15 Kasım 2018

Güzer: PayU’nun 2013 Hedefi 1.000 Üye İş Yeri [2012/13 Dosyası]

Kargo firmaları ve altyapı sağlayıcılar gibi ödeme sistemleri de online alışveriş sırasında tüketicilerin gözlerinin önünde olmamaktan dolayı e-ticaret firmalarının kendileri kadar konuşulmazlar. Oysa onlar olmasaydı online alışveriş hem satıcı hem de alıcı tarafında bu kadar güvenilir, alternatifli ve hatta kolay olmazdı. Bu yüzden de #201213Dosyası başlıklı çalışmamızda ödeme sistemlerine de yer verdik.

Ödeme sistemleri tarafından ilk konuğumuz PayU ve Ülke Direktörü Y. Emre Güzer.

Dünyanın 13 ülkesinde, 15 binden fazla online işletmeye hizmet veren ve Türkiye’de Eylül 2011’de hazırlık aşamasına geçen PayU‘nun Ülke Direktörü olan Güzer, bundan sadece 6 ay önce faaliyetlerine başladıklarını ancak şimdiden 850’den fazla üye işyeri ile ortak çalıştıklarını ve 2013’teki planlarının bu rakamı 1.000’e çıkarmak olduğunu açıkladı: “Türkiye’de e-ticaret yapan her firmaya temas ederek, havayolu taşımacılığı şirketlerinden özel alışveriş kulüplerine, turizm şirketlerinden pazar yerlerine (marketplaces) kadar herkes ile çalışıyoruz; çalışmadıklarımızla da anlaşmak üzere görüşmeler yapıyoruz.”

Güzer: Türkiye’de MasterCard ve VISA’nın yasakladığı kategoriler dışında faaliyet gösteren şirketlerle çalışıyoruz. Markafoni, Zizigo, Misspera ve Ucuzu.com gibi aktif olarak çalıştığımız ve çalışmak için görüştüğümüz birçok önemli şirket var. MasterCard ve VISA’dan aldığımız izinler kapsamında e-ticaret yapan veya yapmak isteyen işletmelere tek sözleşme ile altı bankanın sanal POS’una bir günde ulaşma imkanı tanıyoruz.

100’ü aşkın sahtecilik (fraud) önleme filtresi, PCI DSS ve SSL sertifikalarına sahip üyelik gerektirmeyen ve özelleştirilebilen ödeme sayfaları, sahtecilik konusunda uzman ekibimizle işletmelerin ödeme süreçlerindeki risklerini (chargeback) en aza indiriyoruz. Sadece sahtecilik (fraud) önleme alanında hizmet sunduğumuz üye işyerlerimizde PayU sanal POS’ları ile çalışması zorunluluğunu aramıyoruz.

PayU’nun ve ödeme sistemleri sektörünün 2012’de sergilediği gidişatı ve 2013’teki olası durumu hakkında görüşlerini aldığımız Güzer, sektörü ve 2012 yılını kısaca şöyle tanımlıyor: “Ödeme sistemleri sektörü, getirdiği kolaylık ve güvenlik avantajlarıyla hem e-ticarete ivme kazandıran hem de hızla büyüyen e-ticaret pazarından güç alarak kendisi de her geçen gün gelişen bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. E-ticaret ve ödeme sistemleri özelinde, 2012 yılını pazardaki oyuncu sayısının arttığı, rekabetin yavaş yavaş başladığı gelişme dönemi olarak tanımlayabiliriz.”

2012 yılı içerisinde ödeme sistemleri alanında rekabetin artacağını beklediklerini belirten Güzer, PayU olarak rekabeti her zaman olumlu karşıladıklarını, rekabetin sektöre olumlu katkısı olacağını ifade etti. Güzer ödeme sektörünün özellikle farklı iş modellerine ve farklı teknolojilere odaklanmış olan oyuncuları oluşuna dikkat çekiyor ve rekabetle beraber ticaret hacimlerinin de artacağına inandığını belirtiyor.

2013 yılına dair beklentilerini sorduğumuz Güzer, yıl sonuna doğru ödeme sistemleri alanında bir takım kanunların yürürlüğe girmesini beklediklerinin altını çiziyor. 2013 yılının alışık olmadığımız yeni ödeme oyuncularının Türkiye pazarına giriş yaptığı bir yıl olacağını da iddia eden Güzer, yine de kredi kartı kullanımına bu kadar alışmış olan pazarın kısa vadede büyük değişikliklerden ziyade kredi kartı odaklı optimizasyonlara ve iyileştirmelere tanık olacağını düşünüyor.

Güzer: Şimdiye kadar yüzlerce işletme ile görüşme fırsatımız oldu. Bu görüşmelerden elde ettiğimiz içgörülerden hareket ederek Türkiye’de online ödeme sistemleri alanında iki temel sorun olduğunu söyleyebiliriz: Birincisi işletmelerin sanal POS alıp e-ticarete başlayamaması, ikincisi ise e-ticaret yapan küçüklü büyüklü birçok firmanın karşılaştığı ters ibraz (chargeback) sorunu.

Önümüzdeki dönemlerde de üye iş yerlerinin ticaret hacimlerini arttırmaları için bankalarla ve farklı firmalarla ortak çalışmalar ve bunun yanında isimlerini duyurmalarına destek olmak amacıyla iletişim faaliyetlerinde bulunacaklarını belirten Güzer, hedeflerinin Türkiye’deki e-ticaret sektörünün en güvenilir iş ortaklarından biri olup, geliştirecekleri yeni servislerle sektöre katma değer sunmak olduğunu ifade etti: “Türkiye’de elektronik ticaret yapan, yapmak isteyen hemen herkese temas ederek, iş yapış şekillerini ileriye taşımak arzusundayız.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Biz de Çay Dükkanı’nda PayU kullanıyoruz ve memnunuz.

    Özellikle e-ticarete hızlı başlamak isteyenler için çok uygun.

  2. Biz de Bebekoni ve Giyimarket alışveriş sitelerimizde PayU kullanıyoruz, şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadık. Sunduğu hizmetlerden, güvenlikten çok memnunuz. Yeni kurulan işletmelerin sanal POS konusunda yaşadığı sıkıntıları giderdikleri için teşekkürler. Ayrıca özelleştirilebilen ve site içine entegre edilebilen bir ödeme sistemi/sayfası olması çok büyük bir avantaj.

  3. İsmini Vermek İstemeyen İşletme der ki:

    Biz hemen her bankadan halihazırda Sanal POS kullanıyor fakat ödeme sayfalarımızı optimize edemiyorduk. Bulunduğumuz sektör dolayısıyla (tatil) son zamanlarda yaşadığımız dolandırıcılık vakalarında inanılmaz artışlar oldu. Bankalar buna önlem alamadıkları için; bizi PayU’ya yönlendirdiler. Şu an kendi POS’larımızı PayU’nun sistemi üzerinde kullanıyoruz.

    PayU dönüşüm oranlarımızı arttırdığı gibi, sahteciliğinde önüne geçti. İşin bu kısmını düşünmüyoruz artık.

  4. Uzun zamandır eticaret sitesi yapmak için uğraşıyoruz. En büyük korkumuz fraud ödemelerin altından nasıl kalkarız idi. Yazınızı okuduktan sonra PAYU ile irtibata geçmeye karar verdik. Umarım bahsedildiği kadar güvenli bir sistemdir ve bizim gibi piyasaya girmek isteyen ancak korkuları olan firmalar için faydalı olur.

Fikrini söyle

*