13 Kasım 2018

PayTango’dan Ödeme Sistemlerinde Fütüristik Deneme: Parmak İzi Okuyucu

paytango
Mobil, sosyal ticaret ve online ödeme sistemlerine yeni yeni alışıyorken şimdi bir de parmak iziyle ödeme sistemlerinin üzerine yapılan çalışmalar tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının üzerinde soğuk duş etkisi yaratabilir.

YC destekli PayTango‘nun geliştirmekte olduğu sistem eğer hayata geçirilebilirse, artık alışveriş yaparken kredi kartlarına gerek kalmayabilir. Parmak izi okuyucu bir makinenin üzerinde çalışan 4 kişilik ekip, birkaç üniversiteyle beraber çalıştığı bu proje ile ilk olarak kampüslerdeki öğrencileri hedef aldı.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden mezun olmuş 4 girişimcinin bu projesi şu an için bu üniversitenin kampüs sınırları içindeki 3 noktada faal olarak bulunuyor. PayTango CEO’su Umang Patel, henüz ürünün prototip olduğunu ve geliştirmek için üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Parmak izi okuyarak ödeme işlemini tamamlayan bu sistem ise şöyle çalışıyor: Ödeme yapacak kişi işaret ve orta parmağını cihazın üzerine koyarak parmak izlerini okutuyor. Eğer kişi PayTango’nun sistemine kayıtlı değilse kredi kartını bu cihazın üzerinden geçirdikten sonra telefon numarasını da girerek kendini sisteme tanıtıyor. Böylelikle bundan sonraki alışverişlerinde otomatik olarak sadece parmak iziyle ödeme işlemi gerçekleştirebiliyor. Mağazanın satış noktasındaki donanım ve yazılımlara bağlanabilen bu cihaz ile ödenen tutar doğrudan satıcının sistemine aktarılıyor.

Bu sisteme 4 saat içinde kampüs genelinde 100 öğrencinin kayıt olduğunu da belirtmekte fayda var. Üniversite öğrencilerinin sık gittiği kafeterya ve restoranları ilk olarak hedef alan PayTango, ilerleyen dönemlerde bu sistemi spor salonu gibi yine öğrencilerin sık kullandığı alanlara taşımak istiyor.

Böyle bir sistemi kurmaktaki en büyük zorluklardan biri, bu sistemi kullanacak olan mağaza personelinin cihaz hakkında ne kadar bilgili olduğu ve bu cihazı nasıl kullanacağını bilip bilmemesi. Tamamen yeni bir sistem olması ve parmak izi gerektiriyor olması da kullanıcıların kafalarında soru işaretlerine neden olabilir. Bu gibi sorunlar nedeniyle de henüz prototip olan bu sistemin, eğer kullanıcıların ilgisini çeker ve talep görürse, ilerleyen günlerde tüm kampüs genelinde kullanıma açılması planlanıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. fatih der ki:

    Çok pratik ve güvenli gözüküyor. Şahsen ben ne kartlar ne de telefonla. Ödemelerimi parmağım ile yapmayı tercih ederim. Hatta mobile alışverişlerde bile çok pratik ve kullanışlı olabilir. Bana kalırsa bütün sistemlerin (toplu taşıma araçları, taksi , gbt 🙂 vb) parmak ile işlem yapma olayına girmesi gerekiyor.Çünkü bunun ötesi yok.

    • mesut der ki:

      doğru düşünmüşsün ancak başkalarının parmak izleri kolaylıkla çalınabilir sonuçta her yerde ellerimizi kullanıyoruz bu sistem olursa çok büyük güvenlik sorunu olur bence

Fikrini söyle

*