17 Aralık 2018

Perakendeciler, Sosyal Ağlardan Daha mı Güvenilir?

MyBuys ve bir danışmanlık şirketi olan The E-tailing Group‘un yaptığı son araştırmaya göre, tüketiciler kişisel bilgilerini paylaşma konusunda, sosyal ağlardan daha çok perakendecilere güveniyorlar. Bunun yanında birçok kullanıcı da yer bildirimine yönelik pazarlama uygulamasına sıcak bakmıyor.

Bu uygulama, kullanıcın mobil cihazındaki GPS özelliğinden yararlanarak, mobil cihaz sahibinin bulunduğu yerin yakınlarındaki mekanların ve şirketlerin reklamlarını ve kampanyalarını göstermeyi amaçlayan bir sistem olarak öne çıkıyor.

MyBus ve E-tailing Group’un yaptığı bu araştırmaya 1000 kişi katılmış ve araştırma sonucunda kullanıcıların %55’i güvendikleri perakendecilerle alışveriş deneyimlerini gönüllü bir şekilde paylaşırken, %52’lik bir kesim de aynı bilgileri sosyal ağlar üzerinden paylaşma konusuna pek sıcak bakmıyor. Bunu durumu da kullanıcıların sosyal ağlara  henüz tam olarak güvenmemeleri olarak yorumlayabiliriz.

Araştırmaya katılanların %63’ü ne tür perakende teklifleriyle ilgilendiklerini, %61’i hangi markaları tercih ettiklerini ve %60’lık bir kesimi de aldıklarını ürünün ne olduğunu perakendecilerle paylaşabileceklerini belirtti.

Ancak yaygınlaşmakta olan yer bildirimli mobil pazarlama teknolojisinin geleceği şu an pek net gözükmüyor; çünkü araştırmaya katılanların %76’sı mobil cihazlarıyla yer bildirimine yönelik pazarlama hizmetinden yararlanmanın kafa karıştırıcı bir şey olduğunu düşünüyor. Bu da yer bildirimli mobil pazarlama teknolojisi daha güvenilir bir hale gelene kadar, kullanıcılar tarafından pek fazla tercih edilmeyeceğe benziyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*