18 Kasım 2018

Pinterest Sosyal Ağ Olmaktan Çıkıp E-Ticaret Sitesine Mi Dönüşüyor?

Pinterest üzerinde listelenen ürünleri satın almak artık çok daha kolay bir hale geldi. Pinterest, paylaşılan pinlere satın alma butonu ekliyor. “Buyable Pins” denilen bu yöntem, Haziran ayının sonunda ABD’li iPhone ve iPad kullanıcılarına sunulacak ve ilk etapta 2 milyon ürün için geçerli olacak.

Bu adım, Pinterest’i e-ticaret sektöründe ciddi oyunculardan birine dönüştürürken, sosyal paylaşım platformluğundan bir açık pazar platformuna dönüştürüyor. Buyable Pins, hali hazırda bulunan Rich Pins özelliğini kullanıyor. Bu özellik sayesinde paylaşılan pinlere bağlantı ve ürün detayları eklenebiliyordu. Şimdi işletmeler ve markalar yine aynı yöntemle doğrudan uygulama üzerinden ürünün satın alınabilinmesi için bir buton ekleyebilecekler.

buy button

Pinterest kullanıcıları Macy’s, Neiman Marcus, Nordstrum gibi perakendecilerden doğrudan alışveriş yapabilecekleri gibi, sistem Shopify ve Demandware de destekliyor.

Eğer Shopify kullanıyorsanız Buyable Pins’i etkinleştirmek için basitçe login olup Pinterest kanalını eklemeniz yeterli. Demandware kullanıcılarının bu işlevin eklenmesi için bir iki hafta daha beklemeleri gerekecek.

Pinterest satın alma sürecini basitleştirmek için çok çaba harcamış. Kullanıcılarının büyük çoğunluğunun Pinterest’e mobil cihazlar üzerinden eriştiğini de göz önüne aldığımızda, bütün satın alma sürecinin mobil uyumlu olduğunu görmek şaşırtıcı değil. Pinterest ayrıca kullanıcılarının kredi kartı bilgilerini saklamayacağını da duyurdu.

Pinterest-Buyable-Pins

Pinterest, Buyable Pins sistemini bir reklam aracı olarak da görmüyor. Bunun yerine, doğrudan satın alabilmenin bir kullanıcı deneyimi olduğunu söylüyor. Yine Pinterest’in yaptığı açıklamaya göre, kullanıcılarından son 5 yıldır en çok bu konuda istek aldıklarını ve nihayet hayata geçirebildikleri için mutlu olduklarını belirtiliyor.

Yani Pinterest’in de dediği gibi, bu hamle bir reklam veya pazarlama hamlesi değil, bir sosyal ağın doğrudan e-ticaretin göbeğine daldığını gördüğümüz nadir örneklerden biri.

Daha önce Pinterest kullanıcılarının Pinterest ile nasıl etkileşime geçtiklerine dair bir infografik hazırlamıştık. Görünüşe göre Temmuz itibariyle bu infografiki baştan yapmak zorunda kalacağız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*