21 Kasım 2018

Pinterest, Kullanıcıları Sosyal Ticarete En Çok Yönlendiren Platform

pinterest sosyal ticaret
2012’de çok hızlı bir şekilde büyüyen ve 1 yıl önce Japon e-ticaret devi Rakuten’den 100 milyon dolar yatırım alan Pinterest, kullanıcıları sosyal ticarete teşvik eden ve e-ticaret sitelerine tüketicileri en çok yönlendiren sosyal platform olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Markaların internet sayfalarında Pinterest’in Pin butonunu eklemesiyle beraber kullanıcılar bu ürünleri Pinterest sayfalarında beğenip arkadaşlarıyla paylaşabiliyor. Aynı şekilde Pinterest üzerindeki sayfalarda da kullanıcılar ürünleri beğenebiliyor ve site üzerindeki linkler ile siteye gidebiliyorlar.

Pinterest üzerinden e-ticaret sitelerine yönlendirmede ortalama satış değeri 80,54 dolar olarak öne çıkarken, bu rakam Facebook üzerinden yönlendirmelerde 71,26 dolar, Twitter’da 70,17 dolar olarak belirtiliyor.

Pinterest 2013’ün ilk çeyreğinde e-ticaret sitelerine yönlendirdiği trafik 2012’nin son tatil döneminde olduğundan çok daha fazla. Bunun yanı sıra Pinterest, Twitter üzerinden yönlendirilen trafiğin neredeyse iki katı bir trafiği e-ticaret sitelerine yönlendiriyor.

Facebook’un e-ticaret sitelerinin sayfalarına yaptığı yönlendirme 2012’nin son çeyreğinde %62’yken, 2013’ün ilk çeyreğinde bu oran %5’e geriledi. Pinterest ise aynı dönemler ele alındığında, sayfa yönlendirmelerini %18’den %25’e yükseltti.

E-ticaret şirketlerinin sosyal ticarete olan eğilimi son dönemlerde giderek artıyor; ancak henüz bu kavram Türkiye’de çok fazla yaygınlaşabilmiş değil. Pinterest’in etkin kullanımıyla beraber e-ticaret şirketleri ve markalar Pinterest sayfaları üzerinden tüketicileri internet sayfalarına yönlendirebilirler. Henüz Türkiye’deki Pinterest kullanıcılarının geri dönüş oranları konusunda net bir bilgi olmasa da bu sosyal ağın gelecek dönemlerdeki potansiyeli göz önüne alınıp, şirketler tarafından değerlendirilebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*