18 Kasım 2018

Pazarlamacılar Sanal Gerçekliği Keşfediyor

sanal gerçeklik

Facebook tarafından sarın alınan Oculus Rift’inki gibi sanal gerçeklik sistemleri henüz yaygın bir kullanım alanı bulamadı. Ancak bazı öncü pazarlamacılar, bu teknolojiyi yeni iş ortakları ve deneyim öncüleri bulmak için kullanıyorlar.

Turizm ve perakende şirketleri sanal gerçeklik teknolojisini fuarlarda ve konferanslarda işlerini getireceğini düşündükleri kişileri etkilemek ve kapsayan bir deneyim yaratmak için yavaş yavaş benimsiyorlar.

Turizm Acentesi

oculus9n-5-web

Geçtiğimiz yılın sonlarında, Kanadalı Destination British Columbia turizm acentesi 474 bin dolar harcayarak, tur düzenledikleri bölgenin bir sanal gerçeklik kopyasını hazırlatarak müşterilerine “kendi maceranı kendin seç” tarzında bir deneyim yaşatıyorlar. Kullanıcılar “yolculuklarına” bir teknenin içinde başlıyor ve orman gezintisi veya fok balığı gözlemi arasında seçimler yapabiliyorlar.

Ajans, bu içeriklerini yıl içinde 10 farklı fuarda göstermeyi planlıyor. Destination BC’nin Küresel Pazarlama Başkan Yardımcısı Maya Lange “Farklı pazarlarda grup turları yapan bir çok kişi var ve bu içeriğimiz ile British Columbia bölgesine daha çok bu grupları çekebileceğiz” diyor. Bunun için yapılan toplam amsraf 30 snaiyelik bir televizyon reklamından daha az ve normal bir videoya göre çok daha ilgi çekici.

Oculus Rift gibi benzer teknolojilerin önümüzdeki fuarlarda da artarak kullanıcılara sanal gerçeklik deneyimleri yaşatması bekleniyor.

Arazi Botu Firması

1_105

Wolverine Worldwide Inc. şirketlerinden arazi botu üreticisi Merell, oldukça tesirli bir niş kitleye hitap etmek için sanal gerçeklik teknolojisinden yararlanıyor: Genç hipsterlar. Geçtiğimiz yıl Sundance Film Festivali’nde gösterilen interaktif bir “yürüme deneyimi” sanal gerçeklik ortamı için firma 1 milyon dolar harcamış. Amaç, piyasaya yeni çıkartacakları botlarını tanıtmak.

Sanal gerçeklik stüdyosu Framestore ile çalışan Merell, kullanıcıları 3 metrelik bir alanda İtalya’nın Dolomite bölgesindeki bir asma köprünün üzerinde yürümeye davet ediyor.

Merell’in Başkanı Gene Mcarthy “Asma köprünün üzerinde iki adet kalas eksik. Kullanıcıların aslında beton bir zemin üzerinde yürümelerine rağmen nasıl o eksik kalasların üzerinden geçmeye çalışmalarını seyretmek ilham verici” diyor. Festivalin gerçekleştiği haftasonu boyunca binden fazla kişi bu deneyimi yaşamak için sıraya girmiş. sıraya girenler arasında iki saatten fazla bekleyenler olduğu da belirtiliyor.

“Basılı yayınlara göre bu büyük bir devrim, çünkü markayı duyusal ve duygusal bir şekilde müşterinin algılayabilmesini sağlıyor” diyor McCarthy. Şirket şimdi benzer bir deneyimi cep telefonu üzerinden yaratmaya çalışıyor.

Seyahat Firması

Oculus-Bluewater-Staff

İngiliz seyahat firması Thomas Cook Group PLC, İngiltere, Belçika ve Almanya’daki acentelerinde müşterileri sanal gerçeklik deneyimlerini görmeye davet ediyor. İçerik pazarlama bütçesinden 23 bin dolar harcayan şirket, Yunanistan’daki otellerin iç mekanlarını dolaşmaya veya Manhattan üzerinde helikopterle dolaşmaya imkan tanıyan sanal gerçeklik içerikleri üretiyor.

Şirketin dijital bölümü başkanı Marco Ryan, müşterilere “göndermeden önce göstermek” deneyiminin çok önemli olduğunu belirtiyor. Bu deneyimi yaşayan müşteriler otel veya seyahat paketlerini yükseltmek konusunda daha istekli oluyorlar. Şirket şimdi bu geri dönüşleri öngörüsel analizler ile destekleyerek ölçümlemek istiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] konferanslarında ve fuarlarda kullanılmaya başladığının haberini daha önceden yapıp, bazı vaka incelemelerini […]

Fikrini söyle

*