21 Kasım 2018

PayPal Türkiye’deki Operasyonlarını Sonlandırdı [Editörden]

Paypal-online_ödeme-eticaret-epara_elektronik para (2)PayPal müşterilerine 6 Haziran itibariyle Türkiye’deki faaliyetlerini durduracağını ve bunun sebebinin lisans alamaması olduğunu söyledi. 2015 Haziran ayında yürürlüğe giren 6492 sayılı elektronik ödeme sistemleri kanununa göre Türkiye’de çalışan tüm şirketler sunucularını Türkiye’de tutmak zorunda. Veri koruma kanunuyla birlikte bu uygulamanın amacı Türk tüketicilerinin veri güvenliğini korumak. PayPal ise sunucuları yurt dışında olduğu için lisans alamadı.

Bu konuyu 8 Mayısta Dijital Dönüşüm Derneği tarafından Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen Siber Ödemeler (Cyberpayments) Forumu, Coin Bazlı Ödemeler oturumuna moderatör olarak katıldığım zaman BDDK yetkililerine sormuştum.

BDDK temsilcileri para işlemlerini izleyebilmek, Türk tüketicilerini ve kişisel bilgilerini korumak amacıyla tüm banka ve finansal kurumlara sunucuların Türkiye’de bulunmasını istediklerini söyledi. Bunun birkaç nedeni var: Sorunlu işlemlerde tüketicinin yabancı bir ülkenin mahkemelerinde işlem yapmasını engellemek ve kritik kişisel verilerin (mali veriler ve diğer veriler) yurtdışına çıkmasını önlemek.

İlgili yazı: E-Ticarette Güvenli Elektronik Para Devri: 10 Soruda “Param” Nedir? [Röportaj]

Avrupa Birliği aynı şartı koşuyor

PayPal’ın bunu kabul etmek istememesi son derece garip (gerçi sunucu merkezi için yatırım yapmamak ve veriyi kendi kontrolünde tutmaya çalışmak gibi iki nedeni olabilir); çünkü AB de finansal kurumların kişisel verileri faaliyet gösterdikleri ülkede tutması şartını getiriyor.

Buna ek olarak Türkiye’de e-para rekabeti artıyor ve ülkemiz kendi sanal para ve sanal bakiye tutucularının çıkarlarını korumak istiyor. PayPal sunucuları Türkiye’de tutmak yerine Türkiye’den çekilmeyi tercih ediyorsa (bunu daha kârlı buluyorsa) bu durum sadece kişisel verilerin şirketler için ne kadar kârlı olduğunu gösteriyor.

Dünyada hızla nakitsiz ödeme sistemine geçiyoruz ve nakitsiz ödemede kanunsuzluğu, dolandırıcılık ve sahtekarlığı önlemek için finansal işlemlerin sıkı takibe alınması gerekiyor. Panama Belgeleri skandalı ve ülkemizle Avrupa’yı etkileyen terör olaylarını finanse eden kara para transferi ülkeleri ekonomik sistemi denetlemeye teşvik ediyor.

İlgili yazı: Payrov: Kart Bilgilerini Paylaşmadan Alışveriş Yaptıran Uygulama [Röportaj]

PayPal’ın geçmişi

İnternet üzerinden çalışan online bir ödeme sistemi olan Paypal, ön ödeme ile internet üzerinden güvenli alışveriş yapılmasını ya da istediğiniz kişiye e-posta adresiyle para göndermenizi sağlayan bir hizmet. Yakın zamana kadar Türkiye’de Migros marketler ve TİB şubelerinden PayPal kart alıp bunlara cüzi bir havale ücreti karşılığında TEB hesabından para yüklemek mümkündü.

PayPal’ın en büyük avantajı ise farklı banka kartlarını uluslararası online ödemelere açık tek bir sanal bakiye sistemine bağlamaktı. Bu sebeple PayPal, İninal kart sağlayıcısıyla birlikte Türkiye’de tek ekrandan online alışverişi kolaylaştırıyordu.

PayPal Aralık 1998’de o dönemler satılan avuç içi cihazlara güvenlik yazılımı geliştirmek üzere Amerika’da Confinity adıyla kuruldu ve bu şirketin e-para para transfer hizmeti olarak 1999 yılında devreye girdi. Mart 2000’de PayPal SpaceX ve Tesla Motors’un sahibi Elon Musk’ın kurduğu online banka çözümleri geliştiren X.com şirketiyle birleşti. Aslında şirket PayPal adını Musk’ın online ödemelere verdiğini önemin bir göstergesi olarak 2001’de aldı. 2002’de halka açılan şirket hemen ardından ABD e-ticaret devlerinden eBay tarafından satın alındı. Elon Musk şirketin satışı ve diğer konulardaki anlaşmazlıkların ardından hisselerini PayPal’dan çekip ayrıldı ve SpaceX şirketini kurdu.

İlgili yazı: Paratika E-ticaretin Yeni Sanal POS Alternatifi

Rekabet şart ama pazarı büyütmek lazım

Türkiye’de artık PayPal benzeri e-para firmaları var ama bunlar şimdilik PayPal tarzı tek ekranda entegrasyon yapmıyor (çünkü her biri kendi müşterilerine indirim yaparak rekabet ediyor). Elbette rekabetten daha doğal bir şey olamaz. Ancak Çağrı Cilara’nın PayRov uygulamasında olduğu gibi ödeme sistemi ve ekran entegrasyonu müşteri bağlılığı ve indirim programlarına engel değil. Doğrusu Türkiye’den bir PayPal çıkmasını hevesle bekliyoruz.

Kozan Demircan

PayPal’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle

Paypal-online_ödeme-eticaret-epara_elektronik paraSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*