19 Kasım 2018

Perakendecilerin Yüzde 71’i Twitter’daki Yorumları Görmezden Geliyor

Acquity Group tarafından yapılan bir araştırma, 50 büyük perakende şirketinin yüzde 71’inin Twitter’daki soru ve önerileri cevapsız bıraktığını ortaya koyuyor.

Sosyal medya kanalları, günümüzde etkili birer pazarlama ve halkla ilişkiler mecraları olarak öne çıkıyor. Geçmişteki tek yönlü iletişim modellerinin aksine, markalara takipçileriyle anında etkileşim içerisinde olabilme imkanı tanıyan sosyal ağlar, ayrıca güçlü bir müşteri hizmetleri fonksiyonuna da sahip.

Zira geçtiğimiz günlerde sizinle paylaşmış olduğumuz bir araştırma da bu durumun önemini ortaya koyuyordu. Buna göre; sosyal ağlarda aktif olan kullanıcıların yüzde 47′si, müşteri hizmetleri için sosyal paylaşım sitelerini kullanıyor, her üç sosyal medya kullanıcısından biri ise bilgi almak için telefon yerine markaların fan sayfalarını tercih ediyor. Marka ve tüketici arasında kusursuz bir köprü vasifesi gören bu mecraların (özellikle Twitter), kimi zaman bazı perakendeciler tarafından yeterince verimli kullanılmadığına şahit oluyoruz.

Perakendecilerin yüzde 90’ı Twitter’da bulunuyor, ancak sadece yüzde 29’u müşterileriyle etkileşime giriyor

Dijital pazarlama firması Acquity Group’un yaptığı araştırmaya göre, ABD’deki 50 büyük perakende şirketinin yüzde 90’ının Twitter’da aktif olduğu ancak, sadece yüzde 29’unun bu mecrayı müşterileriyle etkileşim kurma amacıyla kullandığı ortaya çıktı. Interbrand’in “Best Retail Brands 2012” listesindeki lider perakende firmaları incelenerek hazırlanan rapor ayrıca, bu firmaların yüzde 60’ının Pinterest’te, yüzde 42’sinin ise Instagram’da yer aldığına vurgu yapıyor. Ancak bu firmaların yüzde 71’inin, Twitter’da kendilerine sorulan soru ve şikayetlere geri dönüş yapmadığı da raporda yer alan bilgilerden.

Sosyal ağlar; marka sadakati yaratma ve müşteri etkileşimini yüksek oranlarda güçlendirme imkanı sunarken, tüketicileri görmezden gelmek ve onların görüş ve önerilerini göz ardı etmek firmaya ciddi zararlar verebilir. Mesajına karşılık alamayan kullanıcı, çareyi başka bir perakendeciye başvurmakta bulabilir. Bu durum da hem marka imajına zarar verir hem de müşteri kaybına sebep olur. Zira başka bir araştırmada, katılımcıların yüzde 56′sı sosyal medyada kendine yer edinen markaların ürünlerini arkadaşlarına tavsiye etme eğilimine sahip olduğunu belirtirken, yüzde 75′i ise hali hazırda sosyal paylaşım sitelerinde markalar hakkında yorumlar yapıp, onlarla etkileşime girdiklerini ifade ediyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*