16 Kasım 2018

PayU, Türkiye E-Ticaret Girişimcilik Haritasını Yayınladı [İnfografik]

payu eticaret girişimcilik haritası
E-ticaret şirketlerine online ödeme hizmetleri sunan PayU, beraber çalıştığı şirketler arasında düzenlediği anket sonucunda Türkiye’nin e-ticaret girişimcilik haritasını çıkarttı. 2500 kişi arasından 550 şirketin geri dönüş yaptığı anket sonrasında çıkan sonuçlar arasında Türkiye’deki girişimcilerin %91’ini erkeklerin oluşturduğu ortaya çıkan bilgiler arasında yer alıyor.

Yaşlara göre dağılım ele alındığında ise girişimcilerin %46’sının 25 ile 34, %38’inin 35 ile 44 yaş aralığında olduğu görülüyor. 18-24 yaş aralığındaki girişimciler ise %5’lik bir bölümü oluştururken, girişimcilerin en çok bulunduğu şehir ise %57 ile İstanbul. Ankara, İzmir ve Bursa’da ise %6’şarlık bir dağılım söz konusu.

E-ticaret girişimlerinin büyük çoğunluğu küçük bir ekiple işlerini yürütüyor. 1-5 kişilik ekibe sahip olan girişimler %68’lik bir bölümü oluştururken, %13’lük bir kesimin 6-10 kişilik bir ekibi bulunuyor. 50 kişinin üzerinde bir personele sahip olan girişimlerin oranı ise %5.

Girişimler üzerinden en çok alışveriş yapılan saatler ise öğlen 12:00 ile 17:00 arasında değişiklik gösteriyor. En çok ihtiyaç duyulan personel ise %33 ile online pazarlama yöneticisi, %19 ile yazımlıcı ve %18 ile müşteri hizmetleri çalışanı.

En çok kullanılan ödeme sistemi ise %88 ile kredi kartı olarak öne çıkıyor. Mobil ödeme sonuçlarına dair veri de paylaşılan infografikte mobil ödemenin sadece %1’lik bir orana sahip olduğu görülüyor. Türkiye’deki kullanıcı alışkanlıkları arasında mobil ödemenin hala çok yerleşmediğini bu sonuçları ele alarak söylemek mümkün.

İnfografikte paylaşılan diğer bilgiler ise şöyle:

Türkiye E-Ticaret Girişimcilik HaritasıSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. PayU gerçekten güzel bir infografik hazırlamış. Sistemleri ve eticarete yaklaşımları da çok olumlu, sonuçta tamamen bankaların hakim olduğu acımasız bir bölümde eticaret firması sahiplerini rahatlatan bir yaklaşımları var.
    Teşekkür ederiz.

Fikrini söyle

*