17 Kasım 2018

Pazaryeri Odaklı E-ticaret Şirketleri Yeni Yasayı Tartışacak

Türkiye’de 27 Haziran’da yürürlüğe girecek olan 6493 nolu “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu”na göre 27 Haziran 2015 tarihinden itibaren satıcı, hizmet verenler ile tüketicileri buluşturan emanet modelli sanal pazar yerleri ödeme hizmeti sunamayacak. E-ticaret sektörünün son günlerde odaklandığı bu konu, ülkemizdeki e-ticaret trafiğinin ve cirosunun önemli bir bölümünü oluşturan pazar yeri modeliyle çalışan e-ticaret sitelerini olduğu kadar; milyonlarca satıcıyı, tüketiciyi ve ekonomimizi de yakından ilgilendiriyor. Yasayla birlikte ortaya çıkan çok sayıda soru da hala cevabını arıyor. Bu belirsizliği gidermek adına, BDDK’dan konunun uzmanlarının ve pazar yeri modeliyle çalışan çok sayıda e-ticaret şirketinin temsilcisinin katılımıyla 17 Haziran günü İstanbul Edition Otel’de önemli bir toplantı gerçekleştirilecek.

17 Haziran günü İstanbul Edition Otel’de gerçekleştirilecek “27 Haziran, Pazaryeri Tabanlı E-Ticaret Şirketleri İçin Ne Kadar Kritik?” başlığına sahip ve katılımın ücretsiz olduğu toplantının gündemi, konuşmacıları hakkında www.iyzico.com  adresinden bilgi alınıp, etkinliğe kayıt olunabiliyor.

İlgili Yasa Ne Diyor?

6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun, ödeme kuruluşlarının faaliyetleri için BDDK’dan lisans almaları gerektiğini söylüyor. Alıcı ve satıcıların buluşmasını sağlayıp birbirleriyle güvenli alış-veriş yapmalarına imkan veren pazaryerlerinde de alıcıdan ödeme almayı, alış-verişin gerçekleşmesi sırasında ödenen tutarı güvenli bir şekilde tutmayı ve başarılı gerçekleşen operasyondan sonra tutarı satıcıya gönderme kısımlarını lisanlı bir ödeme kuruluşunun gerçekleştirebileceğini belirtiyor.  Teorik olarak 28 Haziran günü emanet modeliyle çalışan pazaryerlerinin kendilerine ait sanal POSları olmaması gerekiyor.

Etkinlik Programı

09:30-10:00 Kayıt ve kahve

10:00-10:10 Açılış konuşması, Barbaros Özbugutu, iyzico CEO

10:10-10:30 BTS Hukuk, Avukat Tuğrul Sevim – “6493 numaralı kanunun gerekçesi nedir ve neden Pazaryeri iş modellerini de kapsamaktadır?”

10:30-10:50 BDDK Hukuk Dairesi Başkanı Av. Dr. Mehmet S. Yurtçiçek – “BDDK’nın Pazar Yerlerine Başkışı ve Yasa ne Diyor”

10:50-11:10 Kahve Molası

11:10-11:30 iyzico CPO’su Hakan Erdoğan, “Pazaryerleri özelinde altyapı ve ödeme akışlarıyla ilgili uygulanması gereken en doğru stratejiler”

11:30-11:50 Sanal pazaryeri alanında faaliyet gösteren sürpriz bir girişimci ise yaşadığı sektörel tecrübeleri ilk ağızdan paylaşacak

11:50-12:15 Soru & Cevap

12:15-13:30 Networking & Öğle YemeğiSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*