,5’u tutturacağını düşünmüyoruz” yorumunu yaptı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. ender der ki:

    Paypal almanyada kullaniyoruz Shopsayfamizda ama burda öyle olduki mecbursunuz,keske türkiyede yeni bir girisimci buna benzer birsey yapsaydi Paypal hic tavsiye etmiyorum insallah türkiyede tutulmaz bi o eksikdi,yani her satisdan Paypal kazanmasada olur,türkiyemiz kazansin yabancilar degil.

Fikrini söyle

*