21 Kasım 2018

Perakende Sektörünü Kökten Değiştirecek 8 Dijital Trend

Sonu gelmeyen teknolojik gelişmeler perakende sektöründe de radikal değişimler yaşanmasına sebep oluyor. Özellikle mobil uygulamalarla ivme kazanan online alışveriş trendleri ve ödeme sistemlerindeki fütüristik yenilikler, perakendeciliğin tüm kurallarının baştan yazılmasına ön ayak oluyor. Devasa perakende zincirlerinin hükümranlığından, online alışveriş devlerinin çağına adım atarken, bir yandan da geleneksel mağazacılar hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Artık tüm meselenin teknolojiye ve online gelişmelere ayak uydurabilmekten ibaret olduğu günümüzde ve önümüzdeki yıllarda sektörü derinden değiştirecek dijital trendleri sizler için bir araya getirdik.

1- Mobil uygulamalar ile alışveriş alışkanlıkları değişti

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanan mobil alışveriş uygulamaları, tüketicilere istedikleri ürünleri satın almalarına imkan verdiği gibi, o ürünleri almadan önce piyasa ve fiyat araştırması yapmalarına da olanak tanıyor. ABD’de her iki akıllı telefon abonesinden birinin mobil alışveriş uygulaması kullandığı göz önünde bulundurulduğunda pazarın sahip olduğu potansiyel daha net anlaşılabilir.  Üstelik daha şimdiden ülkemizdeki birçok online alışveriş sitesi, birbirinden kullanışlı mobil uygulamalar geliştirmeye başladı bile.

2- Mağaza içi dijital entegrasyon önem kazanacak

Perakende müşterilerinin gittikçe online mecralara yönelmesi, fiziki mağaza sahiplerini mevcudiyetlerini devam ettirebilme konusunda kaygılara sevk ediyor. Yeni çağa ayak uydurabilen akıllı perakendeciler ise, dijital dünyadaki gelişmeleri kendi mağazalarına entegre etmekte gecikmiyorlar. Sattığınız ürünler ile ilgili daha fazla bilgi vermek amacıyla dokunmatik ekranlar ile kupon veya indirim sorgulamak için QR kod kullanımı da bunlara güzel birer örnek. İlerleyen dönemlerde daha efektif kurgular ile birlike müşterilerle mağazalar arasında güzel bir etkileşim olanağı sağlayabilecek bu uygulamalar online-offline entegrasyonu açısından da güzel fırsat sunuyor.

3- Hedefe yönelik pazarlama stratejileri ön planda

Özellikle sosyal medyanın öneminin artmasıyla hedefe yönelik pazarlama faaliyetleri perakende sektöründe de öne çıkmaya başladı. Coğrafi konum, cinsiyet ve yaşa göre hedefleme imkanı sunan sosyal mecralarda kurgulanacak kampanyalar, satışlara ciddi oranlarda katkı sağlayabilir. internet kanalları; TV ve basılı yayınların aksine çok daha ucuza daha ilgili kitleye ulaşabilmenize imkan tanıyor. Özellikle gerçek zamanlı teklifler, kullanıcıları mağazalara çekebilmek amacıyla daha sık kullanılacak gibi duruyor.

4- Akıllı telefonlar, kredi kartı olarak kullanılacak

Mobil kullanıcılara GSM operatörleri aracılığıyla ödeme yapma imkanı sunan “NFC” yani “Yakın alan iletişimi” ve mobil cüzdanlar alışveriş yapmayı daha esnek ve kolay bir hale getiriyor. Yani yakın bir zaman içerisinde markette kasaya geldiğinizde cep telefonunuzla pratik bir şekilde ödemenizi yapabileceksiniz. Ayrıca arama devi Google’ın, mobil ve online ödemeler konusunda kolaylık sağlayacak “Wallet” adında mobil cüzdan uygulaması da güçlü bir şekilde pazara adım atmaya hazırlanıyor.

5- Tüketiciler ürün fiyatını kendileri belirleyecek

Herkes hayalindeki ürünü cebine en uygun olan fiyatla satın almak ister. Yakın zaman içerisinde daha da yaygınlaşacak mobil uygulamalar ile müşterilerin önerdikleri fiyatlar üzerinden satın alma süreci gerçekleşecek. Satın almak istediği ürünlerin listesini yapan kullanıcıya sistem tarafından, piyasadaki ürünler arasından en uygun olanı önerilecek. Bu fiyat araştırması sürecinde uygulamaya dahil olan perakendeciler, kullanıcının sunduğu fiyat çerçevesinde rekabet edecekler ve müşteriyi kendilerine çekmeye çalışacaklar. Bu tarz bir uygulama şu sıralar ABD’de oldukça ilgi görüyor.

6- Müşterilere, komisyon ile ürün sattırmak mümkün olacak

Tüketiciler, eğer kendilerine doğru teşvikler sağlanırsa kasanın diğer tarafında da aktif olacaklar ve bazı markaların ürünlerini satacaklar. Buna benzer Mulu.me adındaki uygulama şimdiden oldukça ses getirmiş vaziyette. Online satın alma işlemlerini artırmak ve hareketlendirmek amacıyla kullanıcılarına komisyon veren bir sosyal ticaret platformu olarak öne çıkan sistem, kendi ürün sayfalarının küratörlüğünü yapmaları ve bu işten para kazanabilmeleri açısından üyelerine güzel bir imkan sunuyor.

7- Müşteri hizmetleri hala çok önemli

Ücretsiz paketlenmiş ürünler, el yakmayan kargo fiyatları, 24 saat ulaşılabilir müşteri hizmetleri, uzatılmış garanti süreleri gibi jestler ile müşterilerin güvenini kazanmak çoğu şeyden daha fazla önem arz ediyor. İnsanlar artık kendilerine değer veren ve şikayetlerini dinleyen işletmeleri tercih ediyorlar. Bu bağlamda sosyal medya gibi online platformlar da müşterilerin sorunları ile ilgilenmek açısından oldukça efektif mecralar olarak öne çıkıyor. Bu platformlarda müşteri veya potansiyel müşterileri ile ilgilenen ve onların sorunlarına anında dönüş yapabilen şirketler marka sadakati bağlamında kazançlı çıkacaklar.

8- Oyunlar, tüketici etkileşiminin en eğlenceli yolu

Mevcut bir web sitesini, online bir içeriği veya kampanyayı oyunlar ile zenginleştirmek, tüketici zihninde marka imajınıza önemli katkılar sağlayacaktır. Özellikle Foursquare gibi mobil tabanlı uygulamalar üzerinden düzenleyeceğiniz “check-in yap, kazan” tarzı oyunlar, müşterilerle güzel bir bağ kurmanıza vesile olabilir. Bu tarz ödüllü küçük yarışmalarla hem müşterileri kendinize çekmiş olursunuz, hem de WOM etkisi yaratarak potansiyel hedef kitleyi de bir yerden yakalama imkanına erişebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Özellikle gerçek zamanlı teklifler, kullanıcıları mağazalara çekebilmek amacıyla daha sık kullanılacak gibi duruyor.

Fikrini söyle

*