14 Kasım 2018

Pazarlamada Meerkat Kullanmanın 7 Yolu

screen322x572Meerkat adını şimdiye kadar duymuş olabilirsiniz. Duymayanlar için kısaca özet geçelim: Meerkat, canlı video aktaran bir sosyal video uygulaması. Ben Rubin tarafından geliştirilen uygulama getirdiği potansiyel ile bir anda popüler oldu.

Resmi çıkışını bu ay yapan Meerkat 120 binden fazla kullanıcıya ulaşmış durumda. 120 bin çok az görülebilir, ancak bu rakama bir kaç gün içinde ulaşıldı. Uygulama şimdilik yalnızca iOS cihazlar için var.

Meerkat aslında çok basit bir iş yapıyor: Mobil cihazınızdan kaydettiğiniz videoları canlı olarak Twitter üzerinden yayınlıyor. Kullanıcılar da sizin canlı yayınınıza bağlanıp seyredebiliyor, yorum yapabiliyor ve aslında bu canlı yayın normal bir tweetmiş gibi Twitter’da paylaşabiliyorlar.

Yani Twitter’daki tüm takipçi kitlenize ücretsiz, interaktif canlı yayın yapabiliyorsunuz. Bu işlevselliği kullanarak pazarlama alanında yapabileceğiniz bir kaç yöntem geldi.

 

Demolar

Demolar, kullanıcılara ürününüzü veya hizmetinizi nasıl kullanacakları hakkında bilgi vermek için genellikle tercih edilen yöntemlerdir. Ürünün veya hizmetin çıkışında bir video, kullanıcıları etkileşimde tutmak için haftalık videolar hatta günlük videolar yayınlayabilirsiniz.

Etkinlikler

Eğer bir etkinlik düzenliyorsanız, tüm potansiyel katılımcıların gerçekten bu etkinliğe katılması genellikle mümkün değildir. Ancak katılamayanları da etkinlikte neler olup bittiğinden haberdar etmek gerek. Örneğin bir sektörel konferansta, konuşmaları canlı yayınlayabilirsiniz. Doğru hashtag kullanımı ile Twitter camiasını cnalı yayınınıza çekebilirsiniz.

Ürün lansmanları

Aynı etkinliklerde olduğu gibi, ürün lansmanlarında da neler olup bittiğini tüm müşterilerinize gösterebilirsiniz. Apple’ın meşhur ürün lansmanlarını Twitter üzerinden interaktif bir şekilde etkileşimli ve canlı yayınladığını bir düşünün. Şimdi bu düşündüğünüzü kendi şirketinize uygulayın.

meerkatPromosyonlar ve indirimler

Zurnanın zırt dediği yer burası. Twitter kullanıcıları markaları zaten en çok promoson ve indirim haberleri için veya indirim kodları için takip ediyorlar. Meerkat ile hem diğer markalardan farklı bir promosyon stratejisi oluşturabilirsiniz, hem de bu yeni teknolojiyi deneyimlemek isteyen kullanıcılarınıza örnek olabilirsiniz. Meerkat yalnızca canlı yayına izin verdiği için takipçileriniz bir sonraki videonun ne zaman çıkacağını ve videoda bir promosyon olup olmayacağını merakla bekleyecekler ve böylece kullanıcı etkileşimi artacaktır.

Röportajlar

Canlı röportajlar ve son zamanlarda yaygınlaşan “Bana ne isterseniz sorun” tarzı interaktif yayınlar, marka şeffaflığınızı ve sektörel duayenliğinizi göstermenin en iyi yollarından biridir. Hiç kimse bir sosyal platformda aslında bir robot ile konuştuğunu düşünmek istemez. Şirketinizin insan tarafını kullanıcılarınıza göstermek marka saygınlığınızı artıracaktır.

İpuçları ve rehberler

Ürün satan sitelerin büyük çoğunluğu bir “Sık Sorulan Sorular” sayfasına sahip. Meerkat, genelde statik duran bu sayfanın daha insancıl ve interaktif bir şekli olarak kullanılabilir. Hatta bunları haftalık düzenli periyotlarda yayınlayarak kullanıcı etkileşimini artırabilirsiniz.

Hikaye anlatımı

Herkes sevdiği bir markanın nasıl bugünlere geldiğini öğrenmek ister. Canlı yayınlar ile takipçilerinize daha otantik bir şekilde neyi neden yaptığınızı anlatabilirsiniz. Ayrıca canlı videolar ile örneğin şirketinizin genel merkezini gezdirebilir, işlerin nasıl yürüdüğünü gösterebilir ve çalışanlarınız ile tanıştırabilirsiniz. Müşteriler her zaman marka şeffaflığını tercih ederler ve Meerkat bu konuda inanılmaz fırsatlar sunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*