14 Aralık 2018

Philips, Apple iBeacon’a Rakip Yeni Bir Ürünü Test Ediyor

philips lighting
Fiziki mağazalarda mobil cihazların ve mobil ticaretin yaygınlaşması amacıyla çeşitli teknolojiler geliştiriliyor ve bu uygulamalar için geleceğin alışveriş trendlerini oluşturacak diyebiliriz. Geçtiğimiz Eylül ayında PayPal ve Apple, Beacon adındaki ürünleriyle bu konuda büyük adımlar atmışlardı.

Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisiyle çalışan bu sistemle kullanıcılar mağaza içine girdiğinde onlarla etkileşime giriyor, gerek mağaza içinde kullanıcıları ürünlere yönlendiriyor, gerek kampanya ve fırsatlardan kullanıcıları haberdar ediyor gerekse mobil cihazları üzerinden alışverişlerinin ödemelerini yapmalarını sağlıyor.

Apple ve PayPal’ın bu hamlesinin ardından Philips de geliştirdiği yeni teknoloji ile Beacon’a rakip olacak gibi duruyor. Philips’in “Lighting” adını verdiği bu uygulama, fiziki mağazaların kullanıcılarla mobil cihazları aracılığıyla iletişime geçmelerini sağlayacak.

Bu uygulamayı mobil cihazlarına indiren kullanıcılar, mağazanın haritasını akıllı telefonlarında görebilecekler ve aradıkları ürünleri uygulama üzerinden belirttikleri takdirde, mağaza haritası üzerinden aradıkları ürünün nerede olduğunu görebilecekler. Kullanıcı bu rafa giderken, yakındaki reyonlarda herhangi bir indirim veya kampanya varsa kullanıcılara bildirimler gidecek.

Düsseldorf’taki bir perakendeci de bu sistemi test etmeye başlayan Philips bu uygulama için hangi teknolojiyi kullandığını henüz açıklamadı. Henüz hangi cihazların da bu sistemle entegre bir şekilde çalışacağı henüz bilinmiyor. Test aşamasındaki bu sistem hakkında fazla detay paylaşmayan Philips’in ne zaman bu teknolojiyi yaygın bir şekilde kullanıma açılacağı da bilinmeyen konular arasında.

Philips Lighting’in nasıl çalıştığını ise aşağıdaki infografik üzerinden inceleyebilirsiniz.

Philips-Connected-retail-lighting-system-infographicSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*