13 Kasım 2018

Payrov: Kart Bilgilerini Paylaşmadan Alışveriş Yaptıran Uygulama [Röportaj]

eticaretmag_payrov-mobil_ticaret-uygulama-eticaretMerhaba sevgili okurlar. Bugün EticaretMag yayın yönetmeni olarak beni heyecanlandıran bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum: E-ticarete büyük ivme kazandırma potansiyeline sahip olan Payrov mobil uygulaması.

İki yıl önce katıldığım bir Emarsys Academy buluşmasında, bugün euromessage ülke müdürü olan sevgili Murat Erdör’e dijital asistanların e-ticareti kökten değiştireceğini ve bu dönüşümün gerçekleşmesine 3 yıl kaldığını söylemiştim. O zaman bu öngörüyü ciddiye almayan bazı tanınmış e-ticaret firmaları bugün kapandı. Ancak bu arada, internetten sizin adınıza alışveriş yapan bir yazılım prototipi olan Facebook Messenger M kişisel dijital asistan çıktı ve az sayıda kişinin kullanımına sunulan deneme sürümünde tam da bu dediğimi yapmaya başladı.

Ancak bir de Türk girişimcilerin eseri olan Payrov uygulaması var ki büyük gelecek vaat ediyor; çünkü Cortana ve Siri gibi dijital asistanların internetten güncel müşteri davranışını izleyerek bizim adımıza alışveriş yapması için önce müşterinin e-ticaret sitelerine tek tek üye olmaktan kurtulması gerekiyor. Bu da dünyada ve Türkiye’de Payrov mobil uygulamasının öncülük ettiği entegrasyon çözümleriyle olacak.

Akıllı yazılımlar müşterinin kart bilgilerini paylaşmadan mobil alışveriş yapmasını sağlayacak ve böylece online alışverişte sepetten çıkma oranlarını azaltacak. Nasıl mı? Payrov kurucu ortağı Çağrı Cilara’ya sordum.

Kozan Demircan: Kart bilgilerimizi paylaşmadan nasıl alışveriş yapacağız?

Çağrı Cilara: Bu soru Payrov’un ne işe yaradığını anlatıyor aslında. Biz e-ticaret sitelerinin en büyük derdini çözüyoruz: Sepetten vazgeçme oranını düşürmeyi hedefliyoruz ve bunu sihirli bir çözüm olmadan, son derece pratik bir yöntemle yapıyoruz. Müşterinin e-ticaret sitelerine üye olmak istemediğini fark ettik ve Payrov’u müşterinin bir e-ticaret sitesine üye olmadan alışveriş etmesini sağlayacak şekilde tasarladık. Bunun otomatik olarak sepetten çıkma oranlarını azaltması gerekiyor.

Payrov uygulamasını internetten alışveriş yapmayı kolaylaştırmak için geliştirdik. E-ticaret siteleriyle yaptığımız konuşmalar, Türkiye’de mobil ticaretin daha yavaş yaygınlaşmasının öncelikli sebebini gösterdi: Müşteri her e-ticaret sitesine mobil ekranda tek tek banka kartı bilgisi girmek istemiyordu. Sonuçta hepimiz müşteriyiz ve her zaman pazar yeri kullanmıyoruz. İstediğimiz ürünü istediğimiz fiyatta bulmak için yılda bir kere girdiğimiz çok sayıda e-ticaret sitesini ziyaret edebiliriz.

Özellikle de çoklu satış kanalları devrine girdiğimizi düşünün. E-ticarete yeni atılan Vakko gibi büyük markalar var, Hepsiburada.com gibi bir pazar yeri yerine kendi sitesinden satış yapmak isteyen markalar var, elişi ürünler satmak isteyen küçük girişimciler var. Bütün bu siteler bir yandan e-ticaret hacminin büyümesine yol açarken, diğer yandan müşteriyi kredi kartı bilgisi girme kabusuna sürüklüyor. Payrov bu sorunu çözüyor.

İlgili yazı: ReklamStore Türkiye’nin İlk Hedefli Mobil Reklam Ağı Olan Rekmob’u Satın Aldı!

Nasıl çalıştığını açıklar mısınız?

Payrov ile e-ticaret sitelerine üye olmanıza ve her site için tek tek kredi kartı bilgilerini paylaşmanıza gerek yok. Bunun için sadece Payrov’la çalışan e-ticaret sitelerinin ürün sayfasında yer alan kare kodu tıpkı WhatsApp Web’e giriş yapar gibi telefonunuza taratıyorsunuz, ardından Payrov’a tek seferliğine girdiğiniz ödeme yöntemlerinden (kredi kartı bilgileriniz vb.) birini seçiyor ve online siparişinizi onaylıyorsunuz. Böylece Payrov’la anlaşmalı olan ve kare kodu olan her yerden kart bilgilerinizi girmeden alışveriş yapabiliyorsunuz. Payrov’u kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken uygulama marketinden (Google Play veya App Store) uygulamamızı indirmek.

Bu fikir nereden aklınıza geldi? Nasıl geliştirdiniz?

2011’den beri Payrov benzeri bir uygulama geliştirmeyi düşünüyorduk. O yıllarda bilirsiniz, insanlara ürün katalogları gösterelim, onlar da online kataloglara bakarak alışveriş yapsınlar mantığı vardı. Biz buna çözüm olmak istedik, fakat o yıllarda Türkiye’de ödeme altyapısı yetersizdi, online para tahsilatı yapmak zordu. Biz de online ödeme sistemleri gelişene kadar beklemeye karar verdik.

2013’te elektronik para yasasının çıkmasıyla fikrimizin önü de açılmış oldu. Bildiğiniz gibi artık sadece bankalar yok. PayPal – Ininal – TEB gibi klasik bankalar ile elektronik para yayıncıları, kart sağlayıcıları ve bakiye tutucular arasında işbirliği yapılıyor. Bu sistemin düzene girmesi Payrov’un önünü iki şekilde açtı. Öncelikle ödeme işlerinin karmaşıklaşmasına yol açarak online müşteride Payrov kullanma ihtiyacı doğurdu. İkinci olarak sektörü regüle ederek online ödemede güvenilirliği artırdı.

İlgili yazı: Android %70 ve Samsung %45’le Türkiye #Mobil Reklam Lideri [#İnfografik]

Payrov bir aracı mı oluyor?

Aslında Payrov bir aracı değil de araç olsun istiyoruz. Ödemeye aracı olmak istiyoruz; çünkü Türkiye’de bankalardan birlikte çalıştığımız iyzico’ya kadar online ödeme çözümleri sunan birçok kurum ve kuruluş var. Ben müşterinin online ödeme işlerini kolaylaştıran bir araç geliştirmek istedim, bir tür online ödeme pazar yeri.

Moda sitelerine büyük kolaylık

Aynen. Örneğin kadınlar online alışveriş yaptığı zaman bir siteden ayakkabısını, diğer siteden takısını ve üçüncü siteden kıyafetini satın almak isteyebiliyor. Bu zamanda kimin sarsıntılı yollarda vesaitle giderken titreyen mobil ekranda, günlük hayatın telaşı içinde günde 3-5 kez e-ticaret sitesine kredi kartı bilgisi ve teslimat adresi girmeye vakti var? E ne oluyor? Kadınlar vazgeçiyor. Hiçbirini almadan çıkıyor.

Belki e-ticaret siteleri “Eh, ne güzel. Ben de kayıtlı üyelerimi kendime bağlarım. Başka yere gitmeye üşenecekleri için hep benden alışveriş yaparlar” diye düşünebilir; ama bu mevcut müşteriyi elde tutmak. Peki yeni müşteri çekmeden nasıl büyüyeceksiniz? Nasıl para kazanıp rekabet edeceksiniz? Payrov işte bu sorunu çözüyor. Hem de e-ticaret sitesine hiçbir yük getirmeden, çünkü biz bir online ödeme sağlayıcısı değiliz.

Bu alanda ödemelere aracılık etmek için iyzico ile sözleşme imzaladık, ama bizimle çalışmak isteyen e-ticaret sitelerinin ikinci bir iyzico sözleşmesi imzalamalarına gerek yok. E-ticaret siteleri zaten online satış yapmak için bir üye işleri sağlayıcısı firmayla anlaşmak zorundalar. Bizimle ise çok daha basit bir hizmet sözleşmesi imzalamaları yeterli oluyor. İki kere iş yapmamış oluyorlar.

İlgili yazı: Turkcell Teknoloji Zirvesi 2016 Mobil Ticaret, 4.5G ve Girişimcilik Teknolojilerinin Odağı Oldu

eticaretmag_payrov-mobil_ticaret-uygulama-eticaret

Kare kodları nereye yerleştiriyorsunuz?

E-ticaret sitesi işletmecileri müşterinin kendi sitelerine üye olmadan Payrov aracılığıyla alışveriş yapmasını sağlayan kare kodları ödeme sayfasına yerleştirdiğimizi düşünüyorlar. Ancak Payrov’un çalışma mantığı uyarınca buna gerek yok. Biz kare kodları doğrudan ürün sayfasına yerleştiriyoruz. Kare koda ürünü okuttuğunuz zaman ürün telefonun ekranına geliyor. Satın al düğmesine bastığınız zaman ürünü seçtiğiniz banka kartı üzerinden satın alıyorsunuz. Ancak e-ticaret sitesinin mutlaka iyzico ile çalışması şart değil. Biz Payrov ödemelerinde alternatif bir ödeme kanalı oluyoruz. Para siteye kendi üzerinden alışveriş edilmiş gibi geçiyor.

10 saniyeden kısa sürüyor ve ortak sepet yapabiliyor

Ödeme bilgisini ve kargo adresini seçmeniz 10 saniye bile sürmüyor. Üstelik müşteri ortak sepet yapabiliyor. Aynı anda 3-5 siteyi yan yana açıp o sitelerdeki Payrov üzerinden öde kare kodunu tek tek okutabiliyor. Tüm ürünler mobil cihazda tek ekrana, aynı Payrov uygulaması ekranına düşüyor ve müşteri tek banka kartıyla hepsini aynı anda satın alabiliyor.

Alternatif kart veya adres eklemek her zaman mümkün

Payrov için 10 banka kartınız varsa bunları bir kez girmeniz yeterli. Ardından, online alışveriş sırasında daha avantajlı taksit seçenekleri için daha önce girmediğiniz alternatif kart bilgilerini de isteğe bağlı olarak girebilirsiniz. Elbette hediye göndermek gibi durumlarda farklı kargo adresleri de seçebiliyorsunuz.

Aslında bu bizimle çalışan ödeme hizmetleri sağlayıcılarına rekabet gücü kazandırıyor, çünkü bizi kullanan müşterilerle işlem hacmini artırıyorlar. Nitekim biz de birçok e-ticaret sitesiyle Payrov entegrasyon sürecine geçtik. Böylece farklı hizmet sağlayıcılarla çalışan tüm e-ticaret sitelerinde satışları artıran alternatif bir kanal sağlayabiliriz.

İlgili yazı: Mobil Ticaret İçin Görsel Arama Teknolojisi Geliştiren Blippar’a 54 Milyon$ Yatırım

Oyun kurucuyuz

Bildiğiniz gibi pazara ne zaman yeni bir teknoloji çıksa ya oyun kurucu ya da oyunbozan olarak algılanır. Biz Payrov olarak oyun kurucuyuz, çünkü pazarı büyüten sağlıklı rekabeti keşfediyoruz. Payrov görüştüğümüz bütün e-ticaret firmalarının hoşuna gitti ve ne zaman kullanmaya başlıyoruz dediler. Bunun dışında offline olarak deneme yaptığımız restoran ve kafeler ve bir de kendi ürünlerini blogundan satan moda tasarımcıları var. Buna ek olarak e-ticaret platformlarıyla da görüşüyoruz.

İnsanlar artık ürünlerini pazar yerine koymak yerine kendi bloglarından satmaya da başladılar

Payrov olarak devrimci teknolojiler açısından buna öncülük ettiğimizi söyleyebiliriz. Aslında yaptığımız iş e-ticarette çok kanallı pazarlama ve satışın yaygınlaşmasını sağlamak. Sadece sepetten çıkma oranlarını yüzde 2-3 azaltsak bile Türkiye’de e-ticarete büyük katkıda bulunmuş oluruz ki Payrov uygulamasının dünyada bile eşi benzeri olmadığından bu optimizasyon pazarının dünyada çok büyük imkanlar sunduğunu söyleyebiliriz. Örneğin bir bankayla anlaştığımız zaman Payrov’da o bankanın kartlarına sunduğu tüm indirim ve kampanyaları ekranda göreceksiniz. Böylece taksit veya indirim avantajı sunan kartlar arasında geçiş yapabileceksiniz. Hatta buna bankanın size özel kampanyaları da dahil.

İlgili yazı: 5 Adımda Gençlere TV ve Mobilde Nasıl Reklam Gösterilir? Y Kuşağı Reklamdan Etkilenmiyor

Kullanıcının kişisel verilerini ve gizliliğini koruyoruz

Bu konuda her zaman son kullanıcının yanındayız. Örneğin insanlardan uygulamamıza kayıt olmaları için e-posta adresi istemiyoruz ve e-ticaret sitelerinden bu yönden talep olmasına rağmen kullanıcı e-posta adresini üçüncü taraflarla paylaşmıyoruz; çünkü kanunen e-posta adresi almadan online sipariş alamam diye bir kanun yok. Bu izne bağlı pazarlamadır ve aynı prensiple biz de kullanıcımızı e-posta adresi vermeye zorlamıyoruz. Ayrıca kullanıcının kişisel bilgilerini kargo firmalarıyla da paylaşmıyoruz. Böylece onları spam iletilerinden veya istenmeyen telefon çağrılarından koruyoruz.

Buna ek olarak kampanyaları Payrov ekranından görebileceğiniz gibi bildirim yoluyla da alabiliyorsunuz. Ancak hangi markanın, bankanın, sitenin kampanyaları hakkında bildirim almak istediğini kullanıcı seçiyor. Hatta sözleşmemizde yazar, e-ticaret firmaları Payrov kullanıcılarına hazır kampanyalarını sunamazlar. Sadece Payrov kullanıcılarına özel kampanyalar düzenlemek zorundalar. Örneğin müşteriye yüzde 5 indirim yapıyorsanız Payrov kullanıcısına yüzde 5’in üzerinde indirim yapmalısınız. Elbette kullanıcı bizden bildirim almayı kabul ettiği zaman bu kampanyalar hakkında bildirim alıyor.

Bu noktada API ekonomisine geçtiğimizi belirtmeliyiz. Bankalar ve siteler API’lar ile kullanıcıya özel indirimler düzenleyebilirler. Biz de sepetten çıkma oranı ile diğer tüm müşteri davranışı izleme verilerini kullanıcılarımıza indirim yapmak için kullanacağız. Örneğin Pegasus’tan 3 bilet alana şu gözlük bedava gibi. Bu verileri ileride hiçbir firmaya satmayı düşünmüyoruz; çünkü kullanıcı gizliliğine hem prosedürde hem prensipte önem veriyoruz.

İlgili yazı: Mobil Ticarette Altın Sır: Satın Alma Niyeti Demografiden Daha Önemli

Kişisel verilerin korunması bir yana, direk kullanıcı yararına örnek verebilir misiniz?

Patentli algoritmamızdan örnek verebilirim. Çiçeksepeti’nden her zaman 20 TL’lik çiçek satın alan bir kullanıcıya 50 TL’lik seçenek göstermeyeceğiz. Böylece Google’da görülebilen yanlış hedefleme ihtimalini azaltarak markaların reklam bütçelerini de optimize etmiş olacağız. Özellikle bildirim okunma ve müşteri davranışı izlemeden yararlanarak yeniden hedefleme reklamlarından daha güçlü bir şekilde nokta atışı yapmış olacağız.

eticaretmag_payrov-mobil_ticaret-uygulama-eticaret

Payrov olarak yakında kişisel alışveriş asistanına dönüşecek misiniz?

En azından size dün ekran kartı satın aldıysanız ekran kartıyla ilgili yeni bir kampanya gösterilmeyecek. Ancak Payrov’un daha fazlasını da yapabildiğini belirtmemiz gerekir. Diyelim ki Migros’tan Payrov’la 5 kilo portakal aldınız. Bu portakallar 1 hafta – 10 günde biter. İşte o süreden sonra özellikle siz yolda Migros’un yakınından geçerken, Payrov portakal satın al diye bir hatırlatma veya kampanya gönderebilir. Elbette size özel bir indirimle birlikte.

Şu anda böyle bir çalışmamız yok, ama mobil ticaretin geleceği açısından bir gün Payrov eklentisinin internetten sizin adınıza alışveriş yapan dijital asistanlara eklenebileceğini ve telefonunuzu bir yarı otomatik bir online alışveriş merkezi haline getireceğini düşünebilirsiniz.

İlgili yazı: Criteo Türkiye’de İlk Ofisini Açtı: Türkiye’de Mobil Ticaret Nereye Gidiyor? [Röportaj]

İki yönlü bir alışveriş asistanı

Evet. Gelecekte bu tür uygulamalar kendi alışveriş listenizi oluşturmanıza izin verecek ve Payrov türevi uygulamalar mahallenizdeki marketlerden bu listedeki ürünleri en avantajlı fiyatlarla online olarak sipariş edebilecek. Şimdilik müşteri davranışınıza göre size ürün ve kampanya tavsiyelerinde bulunabiliyoruz. Yakında müşterinin kendi taleplerini karşılamasına izin veren, yani müşteri davranışını izlemenin yanı sıra müşteriyle iki yönlü iletişim kuran yazılımlara gelecek iş.

Sepetten çıkma oranını analiz etmeye bile gerek kalmıyor

Müşterinin sepetten çıkmasının çeşitli sebepleri var ama bunu analiz edemiyorsunuz (fiyat mı, rakip mi, sepette sorun mu var, psikolojik kredi kartı kullanmak istememek mi, çocuğu mu ağladı?). Bu bilgiye erişemiyorsunuz. En azından Payrov’un azalttığı oranlara bakarak bundan böyle şunu diyebileceğiz: Yüzde 2 azalmışsa, “Hımm, demek ki sepetten çıkma nedenleri arasında müşterinin e-ticaret sitesine abone olmak istememesi yüzde 2 pay sahibiymiş” diyebileceğiz. Bu noktada uygulamamızın içindeki bazı araçlara, kullandığımız algoritmaya ve güvenlik sistemlerimize patent aldık.

Globale açılmayı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle. Hem bölge ülkelerine hem de deniz aşırı ülkelere açılmayı düşünüyoruz. Bu konuda rekabetçiyiz çünkü eşimiz benzerimiz yok. Örneğin Aliexpress ürün sayfalarına kare kod yerleştirdi ve Aliexpress uygulamasıyla hızlıca satın alabilirsiniz diyor, ama bunun şöyle bir eksiği var. Kare kodu okuttuğunuz zaman mobil site açılıyor ve bu kez de mobil sitede, daha okunaksız bir form doldurarak banka kartı ve üyelik bilgilerini giriyorsunuz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*