19 Aralık 2018

Erkekler Alışverişlerinde Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

Son zamanlarda erkek tüketicilerin online ve sosyal alışveriş alışkanlıkları üzerine pekçok araştırma yayınlandı. Postcode Anywhere tarafından Ekim ayı başında yayınlanan bir araştırma, bayan tüketicilerin sosyal medyayı alışverişlerinde daha etkin kullandıklarını öne sürmüştü.

ROI Research tarafından performansa yönelik pazarlama firması Performics adına gerçekleştirilen bir araştırmanın sonucu ise bunun tam tersini savunuyor.

Yeni yayınlanan 2011 Social Shopping Study, sosyal medyayı aktif kullanan 1000 tüketici ile gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre, katılımcılar sosyal medyayı aktif kullanımlarına göre ayrıştırılacak olurlarsa, erkekler pekçok sosyal medya sayfasında kullanımları ile kadınları geride bırakıyorlar.

Alışveriş kararı verirken sosyal medyayı daha çok kullananlar, araştırmanın sonuçlarına göre yine erkekler. Erkek tüketicilerin %71’i alışveriş esnasında markaların sosyal medya sayfalarına geldiklerini belirtirken, kadınlarda bu oran %64 olarak belirleniyor. Araştırmaya göre, kadınlar takip ettikleri markaların sosyal medya sayfalarını ise daha çok beğeniyorlar.

Araştırmadan çıkan bir diğer sonuç ise, kadın tüketicilerin sosyal medyayı indirim bulmak için erkeklere nazaran daha fazla kullandıkları. Bayanların %64’ü sosyal medyada indirim ya da kupon ararken, bu oran erkeklerde %57 olarak belirleniyor.

Erkeklerin indirim bulmak istedikleri zaman en sık tercih ettikleri siteler ise fırsat siteleri.

Erkeklerin %63’ü ürün bilgilerine online alışveriş sitelerinden, %57’si fırsat sitelerinden, %54’ü ise sosyal medya üzerinden ulaşmayı tercih ediyor. Kadın tüketicilerde ise bu oranlar sırası ile %52, %40 ve %43.

Erkeklerin %57’si alışveriş sonrasında deneyimlerini alışveriş sitelerinde paylaşırken, %56’sı fırsat, %61’i sosyal medyada deneyimlerini paylaşıyor. Kadınların paylaşımlarındaki oran ise şaşırtıcı olarak erkeklerden düşük.

Bayan tüketicilerin %54’ü deneyimlerini alışveriş sitelerinde, %46’sı fırsat sitelerinde, %58’i ise sosyal medyada paylaşmayı tercih ediyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*