14 Aralık 2018

Pazarlamacılar İçin E-posta mı Facebook mu Daha Değerli?

facebook ve e-posta yazı
Bu yazı geçtiğimiz hafta EticaretMag E-Bülten üyelerine gönderilmiştir. Her hafta yalnızca üyelere, ücretsiz olarak gönderilen EticaretMag E-Bülten’e abone olmak için tıklayınız.

Dijital pazarlama söz konusu olduğunda e-posta pazarlama ve Facebook’un en çok başvurulan yöntemlerde olduğunu biliyoruz. Peki, pazarlamacılar reklam ve pazarlama çalışmalarında hangisine daha çok önem veriyor?

Bu sorunun cevabını çok uzatmadan vermek gerekirse, yanıt “e-posta pazarlama”. Pazarlamacıların e-postayı seçmelerinin arkasında ise birçok farklı neden bulunuyor. Bu yazımızda bu nedenlerin üzerinden kısa duracağız.

Sosyal ağlardaki reklamlarda reklam verenler limitlemiyor

Pazarlamacıların e-postayı tercih etmelerindeki en büyük nedenlerden biri, sosyal ağların ve tabii ki Facebook’un reklam koşulları ve limitleri bulunuyor. Pazarlamacılar bu limitler doğrultusunda reklamlarını hazırlamak zorundalar ve burada istedikleri tüm detayları, istedikleri şekilde kullanıcılara sunamıyorlar ve belli sınırlar dahilinde kullanıcılara ulaşabiliyorlar.

Ancak e-posta bu limitleri ortadan kaldırıyor. Reklamverenler email marketing ile kullanıcılara diledikleri gibi ulaşabiliyorlar. Kelime ya da alan kısıtlaması olmadan, istedikleri şekilde e-postalarını düzenleyerek, kullanıcılara ulaşabiliyorlar.

E-posta pazarlamayı ölçümlemek daha kolay

Pazarlamacıların Facebook yerine e-postayı tercih etmelerinin nedenlerinden biri de daha kolay ölçümleme yapılabiliyor olması. Reklamverenler sosyal ağlarda verdikleri reklamları ne kadar geri dönüşüm sağladığını tam olarak ölçümlemekte zorluk çektikleri için e-posta pazarlamaya daha fazla ağırlık veriyorlar.

E-posta üzerinde hangi linklerin tıklandığını, sayfanın hangi bölümlerinin dikkat çektiği ve ürün bazında hangi ürünlerin daha çok ilgi çektiğini ölçümleyebilen markalar bu sebeple e-posta pazarlamayı tercih ediyor.

E-posta markalara kişiselleştirme imkanı sunuyor

Facebook reklamlarında son dönemlerde hedefleme seçeneklerinin genişlemesi ve markayla daha ilgili kullanıcılara ulaşmayı sağlayan özellikler öne çıkıyor olsa da, e-postalar markalara kişiselleştirme için daha çok fırsat sunuyor.

Hem kullanıcıya özel kişiselleştirme e-postalarla yapılabiliyorken, markalar e-postalarda kendi kurumsal kimliklerini de daha iyi yansıtma fırsatı buluyorlar.

Sosyal ağların dinamikleri çok sıkı değişebiliyor

Facebook’un yeni haber akış algoritmasını yayınlamasının ardından, kullanıcıların ana sayfalarında iletilerin hangi sıklıkta ve ne şekilde görüneceği değişmişti. Bu ve benzeri güncellemeler nedeniyle sosyal ağların dinamikleri ve kuralları değişebiliyor.

Fakat kullanıcılar e-postalarını düzenli olarak kontrol ediyorlar ve bu tür güncellemeler e-posta pazarlamasında markalara ayak bağı olmuyor ve sürekli olarak strateji değiştirmelerine neden olmuyor. Düzenli olarak kullanıcıların e-postalarına bakmaları da markaların e-postaya yönelmesinde etkili bir neden olarak öne çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. sercan der ki:

    facebukta geyikten başka ne olabilirki?

Fikrini söyle

*