14 Kasım 2018

Pinterest Paylaşımları Online Satışları Etkilemiyor

“Pinterest’in balonu patlıyor mu?” tarzında söylentilerin sıklıkla dolaştığı sosyal mecralara malzeme olacak yeni bir Pinterest haberi bu sefer de Amazon’dan geldi.

Online alışveriş sitesi Amazon‘a ait olan Zappos’un araştırma biriminin ortaya çıkardığı verilere göre; Pinterest kullanımı ile ilgili ayrıntılar bu mecraya yatırım yapan pazarlamacıların uykularını kaçıracak cinsten. Buna göre Zappos.com‘da satılan ürünlerin hangi sosyal mecralarda daha çok paylaşıldığı ve hangi mecralardan gelen trafiğin satışa dönüştüğü öğrenilebiliyor. Tüketicilerin diğer iki büyük sosyal ağa oranla Pinterest’te daha sık paylaşım yaptığı belirtilirken, bu paylaşımların satışa dönüşme oranının da bir o kadar az olduğu vurgulandı.

Bu haber aynı zamanda, tüm kısa ve orta vadeli planlarını sosyal ticaret üzerine kurgulayan Pinterest için de biraz can sıkıcı olacak gibi duruyor. Çünkü en büyük rakipleri Twitter ve Facebook‘a kıyasla kendilerini internetten satış aktiviteleriyle daha sık konumlandırma amacını taşıyan site, bu yolda attığı adımları yeniden gözden geçirmek durumunda kalabilir.

Etkileyici görsellerin “pin”lendiği Pinterest’te kullanıcıların; beğendikleri ürünlerin fotoğrafını paylaşmaya da oldukça meyilli oldukları biliniyordu. Hatta araştırmaya katılan internet tüketicilerinin, aldıkları ürünleri Pinterest’te Twitter’dan 13 kat, Facebook’tan da 8 kat daha fazla paylaşmayı tercih ettikleri de belirtiliyor. Fakat Twitter üzerinden paylaşılan ürün tweet’lerinin en fazla getiriye sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Ortalama 33.66 dolar gelir getiren Twitter içeriklerine karşı, Facebook’ta bu rakam 2.08 dolar, Pinterest’te ise yalnızca 75 Cent olarak açıklandı.

Araştırma’dan tek karlı çıkan oluşumun ise Twitter olduğunu söylemek mümkün. Bu bağlamda; perakendecileri reklam vermeye ikna etmesi açısından artık oldukça sağlam bir koza sahip olan Twitter’ın aksine Pinterest’in bu durumu; dijital pazarlama planlarının sil baştan oluşturulmasına sebep olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*