17 Kasım 2018

PayU Türkiye’de E-Ticarete Mobil POS’la Daha Fazla Yatırım Yapacak

Payu-mobile_pos-mpos-eticaret-dijital_cüzdanGelişmekte olan ülkelerin e-ticaretin temeli olan fintech (finans teknolojileri) potansiyelini gösteren bir çalışma yayınlayan PayU, Türkiye’nin de yer aldığı Orta Avrupa, Doğu Avrupa, Güney Amerika, Hindistan ve Afrika’daki e-ticaret pazarlarını analiz etti. Dünyanın en büyük ödeme teknolojileri etkinliği olan Money20/20 Europe’ta yayınlanan çalışmada Türkiye ve bölgedeki e-ticaret yatırım fırsatları ortaya koyuldu.

E-ticarette kim daha hızlı büyüyor?

Verilere göre bugün e-ticarette en hızlı büyüyen kıta Afrika. Afrika fiber altyapı eksikliğini telafi etmek için mobil internet yatırımlarını ve dolayısıyla mobil ticareti teşvik eden yapısıyla ilginç bir gelişme gösteriyor. Özellikle Batı Avrupa desteğinden yararlanmış olan Güney Afrika nüfusunun yaklaşık yarısının akıllı cihaz kullanıyor olması bu bölgede e-ticaret potansiyelini artırıyor.

Dünyanın en büyük 3. internet kullanıcı portföyüne sahip Hindistan’da yurttaşların %50‘den fazlası mobil interneti tercih ediyor. Ayrıca Flipcard gibi milyar dolarlık birkaç e-ticaret devinin egemen olduğu Hindistan e-ticaret pazar yeri konusunda çok ileri ve web sitesi, hatta mobil site yerine, e-ticaret şirketlerinin büyük çoğu büyük pazar yerlerinin mobil uygulamalarından satış yapıyor.

İlgili yazı: Hindistan’da Markalar Site Kapatıyor ve Mobil Uygulamaya Geçiyor

Kim, hangi ödeme araçlarını kullanıyor?

Ukrayna’da elden teslim ve nakit ödeme hâlâ geçerli bir seçenekken dünyanın farklı ülkelerinde farklı tercihler geçerliliğini koruyor. Kredi kartı penetrasyonu ve bankacılık hizmetlerine erişim düşük olduğu için alternatif ödeme araçlarının kilit rol oynadığı Güney Amerika’da ise nakit alışverişlerin %50’den fazlası ise PayU üzerinden yapılırken Polonya’da online alışverişlerin %80’inden fazlası para transferi ile gerçekleştiriliyor.

Payu-mobile_pos-mpos-eticaret-dijital_cüzdan

PayU mobil uygulaması akıllı telefoni mobil POS cihazına dönüştürüyor.

Türkiye taksit seviyor

Batı Avrupa gibi olgun pazarlara göre daha fazla getiri sağlayan Orta ve Doğu Avrupa’ya yönelik PayU verilerinde 2015 yılında %44 olan akıllı telefon penetrasyonunun bu yılsonunda %52’ye, 2018’de ise %62’ye ulaşması bekleniyor. PayU’ya göre 2020 yılında Euro Bölgesi %1,6 oranında Orta ve Doğu Avrupa ise %2,6 oranında büyüme sergileyecek. Bu bölgede yer alan Türkiye’de ise online alışverişlerin %55’inde taksitli ödeme tercih ediliyor.

PayU Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Müdürü Mario Shiliashki, konuyla ilgili açıklamasında PayU’nun yerel çözümler üreterek her bir pazara uygun ödeme çözümleri sunduğunu belirterek şunları söyledi: “PayU olarak her zaman beklentilerin ötesine geçmeyi hedefliyor ve insanların online alışveriş yöntemlerini yeniden şekillendiriyoruz. Hızla büyüyen pazarlarda 2,2 milyar potansiyel tüketiciye karşın, bu kitlenin %60’nın bankacılık ürünlerine erişimi bulunmuyor. Biz de buradaki tüketicilere en modern çözümleri sunarak taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. PayU’nun 2016 yılı stratejisi; Hindistan, Güney Amerika ve Doğu Avrupa bölgesi gibi finansman ihtiyacı bulunan bölgelerdeki tüketicilere ve KOBİ’lere hizmet sunarak global ve yerel varlığımız güçlendirmek.”

“Lisans sürecinin başında yaptığımız yatırımlarla tüm sunucularını Türkiye’ye taşıyan ilk ödeme kuruluşu olduk. Türkiye, dinamik ve yenilikleri yakından takip ederek uygulayan bir ülke. Buradaki ekibimizi bu yıl itibariyle 40 kişiye çıkardık. Bu, Türkiye ekonomisinin sunmuş olduğu potansiyele olan inancımızın bir yansıması olup şu ana kadar yaptığımız yatırımların artarak devam edeceğinin de göstergesidir.”

İlgili yazı: E-Ticarette Güvenli Elektronik Para Devri: 10 Soruda “Param” Nedir? [Röportaj]

Mobil POS yaygınlaşacak

PayU Türkiye Ülke Direktörü Emre Güzer de açıklamasında, PayU’nun büyümekte olan ülkelere yaptığı yatırımların Türkiye’deki işyerlerini de olumlu etkilediğini vurguladı. Naspers’ın geçtiğimiz dönemde BRIC ülkeleri arasına Nijerya ve Türkiye’yi eklemesinin ülkede farklı sektörlerde yapılacak yatırımların önünü açtığının altını çizen Emre Güzer, birincil önceliklerinin tüketici ihtiyaçlarını iş ortaklarının desteğini alarak teknoloji ile yeniden şekillendirip işyerlerine ve müşterilerine yeni servisler sunmak ve ekosistemi kalkındırmak olduğunu belirtti. Güzer sözlerine şöyle devam etti:

“Basit bir Sanal POS altyapısından ziyade, işletmelerin tüm ödeme ihtiyaçlarını eksiksiz karşılamaya yönelik birçok ödeme aracını senkronize bir şekilde ekosisteme kazandırmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz dönemde sunduğumuz gerçek zamanlı havale çözümünü ve mobil POS uygulamasının yanı sıra finansal servislere erişim imkanı olmayan müşterilerin online ödeme yapabilmesini sağlayacak bir ödeme servisi de sunacağız. Yakın zamanda kapıda ödemelerde yaşanan aksaklıkları da gidereceğiz.”

“Amacımız şu an sayıları 4 milyona yaklaşan ve internetten sıkça alışveriş yapan kişi sayısını 10 milyona taşıyacak projeler geliştirmek. Türkiye’de e-ticaret sektörünün kalkınmasına yönelik çeşitli adımlar atıyoruz. Farklı ödeme araçları sunmanın yanı sıra Türkiye’deki PayU üye işyerlerinin, farklı global ödeme kuruluşlarıyla işbirliği sağlayarak onlarca farklı ülkeye satış yapabilmesinin önünü açtık. Böylece Türkiye ekonomisine de itici güç sağlamayı umuyoruz.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*