19 Kasım 2018

Perakendeciler İçin Cihazlar Arası Operasyonlar Çok Kritik

Müşteri verisi, hedeflemeyi ve tekrar hedeflemeyi bir çok online perakendeci için basitleştirse de, hala sorunlar var. Bu sorunların en başında da verinin fazlalığı geliyor. myThings sitesinin araştırmasına göre, perakendeciler tekrar hedefleme gibi bazı veri kullanımında başarılı olurken, programlı satış ve mobil retargeting konularında aynısını söylemek pek mümkün değil.

Mayıs ayında 100 tane Avrupalı ve Kuzey Amerikalı online perakendeci arasında myThings’in yaptığı araştırma, perakendecilerin veri ve e-ticaret kullanımının dünyalarını nasıl değiştirdiğini gösteriyor. Araştırma, tekrar hedeflenen reklam harcamalarının artan bir yönelim ile perakendeciler tarafından benimsendiğini ama büyük miktarda verinin bazı durumlarda da köstek olduğunu ortaya çıkartıyor.

Birkaç kısa not ile özetleyecek olursak:

  • Online perakendecilerin %4’ü tekrar hedefleme bütçelerini 2014 yılı içinde azaltacaklar
  • %70’i bu bütçelerini ya arttıracaklar ya da olduğu gibi bırakacaklar
  • %40’ı müşteri değerini arttırmak için veri kullanıyor
  • %60’ı veri saydamlığı ve multi-attribution modeling’in önlerindeki en büyük engeller olduğunu söylüyor.

Özellikle bu sonuncusu çok önemli çünkü bu ikisi doğrudan gelişmenin anahtarı. Ayrıca perakendeciler için zor oluyor diye, müşteriler birden fazla cihaz kullanmaktan vazgeçmeyecekler. Aslında bazı uzmanlar, müşterilerin daha da çok ve çeşitli cihazlar kullanacaklarını, bu yüzden müşterilerin farklı cihazlar üzerinden mağazaları ile nasıl etkileşime girdiklerini belirlemenin firmalar için daha da zorlaşacağını belirtiyorlar.

myThings CEO’su Benny Arbel, “Apple’ın Mac, iPad ve iPhone haricinde bir ürün çıkartmaması, reklamcılar açısından cihazlar arası platformların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” diyor. “Reklam verenlerin müşteriye ulaşması gerekiyor ve bu günlerde bunu birçok farklı cihaz üzerinden aynı anda yapmaları gerekiyor. Cihazlar arasında devamlılık olması gerekiyor. iPad’leri üzerinde alışveriş sepetleri dolmuş ama henüz satın alma yapmamış bir müşteriye, cep telefonu üzerinden tekrar hedefleme yapılması gerekebiliyor. Bu tarz bir iletişim, etkin bir pazarlama stratejisi için gittikçe elzem hale geliyor”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*