16 Kasım 2018

Perakende Deneyiminde Artırılmış Gerçeklik Dönemi

Artırılmış gerçeklik (Augmented reality) sisteminin yakında online perakendeciler için de kullanılabilir durumda olacağı bildirildi.

Son zamanların en heyecan verici gelişmelerinden olan ve yakın gelecekte alışveriş yapma tarzında radikal değişiklikler getirmesi beklenen Augmented reality teknolojisine daha şimdiden bazı firmalar ayak uydurmaya başladı bile. ABD’li ünlü giyim mağazası Bloomingdale, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen New York Moda Haftası’nda denediği yeni teknolojiyle donatılmış Swivel adını verdikleri görsel deneme kabinlerini görücüye çıkardı. Buna göre, mağazaya kurulan bir kiosk’un önüne geçen müşteri satın almak istediği ürünün kendi üzerinde nasıl durduğunu giymeden görebiliyor. İnternete bağlı olan kiosk ekranındaki sekmeler yardımıyla ise müşteri; e-posta veya sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarıyla bu görüntüleri paylaşabiliyor.

Bu teknolojinin nasıl çalıştığına bir göz atarsak; interaktif kiosk ekranının önüne geçen müşterinin vücudu, bir sensör tarafınından taranıp, görüntüsü standart bir video sohbet kutusuna benzeyen ekranın ortasında görüntüleniyor. Müşteri ekranda gördüğü giysilerden beğendiğini seçtikten sonra, sensörün önünde kendi etrafında dönerek, cihazın vücut ölçülerini tam olarak algılamasını sağlar. Sadece giyim değil, aynı anda ruj, saç boyası ve diğer aksesuar ürünlerinin de denenmesine imkan veren sistem, kullanıcılar tarafından oldukça ilgi gördüğü belirtiliyor. Stok ve ürün görüntülerine perakendecinin veri tabanından ulaşmak için bir internet bağlantısına ek olarak, sistem düz ekran monitör ve Microsoft Kinect algılayıcısı gerektiriyor. Yani kurulumu çok zor bir uygulama olmayacağı için, oldukça yaygın olarak kullanılabileceğini ön görebiliriz.

İşin online perakendecileri ilgilendiren kısmına gelirsek; yakında perakendeciler, web kamerası kullanan bir yazılım  ile de, kendi e-ticaret sitelerine bu uygulamayı entegre edebilecekler. Duyduklarınız size bir bilimkurgu filminin ütopik senaryosu gibi gelmesin. Oldukça yakın bir süre zarfında günlük yaşantımızın bir parçası haline gelecek bu uygulamar gündemimizi çok daha fazla meşgul edecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*