17 Kasım 2018

Pinterest Kullanan Türk E-Ticaret Şirketleri

Pinterest ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan sosyal ağlardan biri haline geliyor. Kullanıcıların kişisel zevklerine göre resimler paylaşıp, kendi panolarını hazırlayabildikleri Pinterest’in kullanıcı sayısının artmasıyla beraber e-ticaret şirketleri bu sosyal mecrada da yerlerini almaya başladı.

Kullanıcıların hoşlarına gittiği görselleri paylaştığı ve diğer kullanıcıların da bu paylaşımları “pin”leyebildiği Pinterest’te kullanıcılar hem diğer kullanıcıları hem de markaları takip edebiliyorlar.

E-ticaret şirketleri de ürün görsellerini burada paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşma imkanı buluyorlar. E-ticaret şirketleri için geçtiğimiz günlerde paylaştığımız Pinterest kullanım rehberinde Pintereset’in nasıl kullanılacağına dair detaylardan bahsetmiştik. Şimdi de Türkiye’de Pinterest’i kullanan e-ticaret sitelerine bu yazıda değinmek istedik.

Altıncıcadde.com

Ünlü mimar ve tasarımcıların hazırladığı konsept ürünleri kullanıcılarıyla buluşturan Altıncıcadde, ev tekstili, dekorasyon, mobilya, ev araç gereçleri gibi ürünlerin satıldığı bir e-ticaret şirketi. Pintereset’i de oldukça etkin bir şekilde kullanan şirketin Pinterest’teki profilinde de bir çok farklı kategoride pano (board) bulunmakta ve bu panolarda şirketin internet sayfasında satılan ürünlerin detaylı görsellerini görmek mümkün.

Biacayip.com

Mustafa Namoğlu ve Gökalp Üstün tarafından kurulan Biacayip, kullanıcılara birçok farklı “acayip” ürün sunuyor. Şirket, Pinterest sayfasındaki panolarında da bu ürünlerden bazılarına yer vererek ürünleri kullanıcıların beğenisine sunuyor.

Bitenekadar.com

Her gün farklı bir ürünü stoklarında tükenene kadar satma fikriyle yola çıkan Bitenekadar da Pinterest’teki yerini alan e-ticaret sitelerinden. Şirket, Pinterest’teki panolarında ürünleri farklı kategorilere ayırarak içeriklerini kullanıcılarla paylaşıyor.

Butigo.com

Ocak 2012’de 212 Capital Partners’dan bir yatırım alan Butigo modayla ilgili ürünlerin satıldığı bir e-ticaret şirketi. Pinterest’in çoğunlukla kadın kullanıcılar tarafından kullanıldığı bilgisine dayanarak, kadınlara yönelik moda içerikli ürünlerin satışını yapan Butigo’nun Pinterest sayfası ile doğru bir kullanıcı kitlesine hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Çiçeksepeti.com

Online olarak çiçek gönderme hizmeti sunan Çiçeksepeti’de Pintereset sayfasından kullanıcılara ürün görselleri sunarak hizmet veriyor. Pinterest’te sadece moda, giyim, ve dekorasyon şirketlerinin yer almadığını gösteren Çiçeksepeti de bu sosyal platformda yerini almış.

Evmanya.com

Ev dekorasyon ve araç gereçleri gibi ürünlerin satıldığı Evmanya da Pinterest’i kullanan Türk e-ticaret şirketlerinden biri. Pinterest sayfasında oldukça geniş bir içerik paylaşımında bulunan Evmanya için bu sosyal ağı iyi kullanan mecralardan biri demek yanlış olmaz.

Gimora.com

Gimora.com‘da ünlü marka ve tasarımcıların takı ve aksesuarlarını bulmak mümkün. Şirketin, Pinterest sayfasına çok fazla özen göstermediğini söyleyebiliriz. Sayfalarında çok fazla bir içerik girişi yapmamışlar ama sosyal medya bir gün içinde çok değişiklikler gösteren bir mecra. İlerleyen günlerde şirket eğer kullanıcı profilinin bu sosyal mecraya kaydığını görürse, bu profilini yeniden elden geçirebilir.

Hazinem.com

Takı ve pırlanta sektörünün öne çıkan isimlerinden olan Hazinem.com da Pinterest kullanan şirketler arasında. Pinterest sayfasında oldukça geniş bir içeriğe sahip olan Hazinem.com, kullanıcılara ürünlerini bu mecradan da ulaşma peşinde diyebiliriz.

Hepsiburada.com

Türkiye’nin en büyük B2C şirketlerinden biri olan Hepsiburada.com da Pinterest’te kategoriler halinde panolar hazırlayarak çeşitli ürünlerini kullanıcılarla paylaşıyor. Hepsiburada’nın bu mecradaki sayfasında henüz çok fazla panosu yok ama şirketin ürün çeşitliliğini düşünürsek tüm her şeyi bu mecrada paylaşmanın pek de mümkün olmayacağı söylenebilir.

Lidyana.com

Rus arama motoru Yandex’e yatırım yapan ru-Net’ten geçtiğimiz aylarda yatırım alan Lidyana da Pinterest’teki sayfası ile kullanıcılarına bu mecradan da ulaşıyor. Mücevher ve aksesuar ürünlerinin satışının yapıldığı bu e-ticaret şirketi Pinterest’i iyi kullanan firmalardan biri. Birçok farklı panosu ve oldukça geniş bir ürün görselinin paylaşıldığı sayfada kullanıcılar, şirketin sitesinde satışa sunulan ürünlerin görsellerine buradan da ulaşabiliyor.

Limango.com.tr

Ünlü markaların ürünlerini avantajlı fiyatlarla sunan Limango‘nun bu avantajlarından sadece üyeleri yararlanabiliyor. Kullanıcılar üye olmadan önce ne gibi ürünler olduğunu merak ederlerse Limango‘nun Pinterest sayfasına bir göz atabilirler; çünkü şirket buradaki panolarında, online olarak satılan ürünlerin bazılarına yer vermiş.

Markafoni.com

Türkiye’de öne çıkan özel alışveriş sitelerinden bir olan Markafoni, Türkiye’de Pinterest sayfası açan ilk e-ticaret şirketi olma özelliğini taşıyor. Pinterest’in dünyada yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde bu mecrada yer alan Markafoni, farklı kategorilere ayırdığı panoları ile kullanıcılara çeşitli ürün görselleri sunuyor.

Morhipo.com

Birçok farklı firmanın, özellikle tekstil ürünlerinin satıldığı bir e-ticaret şirketi olan Morhipo‘da kullanıcılarına Pinterest sayfası üzerinden farklı ürün görselleri sunarak hizmet veriyor.

Trendyol.com

2010 yılının Mart ayında kurulan Trendyol, modayı takip eden kullanıcılara ünlü markaların ve tasarımcıların ürünlerini sunan Türkiye’deki özel alışveriş sitelerinden biri. Pinterest’te de kategorilere ayrılmış panoları ve ürün görselleriyle kullanıcıların karşısına çıkan Trendyol, bu sosyal ağı etkin kullanan e-ticaret şirketleri arasında.

Unnado.com

Temmuz 2010’da kurulan ve annelere, bebeklere ve çocuklara özel ürünler satan özel alışveriş sitesi Unnado da Pinterest’te yer alan e-ticaret şirketlerinden bir diğeri. İlginç pano isimleri ve görsel seçenekleriyle Pinterest’i etkin kullanan şirketler arasında.

Yemeksepeti.com

Pinterest’te yemek görselleri arayanlar Yemeksepeti‘nin profiline bakabilirler. Şirket henüz çok fazla pano ve görsel paylaşımında bulunmamış olsa da, Pinterest’te yer alarak günceli takip eden şirketler arasında yerini aldı.

Güncelleme 1 (12.09.2012)

Bizim gözümüzden kaçan; ama okuyucularımızın bize hatırlattığı şirketlerin Pinterest sayfalarını da buraya ekliyoruz.

1v1y.com

1v1y‘de Pinterest’te varlığını gösteren e-ticaret şirketleri arasında. Değişik kategorilerde panoları bulunan 1v1y’de Pinterest sayfasını oldukça iyi kullanan şirketlerden biri.

Bonvagon.com

Bonvagon, özgün tasarımları, etkinlikleri ve seyahat edilmesi gereken yerleri kullanıcılara sunan bir alışveriş klübü. Pinterest’i de etkin bir şekilde kullanıyor. Farklı panolar ile kullanıcılara internet sitelerinde satışını yaptıkları ürünlerin görsellerini sunuyor.

Sahibinden.com

Türkiye’deki en çok bilinen ilan sitelerinden biri olan Sahibinden‘de Pinterest’te yerini alan şirketler arasında. Sahibinden’in Pinterest sayfasındaki panoları arasında bulunan “satılan en ilginç ürünler” kategorisi de kullanıcılara farklı bir içerik sunuyor.

Güncelleme 2 (13.09.2012)

AralGame.com

Video oyunlarının Türkiye distribütörlüğünü yapan Aral Game, Pinterest sayfaları üzerinde yeni çıkan oyunların ekran görüntülerini panolarında paylaşarak oyun severlere oyunların içinden görseller sunuyor.

Collezione.com

Collezione‘da Pinterest’teki yerini alan şirketlerden. Bu sosyal ağdaki sayfalarında satışa sundukları ürünlerin görsellerini kullanıcılarla paylaşıyor.

ÇayDükkanı.com

Farklı çay çeşitlerini internet kullanıcılarıyla buluşturan ÇayDükkanı, Pinterest’te de yerini alarak bu sosyal mecra ile de kullanıcılara ulaşmayı hedefliyor.

Daybuyday.com

Kullanıcılarına özel fırsatlar sunan Daybuyday de, Pinterest sayfasında farklı kategorilere ayırdığı panolar ile kullanıcılarına ürün görsellerini sunuyor.

Sihirlifoto.com

Kişiye özel hediyelik eşyaların satıldığı Sihirlifoto‘nun Pintereset sayfasında şu an çok fazla bir ürün seçeneği olmasa da, bu mecreda yerini alan e-ticaret şirketlerin arasında.

Pinterest henüz ülkemizde çok yaygın bir halde kullanılmıyor olsa da, her geçen gün kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor. E-ticaret şirketleri için etkin bir mecra sayılabilecek Pinterest’te ürün görsellerini paylaşarak şirketler, kullanıcıların alışverişe yönelmesi sağlayabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. sertug bezmez der ki:

  http://pinterest.com/daybuydaycom/
  sitesini unutmuşşunuz sanırım daha başka siteler olduğunada eminim….

 2. Çay Dükkanı olarak yaklaşık 1.5 aydır yer aldığımız e-ticaret sektöründe biz de Pinterest’in hacminden ve etkilerinden faydalanıyoruz. http://www.caydukkani.com olarak http://pinterest.com/caydukkani ‘ndayız.

 3. Merhaba, 2007 yılından beri kişiye özel hediyelik eşya sitesi olarak faaliyet gösteren http://www.sihirlifoto.com olarak http://pinterest.com/sihirlifoto sayfasındayız.

 4. Oyun sektöründe lider konumundaki AralGame.com olarak http://pinterest.com/AralGame üzerinden yeni çıkan oyunların ekran görüntüleri ile birlikte oyun sevenleri bir araya getirmekteyiz.

  Teşekkürler,

  AralGame.com

 5. collezione yide ekleyelim lütfen

  http://pinterest.com/mycollezione/

 6. BonnyFood’u Unutmayalım 😉

  http://pinterest.com/bonnyfood/

 7. Smart Alışveriş Kulübü der ki:

  Merhaba 2007’den beri faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek ISO9001 ve ISO10002 Kalite Yönetim Sistemleri sertifikalarına sahip eticaret şirketi olan Smart Kimya ,
  http://magaza.hammaddeler.com/
  http://www.mutfakdelisi.com/
  http://www.spordelisi.com/
  http://pinterest.com/smartavk/hammaddeler-com-mutfakdelisi-com-spordelisi-com/ pinterest uygulaması ile sizlerle….

 8. mirror der ki:
 9. merhaba pinterest sitesinden yerimizi aldık. Ürünlerimizin resimleri ile size daha yakın olduk.

  Adresimiz;
  http://pinterest.com/albakavm/httpwwwalbakavmcomfujifilm-finepix-s2980-14mp-18xo/

 10. Fonefon’u da unutmamak lazım http://pinterest.com/fonefon/

 11. Biz de eksik kalmayalım.. Türkiye’nin ilk ve tek akıllı ev ve bahçe robotları sitesi, http://www.hepsirobot.com
  Hem websitesi, hem pinterest, wordpress, tumblr, facebook ve twitter sayfaları ile sanal dünyadaki en aktif robot mecralarından..

 12. Kişiye özel cep telefonu kılıfı satışının ve Türkiye’nin her yanına ücretsiz kargo hizmeti olan http://www.cepkilifim.com sitesinin http://www.pinterest.com/cepkilifim/ sayfasında farklı marka ve modellerde yüzlerce kapak seçeneği bulunmaktadır.

Fikrini söyle

*