16 Kasım 2018

Pazarlamada Bilmeniz Gereken 5 Yeni “Gelen Pazarlama” Trendi [Araştırma]

Gelen_pazarlama

Size bir sır verelim: Satışları artırmak istiyorsanız pazarlama trendlerini değil, pazarlama rakamlarını takip edin. Böylece pazarın 5 yıl sonra nereye gideceğini görür ve e-ticarette ona göre yatırım yaparsınız. Bu yazıda HubSpot Gelen Pazarlama 2015 raporunu baz alarak pazarlama müdürlerinin bilmesi gereken en önemli 5 gelen pazarlama trendini anlatıyoruz:

Trend 1: Gelen pazarlama hem yaygınlaşıyor hem de gittikçe daha etkili bir pazarlama kanalı oluyor.

Son 5 yılda ortaya çıkan bu trend, şirketlerin yüzde 75’inin gelen pazarlamadan ve yüzde 25’nin giden pazarlamadan yararlandığını gösteriyor.

Giden pazarlamada en çok kullanılan taktik ödemeli reklamlar. Ayrıca ek bütçeniz olması durumunda giden pazarlamanın da etkili bir taktik olduğu görülüyor. Ancak, şirket gelirlerini artırmak için bunun mutlaka gelen pazarlama stratejisiyle desteklenmesi gerekiyor.

Trend 2: Şirketler potansiyel müşteri üretmek için içerik pazarlamadan yararlanıyor ve çekici, hedef kitleyle alakalı, orijinal içerik üretiyor.

Gelen pazarlamada müşteriyi satış hunisine yönlendirmek için düzenli olarak dikkat çekici içerik üretiliyor. Bu içerik video, webcast, blog yazısı gibi farklı şekillerde üretilebilir ve farklı pazarlama kanallarından sağlanabilir.

Şirketlerin yüzde 39’u içerik yazmak için dış kaynak kullanıyor. Çünkü sadece dahili kanallar kullanarak farklı formlarda çok sayıda içerik üretip yayınlamaları zor. Dış kaynak derken konuk yazarlar, serbest çalışanlar, ajanslar ve içerik bulutu firmalarından yararlanıyorlar.

İlgili yazı: İçerik bulutu ürün sayısını 2’ye katladı

Trend 3: En yüksek yatırım getirisi sağlayan lider pazarlamacılar pazarlama otomasyonuna yatırım yapıyor ve satış yazılımları kullanıyor.

Sonuçta yatırım getirisi elde edip etmediğinizi görmek için satış ve pazarlama faaliyetlerini izlemek gerekiyor. Bu da A/B testlerinden büyük veri toplamaya kadar her alanda yazılımlardan yararlanmak gerektiğini gösteriyor.

Eskiden pazarlama direktörleri web sitesi içerik yönetimi sistemi (CMS), blog yazılımı, sosyal medya tarama-takip yazılımları, e-posta pazarlama yazılımları, analiz ve CRM yazılımlarını bir arada kullanıyor ama doğru pazarlama kararları almak için gereken bilgilerin tümüne erişemiyordu.

Yeni satış ve pazarlama yazılımları ise yukarıda sıraladığımız tüm kanallarda birbiriyle ve e-ticaret platformlarıyla konuşarak bütün analiz bilgilerini sağlıyor. Nitekim Orta Ölçekli Pazarlar 1015 Pazarlama Direktörü Borsası’na göre pazarlama müdürlerinin yüzde 84’ü önümüzdeki 24 ayda pazarlama ölçümü, hesap verme sorumluluğu ve yatırım getirisi alanlarına bütçe ayıracak. Yüzde 56’sı ise bunu önümüzdeki 6 ayda yapacak.

gelen_pazarlama 2

Trend 4: Satış ve pazarlama ekipleri birleştirilerek bir Gelir Ekibi kuruluyor.

Kısacası şirketler bu işe satış bakar demekten vazgeçiyor ve sosyal medya pazarlamasıyla birlikte satış ve pazarlama ekiplerini birleştiriyor. Bu bağlamda satış ekibinin karşılaştığı en büyük iki zorluk daha fazla iş bağlamak ve satış hunisinin etkililiğini artırmak. Bunu becermenin yolu ise pazarlama kanalının çok sayıda kaliteli potansiyel müşteri getirmesi.

Bu bağlamda şirketlerin en büyük iki önceliği irtibata geçilen kişileri / potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmek ve elbette potansiyel müşteri sayısını artırmak. Pazarlama direktörleri her ikisinde de önemli rol oynuyor: Pazarlamayı satışa yönlendirmek.

Google ZMOT çalışmasına göre ortalama bir müşteri kiminle iletişime geçeceğine karar vermeden önce 11 farklı içeriği tüketiyor. İşte bu 11 içeriği bilmeniz ve müşteriye dönüşüme yönelik ideal içerik sunmanız gerekiyor. Oysa şirketlerin satış ve pazarlama departmanları farklı mentalite ile çalışıyor ve tam da bu nedenle Gelir Ekipleri olarak birleştirilmeleri işe yarıyor.

Trend 5: Şimdi de en çok para kazandıran pazarlama müdürlerinin 5 taktiğini sıralayalım:

  • Gelen pazarlama yapın: Çünkü şirket büyüklüğü ve pazarlama bütçesi ne olursa olsun gelen pazarlama giden pazarlamadan daha çok kazandırıyor. Buna ödemeli reklamcılık da dahil.
  • Pazarlama yatırım getirisini izleyin: En başarılı pazarlamacılar yatırım getirisini izlemek, raporlamak ve optimize etmek için pazarlama otomasyonu yazılımına yatırım yapıyor. Böylece minimum pazarlama bütçesiyle maksimum gelir sağlıyorlar.
  • Gelen pazarlama satışları arttıkça bütçeyi büyütün: Pazarlama bütçenizi büyüterek sürekli gelir akışını artırmak için gelen pazarlama başarılarından yararlanın.
  • İçerik yazmak için iç ve dış kaynaklardan yararlanın: Genellikle pazarlama kadroları tek başına hem gelen trafiği artıracak, hem potansiyel müşteriye dönüştürecek hem de bunları müşteriye dönüştürecek kadar çok içerik üretemez. Dış kaynak kullanın.
  • Pazarlama analiz raporlarını haftada 3 kez kontrol edin: Pazarlama uygulamalarında neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını görmeniz gerekiyor. Ne olduğunu anlamak için ay sonuna kadar bekleyemezsiniz. Aynı zamanda hemen tedbir almak için işinize yarayan, analiz edilmiş veriler kullanmanız gerek.

Dijital pazarlama, sosyal medya pazarlaması, e-ticaretin birleştiği, satış ve pazarlama ekiplerinin birbirine entegre edildiği günümüz dünyasında gelen pazarlamadaki 5 yeni trendden yararlanarak satışlarınızı artırın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*