17 Kasım 2018

Perakendecilerin Yüzde 30’unun Mobil Uygulaması Yok

Mobil uygulamaMobil ticarete olan ilginin ve mobil cihazların fiziki mağazalardaki alışverişlerde de özellikle fiyat karşılaştırmak için kullanımının artmasıyla beraber markalar da mobil tarafa daha çok ağırlık vermeye başladı. Bunun gibi etkenler de 2013’ün trendleri arasında yer alan mobil uygulama ve mobile optimize edilmiş internet sitelerinin sayısın artmasında etkili oluyor.

Mobil uygulama kullananlar ve tarayıcı üzerinden markaların sayfalarını ziyaret edenler olarak tüketiciler de kendi aralarında ikiye bölünmüş durumda. Ancak bu yarışta internet tarayıcısı kullananların yüzü daha çok gülüyor.

Xtreme Labs’ın yaptığı bir araştırmaya göre, online perakendecilerin %30’luk bir kısmının mobil uygulaması bulunmadığı gibi, mobil uygulaması olanların büyük bir çoğunluğunun da uygulama mağazasındaki puanları oldukça düşük.

Xtreme Labs Perakende Müdürü Jeremy Black, perakendecilerin mobil uygulama dünyasında mutlaka yer almaları gerektiğini belirtirken, %30’luk bir kısmın bu uygulamalara sahip olmamaların şaşkınlık verici olduğunu da sözlerine ekliyor.

Uygulamaların belli aralıklarla çökmesi ise mobil uygulamaları tercih eden tüketicilerin en çok şikayet ettikleri problem. Uygulamaların çökme oranı Android cihazlar da %33’ken, iOS cihazlarda ise %23 civarlarında. Kullanıcıların, perakendecilerin uygulamalarına verdikleri ortalama puan ise Android cihazlarda 5 üzerinden 2,2, iOS cihazlarda ise yine 5 üzerinden 2,9 olarak raporda öne çıkıyor.

Tüketicilerin mobil uygulamalardan beklentisi ise daha iyi bir tasarım ve daha iyi bir kullanılabilirlik olarak dikkat çekiyor. Bunun yanında ürünlerin stok bilgileri gibi özellikler de kullanıcıların ilgisini çeken özellikler arasında yer alıyor.

En yüksek oyu alan ve favori gösterilen uygulamaların başında ise Android cihazlarda 4,5 yıldız ve %90’lık tavsiye oranıyla CVS Pharmacy ve Amazon geliyorken, iOS cihazlarda Walgreens ve CVS’in mobil uygulamaları 4,5 yıldız ve %82’lik tavsiye oranıyla öne çıkan perakende uygulamaları arasında yer alıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*