19 Kasım 2018

Pazarlamacılara Göre En Önemli Sosyal Medya Stratejisi Blog Kullanımı

Sosyal medya stratejileriSosyal medya pazarlamasını profesyonel iş tanımı olarak kabul edenlerin birçoğu, bu işte ortalama üç yılı arkalarında bıraktı. Bu alanda çalışanların, şu ana kadar başarılı olan ya da olmayan onlarca strateji bulunuyor. Şirketin bulunduğu sektör, hedef kitlesi, pazar durumu gibi birçok parametre sosyal medya stratejisini değişmesine sebep olsa da, Amerika’da yapılan bir araştırma en etkili stratejileri ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz ay danışmanlık ajansı Ascend2‘nun pazarlama profesyonelleri üzerinde yaptığı araştırmada sorular, B2B(Business to Business) ve B2C(Business to Consumer) başlıklarında toplanıyor. Araştırmadaki bulgulara göre, sosyal medyanın en faydalı olduğu konu, katılımcıların B2B’de yüzde 43, B2C’de yüzde 55 oranlarında yanıt verdiği tüketiciyle olan etkileşimi arttırması. Sosyal medyanın web site trafiğini arttırdığını düşünen profesyonellerin yüzde 47’si oranın B2C açısından böyle olduğunu söylerken, yüzde 37’si B2B cevabını veriyor. Araştırmanın bu kısmında dikkat çeken yanıt ise, katılımcıların yalnızca yüzde 7’sinin sosyal medyanın pazarlama masraflarını azalttığını düşünmesi.

Sosyal medyada uygulanması gereken stratejinin ne olduğu sorusuna blog/makale oluşturmak yanıtını veren katılımcıların yüzde 40’ı içeriğin B2B, yüzde 36’sı ise B2C alanında kullanılması gerektiğini düşünüyor. Detaylı rapor ve araştırmaların sosyal medyada paylaşılması gerektiğini düşünenlerin sadece yüzde 8’i tüketicinin de görmesi gerektiğini söylerken; yüzde 32’si B2B’de yayınlanıp, iş dünyasının bu rapor ve araştırmaları bilmesi gerektiğinden söz ediyor.  Markaların, sosyal ağlarda kendi ürettikleri videolarla kullanıcının karşısına çıkmalı diyenlerin oranı hem B2B hem B2c’de yüzde 29.

Araştırmada dikkat çeken diğer bulgular ise şöyle;

• Tüketicinin sosyal medyada markanın blogunu görmesi gerektiğinden bahsedenlerin oranı yüzde 3.

•Katılımcılara göre, sosyal medya paylaşımlarından en zor olanı video içeriği oluşturmak.

•Sosyal medyanın ”call center” masraflarını azalttığını düşünenlerin oranı yüzde 3.

social mediaSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*