17 Kasım 2018

Periscope Yayınlarıyla Müşteri Sayınızı Artırmanın 10 Yolu

4

E-Ticarette Gerçek Zamanlı Pazarlama Başlıyor: Gerçek zamanlı pazarlama daha çok müşteriye ulaşmanızı sağlayarak satışlarınızı artıyor. Ancak gerçek zamanlı pazarlamada sadece native reklamlar ve video reklamlarla sınırlı değilsiniz. Online müşterilerinizin internete öncelikle mobil cihazlardan girdiği gerçeğinden yola çıkarak gerçek zamanlı pazarlamada Periscope uygulamasını kullanabilirsiniz. Periscope’la yaptığınız yayınları e-ticaret sitesinde canlı olarak veya banttan paylaşarak müşterinin dikkatini çekin.

Spontane (baskın) pazarlama

Daha önceki Amazon haberimizde belirttiğimiz gibi dünyanın en büyük online alışveriş siteleri fiziksel mağazalar açarak müşteri sayısını artırıyor. Siz de perakende ürünlerinizi hem siteden hem de fiziksel mağazalardan (iş ortaklarınız, marketler dahil) satarak daha çok sayıda müşteriye erişebilirsiniz.

Bunun için Periscope yayınları kullanın

İnternetten satılan ürününüz bakkallarda, beyaz eşya ve bilgisayar mağazalarında bulunuyor mu? O zaman telefonunuza Periscope uygulamasını yükleyin ve kendinize bir marka veya şirket hesabı açarak şehir yollarına düşün. Fiziksel mağazada ürününüzü satın alan müşterilerle sürpriz röportajlar, spontane etkinlikler düzenleyin ve bunu kendi telefonunuzdan internette bütün ülkeye / dünyaya yayınlayın.

Baskın etkinliklerle satışlarınızı artırın

Periscope size stüdyo ve reklam ajansı masrafı çıkarmadan kendinizi internette tanıtma şansı sağlıyor. Üstelik fiziksel mağazada ürününüzü beğenen müşteriyi Periscope yayınlarına davet ederek markanızı herkese tanıtıyorsunuz. Müşterinizin ürün hakkındaki fikirlerini internete taşıdığınız için inandırıcı olacaksınız.

 

3

Periscope reklam olarak algılanmayan bir native reklam mecrası

Sosyal medya pazarlaması gerçek zamanlı pazarlamaya dönüştü. Bu yüzden native reklamlar, özellikle Y kuşağıyla birlikte native mobil video reklamlar öne çıktı. Biz de burada ürün yerleştirmekten söz ediyoruz. Peki, kendi ürününüzü internette anlık olarak ve bizzat yerleştirmeye ne dersiniz? Anlaşmalı marketler ve mağazalardaki anlık Periscope yayınlarıyla siz de kendi “native” reklamınızı yapabilirsiniz.

Online satışları artırmak için

Ancak müşterinizle sohbetleriniz ürün inceleme tadında olduğundan ve bu sırada ayaküstü konuşacağınız için Periscope yayınları reklam olarak algılanmayacaktır. Böylece sitenizdeki tanıtım videolarından çok daha inandırıcı olacaksınız.

Trende uyun, Periscope’la dalgayı yakalayın

Son günlerin en popüler sosyal medya uygulaması olan Periscope çığ gibi büyüyor. Türkiye’deki kullanıcıların ilk günden bu yana ilgisini çeken Periscope’ta canlı yayın sayısı her geçen gün artıyor. Ancak siz de “Yayın yapıyorum ama izleyici sayım çok az” diyorsanız bu durumu değiştirmek için bir kaç önerimiz var. İşte size Periscope yayınlarında izleyici sayısını artırmanın 10 yolu.

 

5

1. Uygun başlık bulun

Yayınınıza başlamadan önce yapacağınız yayına uygun bir başlık bulun. Kısa ve ilgi çekici başlıklar izleyiciyi her zaman cezp eder. İngilizce bir başlık seçmeniz ise dünyanın dört bir yanından izleyicileri yayınınıza davet etmek için iyi bir yol olacaktır.

2. Başlıkta dürüst olun, içerikle çelişmesin

Yayınınız için seçtiğiniz başlık konusunda dürüst olun. Başlığınızın izleyicilere, yayınınız hakkında gerçekçi ve doğru bir bilgi vermesine özen gösterin. Yaptığınız yayının içeriği başlığınız ile çelişmesin. Örneğin arkadaşınızla sohbet ettiğiniz yayına “parti” başlığını koymayın.

3. Yayın konusunda yaratıcı olun

Periscope’da ilk günler yayın sayısı az olduğu için her yayında izleyici sayıları da görece fazlaydı. Ancak artık durum değişti. Yayın sayısı arttıkça izleyici sayısını arttırma rekabeti de başladı. Hal böyle olunca yayın konusunda yaratıcı davranan markalar daha çok izleyici toplamayı başarıyor. Siz de yolda, işte, trafikte ve tatilde gittiğiniz, gördüğünüz yerlerde yayın yapmaktan geri kalmayın. Dış çekimler, ilginç mekanlar ve aksiyon izleyici sayınızı arttırıyor.

4. Çekim kalitenize özen gösterin

Sürekli donan ya da takılan bir yayına izleyicilerin sadık kalması düşünülemez. Bağlantı kalitenize özen gösterin. Diğer yandan kaliteli bir çekim için doğru açı bulma konusunda pratik yapın. Kimse yamuk bir ekrana uzun süre bakmaya tahammül edemez. Tripod ya da selfie çubuğu gibi ekipmanlar kullanan yayıncı sayısı her geçen gün artıyor. Biraz yardımdan kimseye zarar gelmez.

5. İzleyicilerle birebir iletişim kurun

Periscope yayınlarının en önemli farkı izleyici ile interaktif iletişime, yani etkileşime geçebilmektir. İzleyicilerinizden gelen soruları yanıtsız bırakmayın. Onlara verdiğiniz yanıtlar yayınınızı zenginleştirirken diğer yandan izleyiciyi de yayında kalmak için motive eder. Kısacası kendinizi bir muhabir gibi hissederek ve doğal konuşarak yayın yapın.

6. Twitter’da önceden duyurun

Yayınınız öncesinde Twitter’da duyuru yapmak pedef kitlenizi Periscope yayınınıza çekmenizi sağlayacaktır. Özel yayınlarınız öncesinde takipçilerinize davet geçin. Yayınınızı aynı zamanda Twitter’da duyurun. Bunun için yayın öncesi çıkan küçük mavi kuş ikonuna basmanız yeterli.

7. Yayınlarınızı kaydedin

Eğer Periscope’ta sadık bir izleyici kitlesine sahip olmak yayınlarınızı kaydetmeniz de önemli. Kaydettiğiniz yayınlar, izleyicilere ileride yapacağınız yayınlar konusunda fikir verirken müşteri bağlılığını artırmanızı sağlar. Sahi, Periscope’u sadakat programınıza dahil etmeye ne dersiniz?

8. Periscope trendlerini takip edin

Rekabetten geri kalmamak için rakiplerinizin neler yaptığına bakmakta fayda var. Periscope’ta farklı yayınları takip etmek hem yaratıcılığınızı arttırır hem de kendinizi geliştirme fırsatı sağlar.

9. Eğlenceli anları, komik klipleri paylaşarak izleyici sayısını artırın

Periscope’ta en çok izlenen şeylerden biri de kuşkusuz eğlenceli anlar. Gittiğiniz eğlence mekanları, konserler ya da festivallerde gerçekleştireceğiniz yayınlar çok sayıda izleyicinin bir anda ilgisini çekecektir.

10. İstikrarlı olun ve düzenli yayın yapın

Amacınız Periscope’ta sadık bir izleyici kitlesi oluşturmak ve bunu müşteri sayınızı artırmaksa düzenli olarak kaliteli içerik üretin ve kaliteli yayınlar yapın. Kendinizi özletmeyin, takipçilerinizi rakiplerinize kaptırmayın.



Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*