15 Kasım 2018

Pinterest ve Instagram Yeni Reklam Araçlarını Duyurdu

Görsel paylaşım temalı sosyal ağlar ağız birliği etmiş gibi bu hafta içinde aynı anda yeni reklam araçlarını ortaya çıkarttılar.

Pinterest, reklamcılar için “hareketli pin” denemelerine başladı. Henüz herkese açık olmayan bu özellik sayesinde, Facebook’un otomatik oynayan videoları gibi kullanıcılar Pinterest akışlarında animasyonlu pinler görebilecekler. Böylece reklamcıların daha farklı bir içerik oluşturarak, kullanıcıların dikkatini daha etkin bir şekilde çekmeleri düşünülüyor. Hareketli pinler henüz deneme aşamasında olduğu ve herkese açılmadığı için, Pinterest akışınızda bir süre bunları görememeniz normal.

Pinterest ayrıca kategorilerini alt bölümlere ayırıp, reklam hedeflemelerini daha isabetli yapabilme peşinde. Geçtiğimiz aylarda Pinterest, kullanıcıların cinsiyet ve ilgi alanlarına göre arama yapabilmesini duyurmuştu. Buradaki yazımızda okuyabilirsiniz. Böylece kitleleri gerçekten alt kategorilere ve ilgi alanlarına göre ayırabilecek. Pinterest bunu yapabiliyorsa, reklamcılar da yapabilecek.

Instagram da boş durmayıp, reklamcılar için farklı bir görsel paylaşım yöntemi geliştirdi. Buna Carousel Ads diyorlar. Basitçe anlatmak gerekirse, bir tek Instagram paylaşımına birden çok görsel konulabiliyor ve kullanıcılar ekranı sola kaydırarak aynı paylaşım içindeki diğer resimlere, sanki sayfa çevirirmiş gibi bakabiliyorlar. Bu yöntem, markaların daha tutarlı ve normal Instagram akışı ile kullanıcıların duvarında bölünmeyen hikayeler anlatmalarını sağlıyor. Ayrıca internet sitelerine doğrudan bağlantı da verilebiliyor. Kullanıcı basitçe bir resmin üzerine tıklayarak ilgili internet sitesine gidebiliyor. Böylece Instagram daha interaktif bir ortama dönüşüyor.

Carousel Ads de henüz deneme aşamasında. Instagram denemeler bitip formatı iyice yerine oturttuktan sonra herkese açık hale getirecek. Instagram’ın kendi blogundan da bu konuyu okuyabilirsiniz.

Instagram’daki Carousel Ads’in nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*