20 Kasım 2018

Pazarda 105 Milyon Z Kuşağı Aktif

 

Daha önceki 90’larda doğan ve son yıllarda eline satın alma gücü geçen Y ve Z nesline yönelik pazarlama çalışmaları yaparken nelere dikkat etmek gerektiğine değinmiştik.

İnternet’in günlük hayatta yoğun olarak kullanılması tüketicilerin alışveriş davranışlarını önemli ölçüde etkiledi. Sosyal medya ve internet kullanımının artmasıyla beraber özellikle mağaza, online ve mobil uygulamalar alışverişe farklı bir anlam kazandırdı. Bu da teknolojinin içine doğmuş Z kuşağı tüketicilerin alışveriş deneyimlerindeki beklentileri büyüttü.
milennials-marketing-infographic_01 (2)- yeni

1996- 2010 arasında doğanları kapsayan ve dünya nüfusunun yüzde 18′ini oluşturan Z kuşağı aynı zamanda dijital nesil olarak da adlandırılıyor. Yani dünya genelinde 105 milyon Z kuşağı pazarda aktif. Çünkü bu kuşak bilginin ve zamanın hızına çok kolay adapte olabilmeleriyle dikkat çekiyor. Tüketim alışkanlıkları bir önceki kuşağa benzemeyen bir kuşak olarak da nitelendiriliyor. Dünya genelinde 5 yıl içinde e-ticaret potansiyelin daha da artacağı tahmin edilirken, geçen süre içinde iş gücüne katılacak olan bu kuşak e-ticaret için büyük bir potansiyel taşıyacak.

milennials-marketing-infographic_02

Dünya genelinde e-ticaretin hacmi genişlese de şaşırtıcı bir şekilde Z kuşağı hala mağazalardan alışveriş yapıyor. Bu kuşağın yaklaşık yüzde 80’ni alışveriş yapmadan önce araştırma yapmayı önemsiyor. Ama alışveriş yapmayı tercih ettikleri mağazanın indirimleri ve bilgilerini mobil aktivasyonları kullanarak öğreniyorlar. Ayrıca yüzde 53’ü favori perakende markalarından alışveriş yaparken alışveriş deneyiminin kusursuz olduğunu düşünüyor.

Türkiye içinde yukarıda anlatılan durum farklı değil. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) edinilen bilgilere göre, 2012 yılında yapılan nüfus sayımında Türkiye’de nüfusun ciddi bir kısmı Y ve Z kuşağından oluştuğu ortaya konuldu. Buna paralel olarak Z kuşağı 2023 yılında nüfusun yüzde 20’sini oluşturacağı tahmin ediliyor. Genel nüfusun %16,6’sını oluşturuyor.
Bu veriler gelecek dönemde online alışveriş için kilit nokta olma özelliğini taşıyor. Türkiye’de e-ticaret hacmini önümüzdeki yıllarda 250 milyar TL’ye çıkabileceği konuşulurken, teknolojinin içine doğmuş Z kuşağı Türkiye içinde büyük bir potansiyel teşkil ediyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*