16 Kasım 2018

Pinterest Erkekleri Hedefleyen Arama Filtresini Uygulamaya Koydu

Son zamanlarda yenilik yapan sosyal platformlara Pinterest de eklendi. Twitter ve Facebook‘un videosuydu, reklam araçlarıydı, özet geçmesiydi, yeni uygulamasıydı derken, Pinterest bunların en ilginç olanını hayata geçirdi: Erkeklere özel arama filtresi.

İlk bakışta cinsiyet ayrımcılığı gibi görünen bu filtre, Pinterest kullanıcılarının %70 – %80 oranında kadın olduğunu düşündüğümüzde mantıklı bir zemine oturuyor. Pinterest, yün örgüsü, kavanoz tasarımı, mobilya döşemesi, takı modeli ve iç mimari gibi konulara ilgi duymayan erkekleri de, sosyal ağının asılında onlara da yönelik içerikler barındırdığına ikna etmeye çalışıyor. Bu ikna çabası, erkeklerin kadınlara göre görsel uyaranlara çok daha fazla tepki verdikleri ve etkileşime geçmek istediklerine dair yüzlerce araştırma sonucuyla desteklendiğinde daha da anlam kazanıyor.

pinterest

Yani Pinterest’in esas mantığı olan görsel paylaşımı ve görseller ile etkileşime geçme olayını en iyi yapacak hedef kitle, Pinterest’e hiç ilgi duymuyor. Bu yüzden Pinterest, artık cinsiyet bazlı arama seçeneği sunuyor.

Nasıl çalışıyor?

“Guided Search” adındaki bu yeni özellik, kullanıcıların cinsiyetlerine ve konu tercihlerine göre arama yapabiliyor. Böylece erkeklerin kendi ilgilendikleri konulardaki görsel içeriklere daha kolay ulaşacakları ve kadınların domine ettiği sosyal platformun daha eşit bir yapıya kavuşacağı düşünülüyor.

men

Pinterest’in uzun zamandır süregelen bir başka sorunu ise, kullanıcı sayısının istenilen düzeyde artmaması. Bunun en büyük ve doğal sebebi, hali hazırda var olan içerikleri ile ulaşabileceği maksimum kadın hedef kitleye erişmesine çok az kalmış olması. Yani Pinterest büyümek ve kullanıcı sayısını arttırmak istiyorsa, bundan sonra doğrudan erkek kullanıcılara yönelmekten başka bir çaresi yok.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*