14 Kasım 2018

Markafoni’den Tolga Tatari 12. Perakende Günleri’nde Online Rekabeti Anlattı

Perakende dünyasının nabzını tutan12. Perakende Günleri“nin kapılarını dün ziyaretçilerine açtığını ve ilk günden önemli konu başlıklarını sizinle paylaşmıştık. Türkiye’nin dev fiziki perakende mağazalarının temsilcilerini buluşturan etkinlikte, alışveriş kavramının dünü, bugünü ve geleceği tartışılmaya devam ediyor. Katılımcıların büyük çoğunluğu geleneksel perakende firmalarından olsa da, Markafoni gibi e-ticaret şirketleri de perakendenin hızla değişen yeni yüzünü temsilen etkinlikte yerini aldı.

Biz de konumuz e-ticaret olunca, online dünyayla ilgili oturumları daha yakından takip etme amacını taşıyoruz haliyle. Bu doğrultuda dün Pozitron kurucusu Fatih İşbecer’in mobil ticaret sunumunun ardından, bugün de etkinliğin ana sponsorlarından Markafoni’nin kurucu ortağı Tolga Tatari’nin sunumuna konuk olduk.

E-ticaret sektöründeki rekabet ortamına yoğunlaşan sunumuyla Tatari, beş sene öncesine baktığımızda ülkemizde e-ticaret yapan kullanıcı sayısının yok denecek kadar az olduğunu belirtti ve bu süre içerisinde e-ticaretin kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını değiştirmeye başladığını ifade etti. 5 sene içerisinde Türkiye nüfusunun yarısının internet kullanır hale geldiğini vurgulayan Markafoni kurucu ortağı, ilk kuruldukları zaman edindikleri 1 milyon üyenin yüzde 75’inin ise kadın olduğunu belirtti.

Bu bağlamda Avrupa ortalamasından çok uzak olmadığımızı da belirten Tatari, 2012’de online alışveriş yapanların oranının yüzde 22’ye ulaştığına değindi. 2015 senesinde 15 milyon müşterinin internetten alışveriş yapacağını belirten Tatari, internetten en çok yüzde 44 ile giyim ürünlerinin satıldığının da altını çizdi: “Gıda, ev eşyası ve mobilya ise son yıllarda internetten en çok tercih edilen ürünlerin başında geliyor.”

Abonelik bazlı e-ticaret modellerinin özellikle gıda sektöründe yeni trendlerden biri olduğunu söyleyen Tatari, firmaların periyodik olarak kullanıcılarına ürün gönderimi gerçekleştirdiğinin altını çizdi. Sosyal ticaretin başarılı olup olmayacağını henüz bilmediklerini söyleyen Tatari, ABD’de toplam e-ticaretin 0.5’inin sosyal paylaşım kanallarından kaynaklandığını belirtip, satışa dönüşme oranlarının aksine arkadaş tavsiyesinin daha önemli olduğuna da vurgu yaptı. İnternetten yapılan satışların offline satışları düşürmeyeceğini, aksine toplam satış rakamlarına ciddi katkılar yapacağını belirten Tolga Bey, bu doğrultuda hala kararsız olan işletme sahipleri olmasının üzücü olduğunu ifade etti.

Perakendecilerin mobil uygulama trendinin gerisinde kalmaması gerektiğini açıklayan Markafoni kurucu ortağı, e-ticaret sitelerindeki ölçümlemenin önemine dikkat çekerek, online mağazaların çok iyi ölçülmesi gerektiğini belirtti. Bu bağlamda “Conversion Rate” adı verilen müşteriye dönüştürme oranına da değinen konuşmacı “Conversion Rate”i artırmak için  3 temel etken sıraladı“Ürün Çeşitliği”, “Fiyatlama”, “Kullanıcı Deneyimi. Bu oranın online alışveriş sitelerinde ortalama yüzde 1 olduğunu belirten Tatari, bunun altına düşen girişimlerin orta vadede başarılı olma ihtimalinin de çok zayıf olduğuna dikkat çekti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*